Zenés színház

Folytatódhat az afrikai Operafalu építése

2012.03.13. 09:33
Ajánlom
Több mint egymillió euró (300 millió forint) folyt be a napokban egy berlini jótékonysági árverésen az afrikai Operafalu továbbépítésére

A Burkina Fasó-i főváros, Ouagadougou mellett lévő Operafalu építésébe a 2010-ben elhunyt rendkívül sokoldalú színházi és filmrendező, Christoph Schlingensief kezdeményezésére kezdtek bele. A művész elképzelése szerint a nyugat-afrikai államban megalapított Operafaluban iskola, kórház és színház működne, de biztosítanának szállást a művészek számára is. A projektből egyelőre a művészeti iskola valósult meg: az októberben megnyílt intézményben az olvasáson és íráson kívül hangszeres zenét, éneklést, képzőművészetet és filmezést is tanulhat 50-50 afrikai fiú és lány.

A folytatáshoz szükséges pénz előteremtése céljából rendezett berlini árverésre neves művészek ajánlották fel alkotásaikat. A legmagasabb, 66 ezer eurós árat egy absztrakt festmény, Sigmar Polke műve érte el. Az árverést vezető Peter Raue kalapácsa Georg Baselitz, Eberhard Havekost, Günther Uecker és Wim Wenders adományainál is jókora összegeknél koppant. Összesen 84 kiemelkedő művész, illetve galéria ajánlott értékesíthető darabokat.

"Az a tény, hogy ennyi ember vett részt az árverésen, nagy bátorítást és lehetőséget ad rá, hogy áprilisban folytassuk a munkát" - mondta a rendező özvegye, Aino Laberenz.Az eseményen megható pillanatokat nyújtott az amerikai énekesnő, Patti Smith, aki egy dalt ajánlott Schlingensiefnek. Az esten jelen volt Burkina Faso nagykövete és megköszönte a német támogatóknak az Operafalu melletti elkötelezettségüket.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.