Zenés színház

Flórez, a perui tenor ismét Budapesten

2015.05.21. 19:42
Ajánlom
A pályája csúcsán lévő Juan Diego Flórez első ízben 2011-ben járt Magyarországon. Június 2-án ismét Budapestre érkezik, hogy második szólókoncertjét adja a Magyar Állami Operaházban. A 42 éves Flórez a világ legkeresettebb tenorja, New Yorktól Japánig a legrangosabb helyszíneken lép fel.

Az Irish Times 2014-ben írta róla a következőket: „Hangja kellemesen közvetlen. Egyenletes tónusú, rendkívül fókuszált és finoman érzékeny, mint egy sportautó. Stílusos előadásmódja drámai fogékonysággal és zenei hűséggel párosul."

A perui születésű Flórez pályája kezdetétől a közönség extatikus reakciójával találja szemben magát - már egészen fiatalon a Scalában Az ezred lánya című opera hírhedten nehéz, „kilenc magas C-s" áriájával szokatlan ovációt váltott ki, ráadást követeltek tőle, és ő megadta a közönségnek, amit akart. Később New Yorkban hasonló fogadtatásban részesült e szerepben, ismét csak ráadást adott, akárcsak húsz évvel korábban Pavarotti.

Flórez eredetileg apja nyomdokaiban akart járni, aki a könnyűzenében utazott. „Apám nem tanított engem semmire, de időről időre vele énekeltem. Kifejezetten képzett hangja volt egy popénekeshez képest" - nyilatkozta egy másik lapnak a közelmúltban. Szülei elváltak, anyjával és két lánytestvérével élt, apját csak hétvégenként látta. Jó kapcsolatban voltak, ám anyja, Maria Teresa volt igazán nagy hatással az életére. Pénze nem volt, csak sok munkája, ide értve egy bár vezetését is. Iskolásként ott segített neki Juan Diego. Néha, ha egy énekes beteg volt, felléphetett a The Beatles és Elvis dalaival. Jól meg kellett dolgoznia a lármás tömeg figyelméért, ami jó tréningnek bizonyult. Tagja volt egy bandának is, amelyben Rolling Stones és Led Zeppelin-számokat énekelt, mígnem az iskolában meghallott egy zarzuelát - könnyed, spanyol dallamok, ezt a repertoárt Domingo is kiválóan interpretálja. Juan Diegót annyira megérintette, hogy attól kezdve zenei ízlése gyökeresen megváltozott.

Énekórákat vett, amire persze nem volt pénze. Tanára ezért azt tanácsolta neki, hogy iratkozzon be a konzervatóriumba, ami ingyen van. Arra is kapacitálta növendékét, hogy lépjen be a Nemzeti Énekkarba, amelynek Juan Diego hamarosan egyik szólistája lett. „Zabáltam a klasszikus zenét, beleszerettem" - mondja.

Flórez nemsokára ösztöndíjat nyert a Philadelphiai Curtis Intézetbe. Kihasználta ezt a lehetőséget, hogy világot lásson, és hamarosan útnak indult. Természetesen továbbra is kész volt elfogadni a kihívást, ha be kellett ugrani valaki helyett... Ennek köszönhetően debütálhatott a Covent Gardenben 1997-ben, csupán egy évvel az első operaszínpadi bemutatkozása után. A londoni debüt előtt faxon érkezett a kotta, a darabot a repülőn tanulta meg, másnap pedig egyetlen próbát követően színpadra lépett. Flórez néhány év alatt a világ legkeresettebb tenorjává nőtte ki magát. A legnevesebb dalszínházak és koncertszínpadok legnagyobb dirigenseivel dolgozik. Amerre jár, világsztárként ünneplik, hazájában, Peruban szinte minden kitüntetést megkapott már, sőt, bélyeget is bocsátottak ki arcképével.

Annak ellenére, hogy New Yorktól Chicagón és Los Angelesen át, Európa összes rangos operaháza foglalkoztatja és bejárta Japán koncerttermeit is, Flórez kifejezetten tartalmas életet él az opera berkein kívül is. Feleségével és két apró gyermekével, Leandróval és Stellával, aki még csak másfél éves, Bécsben élnek. "Minden évben elutazom a barátaimmal valahova, csak férfiak együtt. A világ legnagyobb bulija. Sört iszunk, hátrahagyjuk a feleségeket és mókázunk. Pesaróban sörözni a barátaiddal nagyon egészséges dolog. Nyolcan vagyunk a csapatban" - mondja. Pesaróban házat is vett, úgy látszik, hűséges típus: innen indult 1996-ban, első fellépésén, a Rossini Opera Fesztiválon kifejező hangjával, bámulatra méltó virtuozitásával egy este alatt megalapozta sikerét a közönség előtt. Átlagon felül tehetséges tenor, akinek maradt ideje élni és élvezni az életet.

Június 2-án a Magyar Állami Operaházban Juan Diego Flórez a magyar közönséget várja. Önálló estjén többek közt Donizetti, Bizet, Gounod bravúráriáiból szemezget. A koncertet Christopher Franklin dirigálja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Ez volt az év koncertje 2024-ben!

Kérésünkre idén is olvasóink mondták meg, hogy az általunk kiválasztott 10+2 klasszikus zenei koncert közül melyik volt az, amely 2024-ben számunkra a legemlékezetesebb volt. Íme a nyertesek listája!
Vizuál

David Lynch megmutatta, hogy a bennünk rejlő sötétség is lehet csodálatos

David Lynch teljességgel átformálta a kortárs filmművészetről alkotott elképzeléseinket – bár alkotásai időnként túlságosan absztraktak, zavarba ejtőek és rémisztőek, mindemögött egy csodálatos világkép áll, amelyet érdemes megismerni.
Vizuál

Elhunyt David Lynch

Néhány nappal hetvenkilencedik születésnapja előtt elhunyt David Lynch Oscar-életműdíjas filmrendező, festő, fényképész, a kortárs vizuális művészet egyik legkiemelkedőbb alakja.
Klasszikus

Schönberg-relikviák vesztek oda a Los Angeles-i tűzvészben

Megsemmisült a 20. század kiemelkedő osztrák–amerikai zeneszerzője, Arnold Schönberg archívumának nagy része a Los Angeles-t sújtó tűzvészben, köztük fényképek, levelek, plakátok, valamint zenekaroknak és zenészeknek kölcsönzött kották – írja a hvg.hu.
Tánc

15 éves a Feledi Project – itt az ünnepi klip!

Egy igazán különleges mérföldkőhöz érkezett a Feledi Project: idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A társulat Mindenünk, mindennapi életünk a tánc című, jubileumi klipje nemrég jelent meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.
Zenés színház kritika

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. Kafka nyomán alkotott, izgalmas operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.
Zenés színház hír

Búcsúzik az Erkeltől az Opera

Ugyan január 1-jétől nem a Magyar Állami Operaház üzemelteti a II. János Pál pápa téri teátrumot, márciusig még három saját produkciót láthat a közönség az egykori játszóhelyen. Lesz Traviata, János vitéz és Gurre-dalok.
Zenés színház gyász

Elhunyt Gyimesi Kálmán operaénekes

A Liszt Ferenc-díjas baritont, érdemes művészt, a Szegedi Nemzeti Színház Örökös Tagját január 2-án, életének kilencvenkettedik évében érte a halál.