„Eredetileg »csak« a színpadtechnika rekonstrukciója, néhány egyéb kényelmi beruházás – így a nézőtéri székek cseréje, okosfunkciója és a zenekari árok bővítése, a vizesblokkok felújítása –, valamint az elektromos hálózatok cseréje és kiépítése volt tervben az ahhoz szükséges tíz hónapos zárvatartással.” – mondta el Ókovács Szilveszter, az intézmény főigazgatója a Figyelőnek adott interjújában.
A kormány végül az épület teljes felújításáról döntött, és bár szóba került, hogy a bécsi operaház mintájára bezárás nélkül történjen a renoválás, végül az ötlet kivitelezhetetlennek bizonyult.
Ez egyben azt is jelentette, hogy
az Operaháznak a fő saját bevételi forrását – az jegybevételét – nélkülöznie kellett, márpedig ez hatással volt az Erkel Színház gazdasági működésére is.
Részben ebből finanszírozták ugyanis a másik színház addigi „szociális árait” is.
A koronavírus-járvány is plusz terhet rótt az üzemeltetőkre, az Operaház és a Hajós utcai üzemház felújításával viszont sokat nyert az intézmény: olyan területeket is sikerült most korszerűsíteniük, melyeket a nyitás utáni években szükségszerűen el kellett volna végezniük.
Az Operaház március 11. és 14. között újranyitási eseménysorozatot indít, melynek programja már nyilvános, a gála előadások mellett korhű változatban állítják színpadra Erkel Ferenc Hunyadi Lászlóját.
A tánc is visszaköltözik az épületbe, a nyitóhétvégén húsz év után tér vissza Kenneth MacMillan Mayerling című neoklasszikus balettje, melyben Liszt Ferenc zenéjére táncolják el Rudolf trónörökös történetét.
Az Operaház után az Erkel Színház is megújul, három ütemben, főként a nyári szünetben kerül sor a rekonstrukcióra.
„Így elmondható, hogy az évtized közepére mindhárom játszóhelyünk – Operaház, Erkel Színház, Eiffel Műhelyház – olyan állapotban lesz, amely biztosítja legalább a következő két évtized nyugodt, három lábon álló biztonságos és az európai élvonalat eséllyel megcélzó működését” – mondta Ókovács Szilveszter.
Az Eiffel Műhelyház asztalosműhelye, ahol duális képzést is indít az Operaház (Fotó/Forrás: Berecz Valter / Magyar Állami Operaház)
Az Eiffel Ház funkciója az Andrássy úti intézmény megnyitásával csaknem ugyanazt a funkciót fogja betölteni, mint eddig. A színházi előadások mellett operastúdió, tanműhely, zeneiskolai termek működnek majd benne.
Fejléckép: Az Operaház nézőtere (fotó: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)