Zenés színház

Elkezdődtek a IV. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny próbái

2021.08.30. 13:30
Ajánlom
Marton Éva köszöntőjével és a fellépési sorrend meghatározásával indult el a rangos énekverseny felkészülési időszaka a Zeneakadémián. A tavalyról idénre halasztott megmérettetés első fellépőjének nevét a hagyományoknak megfelelően a legfiatalabb induló, a 20 éves Mikita Kijascsenko húzta ki.

A sorsolás eredményeképpen a fellépők sorát Cheung Viola kínai szoprán kezdi majd, a többiek betűrendben követik. A most kialakított sorrend az egész verseny alatt érvényben lesz.

Marton Éva az eseményen hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy az előadandó műveket, az ihletett pillanatokat a személyiségükön keresztül adják vissza és teremtsék újra a versenyzők.

„Önök még fiatalok, karrierjük elején állnak, amit nyújtani tudok most, az a biztatás, hogy van jövőjük, ezért higgyenek önmagukban”

– tette hozzá az énekművész, aki bízik benne, hogy a verseny egyúttal számos lehetőséget nyit majd meg a résztvevők előtt.

Az énekversenyre való felkészülés már a sorsolás előtt elkezdődött, az első énekesek augusztus 28-án próbát is tartottak, miután jelentkeztek a Versenytitkárságon. Ehhez a Zeneakadémia minden szükséges eszközt megad, a zongorás tantermek biztosítása mellett a Solti teremben lehetőség van akusztikai próbák tartására, illetve aki igényli, annak zongorakísérőt is biztosítanak.

A verseny ideje alatt kínaiul és oroszul beszélő hoszteszek segítik az esemény gördülékeny lebonyolítását.

Az elődöntők alatt a versenyzők egy Liszt-dalt, majd egy általuk választott áriát – utóbbit csak akkor, ha a zsűri kéri –, összesen 32 Liszt-szerzeményt és 88 opera 125 részletét adnak elő.

Az egyik zsűritag, Larisza Gergijeva neves orosz zenetanár csak hétfőn érkezik meg Budapestre, így a selejtezők akkor kezdődnek, hat helyett öt elődöntővel terveznek a szervezők. Ezek bárki számára ingyenesen látogathatóak lesznek, valamint online is közvetítik, a szeptember 4-i döntőre és az 5-i gálára jegyek a Zeneakadémia oldalán vásárolhatók.

Fejléckép: a Marton Éva Énekverseny trófeái (fotó: Csabai Máté / Fidelio)

79 versenyző sorakozik fel a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny zsűrije előtt

Kapcsolódó

79 versenyző sorakozik fel a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny zsűrije előtt

Tavaly a koronavírus-járvány miatt a szervező Zeneakadémia kénytelen volt lemondani a Marton Éva Nemzetközi Énekversenyt, idén azonban végre felsorakozhatnak a versenyzők a neves nemzetközi zsűri előtt augusztus 29. és szeptember 5. között.

58 év, 52 napló – beszélgetés Marton Évával

58 év, 52 napló – beszélgetés Marton Évával

Egy férj, Dr. Marton Zoltán, aki azt mondja élete párjáról: „58 éve őt szolgálom”. És egy feleség, akit úgy hívnak: Marton Éva. S máris kirajzolódhat minden olvasó fejében a folytatás.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.