A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója azzal a Marco Gandinivel közösen viszi színre a Falstaffot, aki Franco Zeffirellivel is rendszeresen dolgozott együtt. A produkciót mi, magyarok láthatjuk először, március 4-én, 6-án és 7-én a Müpában, ezután Vicenzába viszik októberben, ahol a Fischer alapította operafesztiválon kerül színpadra.
A világsikereket halmozó Mozart-sorozat után Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar március 4-én, 6-án és 7-én új operaprodukcióval jelentkezik: a Müpa színpadán Verdi Falstaffja.
A Falstaff egyedülálló remekmű, se előzménye, se folytatása nincs a Verdi-életműben, imádom
– mondja Fischer prózai egyszerűséggel. A különleges látványvilágú, szcenírozott előadásban a zenekar keveredik az énekesekkel, a Fesztiválzenekar muzsikusai ugyanis a falu lakói is lesznek egyben. „Viszonylag modern jelmezeket csináltattunk, a Fellini-filmek korát idézik a ruhák, de amikor Falstaff átöltözik pompázatos ünneplőjébe, akkor mintha egy régebbi, operaibb jelmezt venne fel.”
Noha Verdi egyáltalán nem számít „veszélyeztetett zeneszerzőnek”, a művei még most, százhúsz évvel a halála után is őrült népszerűek, viszont a Falstaff időnként, úgy tűnik, margóra szorul. Az elmúlt évtizedekben több nagynevű karmester dolgozott azért, hogy megőrizze helyét az operakánonban. Toscanini, Karajan, Solti és Bernstein után most Fischer Iván is erre vállalkozik.