Zenés színház

Fischer Iván Glyndebourne-ben

2006.06.07. 00:00
Ajánlom
Július 10-ig szerepel a dél-angliai Glyndebourne operaház programján a Cosí fan tutte. A kelet-sussexi lankákon 1934-ben rendezte meg a zeneszerető Christie família az első nyári fesztivált, melynek középpontjában azóta is hagyományosan Mozart életműve áll.

Az idei, jubileumi választás tökéletesnek bizonyult, hiszen a Cosí ma Mozart egyik legkedveltebb és leggyakrabban játszott színpadi művei közé tartozik, és képes anélkül megszólítani a közönséget, hogy szükség lenne olyan beavatkozásokra, mint amilyenekre a divatos rendezők ragadtatják magukat.

Az új glyndebourne-i Cosí szerencsés csillagzat alatt született. Nicholas Hytner, a National Theatre művészeti igazgatója a La clemenza di Tito 1991-es kirobbanó sikere óta először rendez operát a szigetországban. Aligha lehetett volna jobb megjelenésű és kiegyensúlyozottabb együttest összerakni, a svéd Miah Persson (Fiordiligi), a német Anke Vondung (Dorabella), a finn Topi Lehtipuu (Ferrando) és az olasz Luca Pisaroni (Guglielmo) tökéletes összhangban működik együtt az egyszerűségében is fenséges, ragyogóan megvilágított színpadon.

Fischer Iván, az előadás karmestere a Népszabadságnak beszámolt arról, hogy a produkció három év együttműködésének gyümölcse. A glyndebourne-i műhelymunka filozófiája még Fritz Busch és a magyar származású Jani Strasser irányítása alatt alakult ki, és lényege, hogy a szerepekre nem világsztárokat hívnak meg, akik legfeljebb egy-két próbanapot áldoznának fel a célra, hanem a világ operaházaiban éneklő, a megerőltető próbamunkára is kész fiatalok legjobbjaiból válogatnak.

A kritikusok, noha láthatólag nagyon élvezték az előadást, mégis, mintha fanyalognának egy kicsit. Mi lehet ennek az oka? - kérdeztem Fischer Ivántól. "Nem az a fajta rendezés ez, amiről könnyű érdekes cikket írni. Hytnert nem a saját koncepciója, hanem a darab érdekli. A közönség sem igényli a korábbi perverz beavatkozások szenzációit. Már most akkor miről írjanak?" Fischer nagy örömmel dirigálta a Felvilágosodás Korának Zenekarát, már csak azért is, mert "a régi hangszerek halkabbak, és nem merül fel annak veszélye, hogy elnyomják az énekhangot. Színesebb, bátrabb előadás jöhet létre."

Az operát egyébként közvetíti a televízió, DVD készül belőle, de az operarajongók a Royal Albert Hall koncertjén is meghallgathatják. A Proms fesztivál keretében július 18-án állítják színpadra, közvetíti a BBC 3-as adása, és a világháló jóvoltából a magyar hallgatók is élvezhetik. Fischer azt mondja, kifejezetten élvezi az igényes csapatmunkát, és addig nem is vállal más operaházban feladatot, amíg ezt a színvonalat nem látja biztosítottnak. "Játszik a gondolattal", hogy valamilyen formában önálló társulatot alakít, és néhány énekessel rendszeresebben együtt dolgozik majd. "Pillanatnyilag ennek nincs realitása, de talán egy kis operafesztivál keretében megvalósítható."

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.
Zenés színház hír

Átadták az idei Honthy-díjakat az Operettszínházban

Szeptember 2-án tartotta 2024/2025-ös évadnyitót a Budapesti Operettszínház, amelyen beszédet mondott Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a teátrum főigazgatója. Az eseményen sor került a Honthy-díjak ünnepélyes átadására is.
Zenés színház hír

Az egyik legrangosabb nemzetközi operadíjra jelölték a Valuskát

Eötvös Péter utolsó operája az ősbemutatók kategóriájában szerepel az elmúlt évad legnagyobb operai teljesítményeinek odaítélhető International Opera Awards jelöltjei között.
Zenés színház ajánló

A Varázsfuvolával folytatódik az Operabeavató sorozata

Ismét Mozart-operával várja közönségét ősztől az Operabeavató csapata a Magyar Zene Házában Dinyés Dániel és Göttinger Pál vezetésével, ismert és feltörekvő operaénekesek közreműködésével.
Zenés színház interjú

Valóság és absztrakció határán – Almási-Tóth András a Nixon Kínában bemutatójáról

A 2024/25-ös évad elején az Eiffel Műhelyház különleges tereit felhasználva rendezi meg Almási-Tóth András John Adams egyik legsikerültebb és legkülönlegesebb dokumentarista operáját.