Zenés színház

Eötvös Péter művei a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon

2019.09.27. 11:40
Ajánlom
A világhírű zeneszerző több legendás műve, köztük az Angels in America is hallható októberben – képek a főpróbáról!

Eötvös Péter Angels in America című operájának főpróbája és bemutatója hatalmas sikerrel zajlott le Bécsben. A Neue Oper Wien és a Müpa együttműködésében készült előadás szeptemberben még három alkalommal látható az osztrák fővárosban, majd hazánkba érkezik: a budapesti bemutató a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon lesz, ahol az idén 75 éves maestro maga vezényel majd. A fesztivál programjában egyébként a világhírű zeneszerző több más művét is hallhatják a nézők.

191010-12_Eotvos_Peter-112258.jpg

Eötvös Péter (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

A világviszonylatban is a legelismertebb művészek között számon tartott Eötvös Péter pályája rendhagyó módon indult: Kodály Zoltán figyelt fel rá tizenéves korában, az ő javaslatára nyert felvételt a Zeneakadémia különleges tehetségeinek fenntartott osztályába. Budapesten zeneszerzői, Kölnben karmesteri tanulmányokat folytatott, és még nem töltötte be a 18. életévét, amikor már filmekhez és színházi előadásokhoz szerzett zenét.

Ott álltam 16-17 évesen, és egész nap a színházban meg a filmgyárban dolgoztam, mellesleg még jártam a gimnáziumba délelőtt, a Zeneakadémiára délután…

Röviddel ezután a magyar filmművészet ikonikus rendezői, Makk Károly, Huszárik Zoltán, Szabó István vagy Fábri Zoltán filmjeihez komponált jellegzetes muzsikát, 1968-ban pedig már Karlheinz Stockhausen együttesének tagjaként dolgozott. Zeneszerzőként és karmesterként is hatalmas sikereket aratott az elmúlt évtizedekben: vezényelte a BBC Szimfonikus Zenekarát, a Berlini, a Londoni és a Bécsi Filharmonikusokat, a Budapesti Fesztiválzenekarnak és a Nemzeti Filharmonikus Zenekarnak pedig első vendégkarmestere volt.

Professzorként is éveken át adta tovább tudását a fiatalabb generációknak, de a tehetséggondozás egyébként is fontos szerepet tölt be az életében, a feltörekvő komponisták és karmesterek támogatására alapítványokat is létrehozott. Három nővér című operáját 1998-ban mutatták be Franciaországban, és innentől kezdve sikeres operaszerzőként tartja számon a világ. „Bekerültem az operaszerzők közé, és attól kezdve sorra kaptam a megrendeléseket.” Tevékenységét rangos díjakkal ismerték el, s idén, 75. születésnapja alkalmából ő az évad művésze a Müpában, és a CAFe Budapesten is kiemelt szerep jut több művének!

Fontos adósságát törleszti a hazai kortárs zenei élet a tizenöt évvel ezelőtt Párizsban bemutatott Angels in America őszi színpadra állításával. Az opera Tony Kushner kultikus, Pulitzer-díjas színdarabja alapján készült, és az azóta eltelt időben tucatnál is több nagyváros közönsége fogadta lelkesen, Hamburg, London, New York, Boston és Los Angeles után végre Budapesten is láthatjuk.

191010-12_Eotvos_Peter2-112258.jpg

Eötvös Péter (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Amikor munkához látok, mindig a zenei anyag stílusáról határozok először. Amikor ezt az operát írtam, a kiindulópontom és ihletforrásom – Kushner személye és a történet helyszíne miatt – az amerikai zene volt, ezért a megfelelő hangzást keresve sok zenés előadást néztem meg New Yorkban.

Eötvös nemcsak a musicalek világából merített inspirációt: igyekezett minél több benyomást szerezni a metropoliszról, és a Central Parkban található híres, A vizek angyala nevet viselő szoborhoz is ellátogatott. Az opera szövegének megalkotása is izgalmas kihívást jelentett, a librettó gondos összeállítása Eötvös felesége és alkotótársa, Mezei Mari munkáját dicséri. „Amikor nekiláttam a munkának, Párizsban találkoztam Tony Kushnerrel, akivel arról beszélgettünk, hogyan lehetséges két órába sűríteni az eredetileg hétórás színdarab szövegét úgy, hogy annak üzenete ne csorbuljon.”

Az osztrák–magyar koprodukcióban, a Neue Oper Wiennel együttműködésben megvalósuló előadást Matthias Oldag rendezi, akinek munkáival a magyar közönség a miskolci Bartók Plusz Operafesztiválon és a Budapesti Wagner-napokon is találkozhatott, Eötvös Péter pedig maga vezényel majd a magyarországi premieren.

A képre kattintva galéria nyílik:

A nemrégiben alakult Modern Musici Aquincum egy olasz és magyar zenészekből álló formáció, amely elkötelezte magát a kortárs zene mellett. Koncertjükön egyebek közt Eötvös Péter Natasha című, a zeneszerző első operájából, a Három nővérből vett részletet is előadják, ami azért is kivételes öröm, mert ez a mű Magyarországon ritkán hallható élőben. Csehov és Eötvös rajongóinak kötelező!

Az 1989-ben indult hangversenysorozat, a Mini-Fesztivál, hazai és nemzetközi műveket bemutató kortárs zenei seregszemle, amelyen igazi ínyencségek, friss alkotások és különleges bemutatók követik egymást. A fesztivál negyedik koncertjén Eötvös Péter egyik legújabb, alig kétéves műve, a Sentimental is hallható lesz, amely a zeneszerző tisztelgése két fiatalkori idolja, Miles Davis és Chet Baker előtt.

A jazzes ihletettségű darab érdekessége, hogy egy szólistára, de két fúvós hangszerre íródott, amelyeket a muzsikusnak váltakozva kell megszólaltatnia. Az ötletet Eötvös a jazzlegenda, Clark Terry híres, kéttrombitás performanszaiból merítette. A Sentimental mellett az irodalom és a kortárs zene találkozásából született, rendhagyó alkotások is felcsendülnek a fesztiválon, a Szent Efrém Férfikar a kortárs kórusrepertoárból ad változatos ízelítőt.

Fejléckép: Angels in America (fotó: Armin Bardel / Neue Oper Wien / CAFe Budapest)

Támogatott tartalom

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ryan O’Neal

A hetvenes évek egyik legnagyobb filmsztárja nyolcvankét éves korában hunyt el, halálhírét fia, Patrick O’Neal jelentette be. Az Oscar-jelölt színész karrierje során olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Stanley Kubrick vagy Peter Bogdanovich.
Vizuál

Sandra Hüller, Mads Mikkelsen és Tarr Béla is Európai Filmdíjat kapott

A 36. Európai Filmdíjak abszolút győztese Justine Triet Egy zuhanás anatómiája című drámája lett, amellyel többek közt a legjobb film és a legjobb rendező díját is elnyerte. Az eseményen tiszteletbeli életműdíjat adományoztak Tarr Béla Kossuth-díjas rendezőnek. 
Vizuál

Kilencvenkilenc éves korában elhunyt Vera Molnár

A magyar származású francia képzőművész halálhíréről a párizsi Pompidou Központ számolt be. Vera Molnárt a számítógépes művészet úttörőjeként tartják számon.
Könyv

Adománygyűjtő estet szervez a Szépírók Társasága

A négyszáz tagot számláló irodalmi-kulturális szervezet szegedi, valamint emigrációban élő tagjai olvasnak fel december 14-én a Grand Caféban. A Szépírók Társaságát egyúttal online is támogathatjuk. 
Színház

„A valódi csoda az, ha képes vagy találkozni önmagaddal” – interjú Kerkay Ritával A kék hajú lány előadásról

Két szereposztással mutatták be a közelmúltban a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadását. Az alkotói folyamatról, a karakterek kapcsolatáról és az üzenetről beszélgettünk Kerkay Rita rendezővel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Zenés színház interjú

A negyedik te magad légy! – Pacsay Attila zeneszerző az Artabanról

Különleges, az érzékszerveinkkel játszó előadásnak ad otthont decemberben az Eiffel Műhelyház: Pacsay Attila zenéjével és Almási-Tóth András szövegével jön létre az új magyar kamarazene-ciklus. Az Artaban című darabról a zeneszerzőt faggattuk.
Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.