A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 5000 forintos arany és 5000 forintos ezüst emlékérmét bocsátott ki Erkel Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából. Az aranyérme speciális méretével igazi különlegesség, mivel első magyar kibocsátásként került be "a világ legkisebb aranyérméje" nemzetközi gyűjtői érmeprogramba. Az MNB által kibocsátott emlékpénzeket a Magyar Pénzverő Zrt. gyártja és forgalmazza. A forgalmazás már a megjelenés évét megelőzően megkezdődött, amikor az MNB közzétette a következő évre érvényes emlékpénz-kibocsátási programját. Jelen esetben 2009. december közepén hirdették meg az előjegyzési (előrendelési) lehetőséget a 2010-es új érmékre. Az Erkel ezüst és arany érmékre azonban akkora kereslet mutatkozott, hogy a 2010. november 6-i kibocsátásra mindegyik darabot előre lefoglalták.
Az aranyérmét Ifj. Szlávics László, az ezüstérmét Kiss György tervezte. A két emlékérme érmeképe részben megegyezik: mindkét érme előlapján megtalálhatóak a kötelező érmeképi elemek (az 5 000 FORINT értékjelzés, a MAGYAR KÖZTÁRSASÁG felirat, a 2010 verési évszám, valamint a BP. verdejel). Az ezüst emlékérmén fő motívumként Erkel Ferenc szülőházának ábrázolása, az arany emlékérme hátlapján Erkel Ferenc portréjának részlete látható. Az arany emlékérme 999 ezrelék finomságú aranyból készült, súlya 0,5 gramm, átmérője 11 mm, széle sima; az ezüst emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, átmérője 38,61 mm, széle recézett. Az arany emlékérméből tízezer darab készíthető, az ezüst emlékérméből - különleges, ún. prooflike technológiával - ötezer darab.
Bukarestben is bemutatja a Gyulai Várszínház a Best of Erkel című produkciót, amely a kétszáz éve született magyar zeneszerző operáiból és kompozícióiból készített válogatást tartalmazza. Az esemény jelentőségét az adja, hogy Erkel Ferenc életművét Romániában - Erdélyen kívül - nem nagyon ismeri a zenekedvelő közönség, és nagy valószínűség szerint a bukaresti közönség most először hallhat ilyen komoly összeállítást a magyar zeneszerző életművéből - mondta el Bretter Zoltán, a bukaresti Magyar Kulturális Intézet igazgatója a produkcióról. A november 13-i koncerten, amely az idén fennállásának hatvanadik évfordulóját ünneplő bukaresti Ion Dacian Operettszínház harmadik alkalommal megszervezett zenei fesztiváljának része, fellép Tokody Ilona, Bazsinka Zsuzsanna, Cselóczki Tamás, Muskát András, Wagner Lajos és Rendes Ágnes operaénekes, Kassai István zongoraművész, valamint a Debreceni Filharmonikus Zenekar és Kodály Kórus.