Zenés színház

Fidelio Klasszik: Gryllus, Hábetler, Kárpáti, Kokas

2017.03.18. 20:30
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának következő adása március 18-án, ismétlése 19-étől lesz hallható.

A Duda Éva Társulat az Operettszínház művészeivel együttműködve mutatta be az Átrium Filmszínházban a mexikói festőművész, Frida Kahlo életéről szóló darabot Gryllus Dorka, Gubik Petra, Szabó P. Szilveszter, Kálid Artúr és Papadimitriu Athinafőszereplésével március 3-án, 4-én és 5-én. A félig magyar származású mexikói festő kalandos élete, különös világa, kicsapongásai, tragédiái, szerelmei és meghökkentő festményeinek magával ragadó története összművészeti produkcióban, a színház, az élőzene, a kortárs tánc és a videóművészet hatásos elegyével kel életre. Hogy mit tanulhat a ma embere Fridától, s hogy törvényszerű-e, hogy a nagy művészeknek szenvedéssel teli úton kell végigmenniük életük során, arról Gryllus Dorka mesél.

Gryllus Dorka

Gryllus Dorka (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel)

A FareMido Operatársulat előadása újra várja közönségét március 20-án este az Óbudai Társaskörben, ezúttal Mozart, Donizetti, Verdi, Puccini, Gounod, Massenet és Bernstein műveivel. Ám a produkció ezúttal sem a megszokott operaestek hangulatában telik majd, hiszen a műsorvezető, Hábetler András operaénekes a közönséget is bevonja annak eldöntésébe, hogy éppen melyik mű csendüljön fel, sőt, abba is, hogy felismerje mindenki saját magát, saját történetét, érzéseit egy-egy mű cselekménye, dallamvilága kapcsán. Így könnyen előfordulhat, hogy párok felállnak és átölelik egymást a Figaro házassága alatt, de az is lehet, hogy Don Giovanni próbálja ki csáberejét a közönség soraiban ülő hölgyek között. Az est hangulatáról és a gyönyörű részletekről Hábetler András, Fodor Beatrix, Keszei Bori, Mester Viktória és Boncsér Gergely operaénekesek gondoskodnak, zongorán Köteles Géza játszik. Az est házigazdáját arról is kérdeztük, hogyan állt össze az első ilyen jellegű est, mi volt az alapkoncepció; az első előadás után mit változtatott; hogyan állítják össze a felcsendülő részleteket; illetve hogyan lehet közelíteni az opera eseményeit magunkhoz, a saját korunkhoz; továbbá azt is megtudjuk, melyik a kedvenc operája, amiről ő maga úgy érzi, ez róla is szól.

Kárpáti Péter József Attila-díjas magyar drámaíró, színházi dramaturg, rendező, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense sokak számára a modern magyar drámaírás meghatározó alakja, egyúttal az alternatív színházak is szívesen mutatják meg darabjait és rendezéseit egyaránt. A legjobb új magyar dráma kategóriában nyert díjat többek között a Tótferivel és a Pájinkás Jánossal a Dramaturgok Céhében, de a Színikritikusok is elismerték például A negyedik kapu című drámáját. Több mint húsz darabját mutatták be színpadon, többek között a Bárka, a Katona József Színház, a Vígszínház, de ismert a neve Londonban, Hamburgban, Varsóban és a felvidéki, erdélyi, vajdasági magyar nyelvű színházak közönsége körében is. Ugyanakkor írói élete egy másik, nem kevéssé fontos része a fiatalabb korosztályokat és a családokat is megszólító darabok, mint amilyen a Radnóti Színház felkérésére íródott, kicsi gyerekeknek szóló Ofélia Árnyszínháza vagy a kamaszokat megszólító Titkos ajtók című darab a Káva Színházban. Nagy büszkesége a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Zsótér Sándor és Börcsök Enikő osztályba járó harmadéves hallgatókkal készült 1089 – Színház az orrod hegyén című improvizációs darab

Kelemen Barnabás és Kokas Katalin

Kelemen Barnabás és Kokas Katalin (Fotó/Forrás: Emmer László)

Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművészek 2016 júliusában hívták életre a Fesztiválakadémia Budapest névre kereszteltkamarazenei fesztivált. Az első programsorozat sikere után idén június 10. és 16. között koncertekkel, nyilvános mesterkurzusokkal, előadásokkal és hangversenyekkel öt helyszínen, a Liszt Ferenc Zeneakadémián, a Pesti Vigadóban, az Ádám Jenő Zeneiskolában, a Régi Zeneakadémián, valamint a Széchenyi Fürdőben várják az érdeklődőket. Az eseményekhez újonnan kapcsolódik egy nemzetközi hegedűverseny, és lesz pedagógustalálkozó is. A jubileumi év tiszteletére a fesztivál programját mélyen áthatja Kodály Zoltán öröksége, de megemlékeznek a nemrégiben elhunyt zongoraművész, karmester és zeneszerző Kocsis Zoltánról is. A nagykoncerteken fellépő sztárszólistákról, az I. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyrőlésa mesterkurzusokról bővebben Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas magyar hegedű- és brácsaművész mesél.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. március 19-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.
Zenés színház hír

A Magyar Rádió Énekkara a bergamói Donizetti Operafesztiválon lép fel

Az együttes a zeneszerző Alfredo il Grande című operájában működik közre, november 19-én és 24-én. A meghívást Riccardo Frizzától, a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek vezető karmesterétől kapták, aki egyben a fesztivál zeneigazgatója is.