A világszenzációnak ígérkező Mondonville-felfedezés mellett francia–lengyel koprodukcióban megszólaló istendicsérő himnuszok is tiszteletüket teszik a fesztiválon, lesz francia táncház és „trubadúr-kori popzene” Az angol beteg világhírű énekesnője, Sebestyén Márta tolmácsolásában. A Régizene Fesztivál második alkalommal várja világhírű művészekkel, autentikus előadásokkal a régizene elkötelezett híveit, és a több figyelmet érdemlő korok muzsikáival ismerkedni kívánókat egyaránt.
Váltsa meg jegyét a koncertre ide kattintva!
Az 1981-ben alakult, idén fennállásának harmincötödik évfordulóját ünneplő Capella Savaria a hazai régizenei mozgalom világszerte jegyzett úttörője. A barokk zene mikrokozmoszaként is aposztrofált, majdnem pontosan háromszáz éve született remekművekben, Bach hat Brandenburgi versenyében a zenekar tagjai szólistaként is előtérbe lépnek. Az alkotások egymás utáni előadása mindenképpen különleges élményt ígér a koncertlátogató számára március 3-án.
A pályája elején álló Baráth Emőke a barokk zenei előadóművészek egyik kiemelkedő alakja, aki az Aix-en-Provence-i Fesztiválon szenzációs alakításával robbant be a köztudatba 2013 nyarán, egy újra felfedezett Cavalli-opera címszerepében. Március 4-én, a beszédes című Duetti d'amore esten az a Valer Sabadus lesz a partnere, aki a Cavalli-operában a férfi főszerepet énekelte.
Az Aradon született, és ötesztendős korában családjával Németországba áttelepült kontratenor karrierje meredeken ível felfelé: a Sonynál megjelent, Caldara műveiből összeállított tavalyi szólólemeze igen meleg fogadtatásban részesült. A két nagyszerű énekest az Il Pomod'Oro kíséri, amelynek nevét egy 17. századi, itáliai barokk opera adja. A 2012-ben alakult együttes már több világklasszis énekessel készített hangfelvételt, vezetője pedig olyan muzsikusokkal dolgozott együtt, mint René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Jordi Savall, Christina Pluhar és Fabio Biondi.
"A francia barokk külön fejezet a mi életünkben, eddigi legnagyobb nemzetközi sikereinket is az elmúlt években e téren arattuk. A nagy francia motetta műfaja különösen izgalmas számunkra, hiszen itt a kórusnak még nagyobb szerepe van, mint egy operában. Mondonville fontos szerző, művei a forradalom előtti francia repertoár egyik legnépszerűbb részét alkotják. November 3-án a Müpában négy motettát adtunk elő, kiváló francia szólistákkal, a Versailles-i Barokk Központtal együttműködésben. Márciusban újkori világbemutatóként a szerző Isbé című operája kerül sorra a Müpa Régi Zene Fesztiválján: mindezeket lemezre is vesszük."
Az előadásra ide kattintva válthatja meg jegyét!
Szombaton, március 5-én ismeretterjesztő előadások színesítik a fesztivál műsorát: 15:30-tól Mácsai János beszélget Vashegyi Györggyel a régizenéről. Mintegy beharangozóként a fesztivál másnapi „záróakkordjához”, 17:00 órától Benoît Dratwicki, a Versailles-i Barokk Zenei Központ művészeti vezetője ismerteti meg a közönséget Mondonville operáinak jellegzetességeivel. Utóbbi előadás angol nyelven, magyar fordítással hangzik el.
Andrejszki Judit a régizene, Sebestyén Márta pedig a népzene emblematikus alakja. Közös koncertjeik mindig izgalmas utazást jelentenek. Ezúttal, március 6-án Miquèu Montanaro – az etnikai ihletésű szabadzenélés okszitán vándora –, valamint számos kiváló magyar előadó színesíti egyéniségével és saját zenei világával a műsort. Az esten elhangzó autentikus francia barokk zene mellett a francia népi hangzásvilág és a magyar népzene találkozásának lehetünk fültanúi.
„Gyönyörűen összesimul a népzene rusztikus volta, hús-vér előadásmódja a reneszánsz nem kevésbé vérbő és örömteli dalaival” – foglalta össze Sebestyén Márta.
18.00 órától, valamint a koncert után a Les Alouettes együttes francia táncházat és tánctanítást tart az Üvegteremben, amelyre a belépés díjtalan.
Az 1742-ben bemutatott Isbé című mű Mondonville első operája. Keletkezése idején szerzője még nem volt a francia királyi udvar körülrajongott mestere, sem az uralkodó művészetpártoló szeretője, Madame de Pompadour pártfogoltja. A Müpában koncertszerűen elhangzó előadás Vashegyi György és együttesei 17-18. századi műveket felfedező-bemutató sorozatának újabb jelentős, sőt alighanem szenzációs eseményének ígérkezik. Az opera címszerepét az erőteljes és gyönyörű hangúnak egyaránt aposztrofált, elbűvölő brit szoprán, a Philippe Jaroussky oldalán is gyakran hallható Katherine Watson alakítja.