Zenés színház

Gálaest Miklós Tibor emlékére

2013.11.26. 13:59
Ajánlom
Több mint ötven magyar énekes lép fel a Lélektől lélekig című, november 25-én sorra kerülő jótékonysági gálaesten a Budapesti Operettszínházban, ahol emléket állítanak a szeptemberben, hatvanhat éves korában elhunyt Miklós Tibornak, a Légy jó mindhalálig, az Anna Karenina, a Sztárcsinálók, az Utazás és a Nagymező utcai teátrumban manapság is látható Abigél és Menyasszonytánc sikerszerzőjének, a Miss Saigon fordítójának.

Somogyi Szilárd, a Budapesti Operettszínház rendezője állítja színpadra a műsort, amelyen Miklós Tibor műveinek felidézésével emlékeznek meg a magyar musicaljátszás egyik legfontosabb alakjáról. "Szívügyem a gála, különösképpen az Abigél című előadásunk miatt. Másfél éven keresztül írtuk Kocsák Tiborral és Miklós Tiborral ezt a musicalt Szabó Magda regénye alapján. Olyan csapatmunka volt, amely nagyban hozzájárult az Abigél azóta is tartó, töretlen sikeréhez. Miklós Tibor színházi és dramaturgiai érzéke sok-sok nehézségen átsegített minket a darab írása közben. Ő volt az, aki bármilyen problémát egyetlen huszárvágással képes volt megoldani bármikor. Rengeteget tanultam tőle" - idézi a színház közleménye a rendezőt.

Miklós Tibor 1979 nyarán kezdte el egy új zenés teátrum megszervezését. A Rock Színház 1980-ban az Evita színrevitelével mutatkozott be. "A gála a teljesség igénye nélkül dolgozza fel a munkásságát, hiszen ezernél is több dalszöveg fűződik Miklós Tibor nevéhez. Megpróbálunk egy érdekes kronológiai sorrendet kialakítani a műsorban, legutolsó munkájától haladunk majd a kezdetek felé. A Rock Színház kihagyhatatlan ebből a gálából és itt is lesz minden művész, aki csak ráér" - hangsúlyozta a rendező.

Miklós Tibor a Generál együttes szövegírójaként tűnt fel a hetvenes években. Nevéhez fűződik a Sztárcsinálók című előadás és vele a rockopera műfajának itthoni megteremtése. Ő fordította a Jézus Krisztus Szupersztárt, az Evitát, a Hairt, A nyomorultakat, a Miss Saigont, a Fame-et. Olyan slágerek írója, mint a Különös szilveszter, a Boldogság, gyere haza és az Álmodj, királylány. Alapító tagja és művészeti vezetője volt a Rock Színháznak, később irodalmi vezetőként dolgozott a Budapesti Operettszínházban.

Munkásságát Huszka Jenő-díjjal, Artisjus Életműdíjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével és Nádasdy Kálmán-díjjal is elismerték. Haláláig elnökségi tagja volt a Magyar Zeneszerzők Egyesületének. A tiszteletére rendezett emlékgála közreműködői és alkotói lemondanak honoráriumukról, annak teljes összegét Miklós Tibor családjának ajánlják fel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.