Zenés színház

Fischer Iván Falstaffja lenyűgözte az olasz közönséget

2018.10.17. 13:10
Ajánlom
Hangos sikerrel indította el Fischer Iván Operatársulata (FIOT) és a Budapesti Fesztiválzenekar a Vicenzai Operafesztivált Olaszországban. Az együttes Verdi Falstaffjával és egy gálakoncerttel nyűgözte le a nemzetközi közönséget.

Korábban már írtunk róla, hogy Fischer Iván operafesztivált alapított Vincenzában. Ez a fesztivál idén ősszel el is indult, és első előadásai máris ragyogó sikerrel futottak. „A közönség heves lábdobogásban, álló ovációban és hangos bravózásban tört ki Fischer Iván Operatársulatának első előadása után Vicenzában, a Teatro Olimpicóban” – írja a zenekar közleménye. A lélegzetelállító épület, amelyet Andrea Palladio tervezett, és amely felkerült az UNESCO Világörökség listájára, a legrégebbi ma is működő reneszánsz színház a világon.

falstaff_photobykataschiller7755-115732.jpg

Falstaff (Fotó/Forrás: Kata Schiller)

Fischer Iván abban azzal a szándékkal hozta létre ezt a fesztivált a világ operarajongóinak, hogy gyarapítsa a nemzetközi fesztiválok sokszínűségét Európában. Rendezéseiben a tökéletes, organikus harmóniát keresi a színház és a zene között, melyek közül egyik sem kerekedik a másik fölé. A fesztiválra kilenc országból érkeztek vendégek, az előadások költségeit az ő adományaik fedezték.

falstaff_photobykataschiller7544-115726.jpg

A Falstaff Vincenzában (Fotó/Forrás: Kata Schiller)

A budapesti közönség márciusban hallhatta azt a Falstaff előadást, amellyel a társulat elindította a Vicenzai Operafesztivált. (Kritikánk az estéről itt olvasható.) Az operában, amelyet Fischer Iván és Marco Gandini közösen rendeztek, a lehető legerősebb nemzetközi szereplőgárda énekelt: Ambrogio Maestri (Falstaff), Tassis Christoyannis (Ford), Eva Mei (Alice), Sylvia Schwartz (Nannetta), Laura Polverelli (Meg Page), Yvonne Naef (Mrs. Quickly), Xabier Anduaga (Fenton), Francesco Pittari (Dr. Caius), Stuart Patterson (Bardolfo) és Giovanni Battista Parodi (Pistola).

Falstaff: Fischer Iván megmutatta, hogyan kell modern operát csinálni

Kapcsolódó

Falstaff: Fischer Iván megmutatta, hogyan kell modern operát csinálni

Miközben az operarendezők többsége képtelen meghódítani a műfaj szerelmeseinek szívét, Fischer Iván és a Fesztiválzenekar fergeteges Falstaffot állítottak a Müpa színpadára, amiben minden új volt és minden régi.

Az operát kétszer játszották el az olasz városban, a Budapesti Fesztiválzenekar pedig egy gálakoncertet is adott Rossini, Mozart, Schubert, Donizetti, Dvořák, Verdi és Kodály műveiből. A Vicenzai Operafesztivált 2019 őszén rendezik meg újra.

falstaff_photobykataschiller7600-115732.jpg

Falstaff (Fischer Iván Operatársulat, 2018) (Fotó/Forrás: Kata Schiller)

„Fischer Iván nem a rendezés irányába tett kirándulást a Falstaff színpadra állításával, hanem a zeneiséget és a színpadiságot hangolta tökéletes összhangba. A Falstaff tehát a legjobb értelemben volt modern: a szokatlanságot tette ismerőssé azzal a minőséggel, amelyet átélve rögtön úgy éreztük: na, így kell megcsinálni a Falstaffot”

írja a kritikában a Fidelio.

falstaff_photobykataschiller7447-115727.jpg

Falstaff (Fotó/Forrás: Kata Schiller)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Klasszikus

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Vizuál

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 
Színház

Evangéliumi történetek felolvasásával emlékeztek Jézus életére

A székesfehérvári Vörösmarty Színház hagyományos Újszövetség Maratonján negyven helyi lakos olvasott fel evangéliumi szövegrészeket advent első vasárnapján.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Zenés színház interjú

A negyedik te magad légy! – Pacsay Attila zeneszerző az Artabanról

Különleges, az érzékszerveinkkel játszó előadásnak ad otthont decemberben az Eiffel Műhelyház: Pacsay Attila zenéjével és Almási-Tóth András szövegével jön létre az új magyar kamarazene-ciklus. Az Artaban című darabról a zeneszerzőt faggattuk.
Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.