Zenés színház

Fehér bőrszíne miatt nem énekel a West Side Storyban a Broadway-sztár

2018.04.25. 13:17
Ajánlom
Sierra Boggess, a Broadway egyik csillaga nem lép fel Mariaként a West Side Storyban a BBC Proms fesztiválon, mert nem latino származású.
Sierra Boggess

Sierra Boggess (Fotó/Forrás: Wikimedia / Perryrem)

Az énekesnő közleményét idézzük: „A múlt héten bejelentették, hogy éneklek a West Side Story koncertszerű előadásában a Royal Albert Hallban, Londonban. Mivel ez egy koncertelőadás, és nem egy szcenírozott show, aláírtam a szerződést, hogy így ünnepelhessem a Bernstein-centenáriumot, ráadásul egy olyan zenekarral, akikkel örömmel éneklek évek óta, csatlakozva a szopránénekesnők hosszú sorához.

Sok gondolkodás után arra jutottam, hogy ha megcsinálom ezt a koncertet, megfosztom a latino származásúakat attól, hogy énekelhessenek, valamint nem tulajdonítok fontosságot annak, hogy képviseljék magukat a színpadon. Ez hatalmas hiba lenne.”

Boggess a közlemény további részében bocsánatot kér, hogy csak most jutott erre az elhatározásra, és bejelenti, hogy félreáll, nem lép fel a produkcióban. „Bízom benne, hogy egyike vagyok a változást követelő hangoknak a szakmában és a világban” – teszi hozzá.

Az énekesnő azután döntött így, hogy bírálat érte, amiért elfogadta a szerepet – írja a Slate. A dolog pikantériája, hogy 2012-ben már énekelt Proms-koncerten Mariát, akkor ezzel semmi probléma nem volt. Egy ízben úgy nyilatkozott, hogy ez életének szerepálma.

A „kifehérítés” (whitewashing) meglehetősen vitatott téma az egykori gyarmatosító országokban. A filmtörténetben bevett szokás az adaptálás során fehérekre változtatni a más etnikumú szereplőket, így kapta meg például Natalie Wood az 1964-es West Side Story-film főszerepét is. De a legharsányabb példa erre Mickey Rooney esete, aki fehérként játszott ázsiai szomszédot az Álom luxuskivitelben című filmben.

Az utóbbi években az ilyen eljárásokat rendszeresen hangos kritika kíséri. Legutóbb a Magyar Állami Operaházat érte bírálat, amiért kifehérítették a Porgy és Bess című operát, ők akkor hosszas magyarázattal reagáltak a vádakra.

Meg szabad határozni, hogy csak feketék énekelhessék a Porgy és Besst?

Kapcsolódó

Meg szabad határozni, hogy csak feketék énekelhessék a Porgy és Besst?

Így vélekednek a világ operaházai és vezető kritikusai a Gershwin örökösök abszurd kikötéséről, amely szerint csak fekete énekesek játszhatják a Porgy és Bess fekete szereplőit. A következő sorokban Magyar Állami Operaház írását olvashatják.

Érdemes megkérdeznünk, Önöket, olvasók, mit gondolnak az esetről.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

„A zene kapocs a Menny és a Föld között” – beszélgetés Vadász Zsolttal

A Budapesti Operettszínház március 10-én, 11-én és 12-én, hármas szereposztásban mutatta be Huszka Jenő Mária főhadnagy című művét, amelyben a népszerű bonvivánt, Vadász Zsoltot Draskóczy Ádám szerepében láthatja a közönség.
Zenés színház kritika

Egyetlen történet a sok közül – Eötvös Péter Bécsben

A MusikTheater an der Wien mutatta be Eötvös Péter Az Aranysárkány című operáját, melyet a magyar közönség mindössze egyszer láthatott. A Bécsi Kamaraoperában tartott, február 25-i előadáson jártunk.
Zenés színház ajánló

Rendhagyó koncerttel kapcsolódik nagypéntekhez az Operettszínház  

A nagypénteki Feltámadás koncerten fellép Fischl Mónika, Ninh Duc Huang Long, Süle Dalma, Vadász Zsolt és Pete Ádám, a Budapesti Operettszínház Zenekara és Énekkara, valamint a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola növendékei.
Zenés színház hír

Ligeti-bemutatóval és Mundruczó-rendezéssel készül jövőre a müncheni operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Bajor Állami Operaház, az évad végi operafesztiválon Ligeti György Le Grand Macabre című művét mutatják be, emellett több magyar művész is közreműködik a produkcióikban.
Zenés színház hír

50 éves a Képzelt riport... – Vígszínházi dalaiból ad koncertet Presser Gábor

Ötven éve mutatták be a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt, Presser Gábor első színházi munkáját a Vígszínházban. A jubileum alkalmából március 25-én Presser Gábor a társulat művészeinek közreműködésével ad koncertet a teátrumban.