Zenés színház

Gyűjtemény Sigmund Romberg emlékére

2012.04.09. 13:04
Ajánlom
Az amerikai operett és musical úttörője előtt tisztelegve nemzetközi gyűjtemény létrehozását kezdeményezték a zeneszerző szülővárosában, Nagykanizsán.

Halász Gyula, a 2010-ban alakult Sigmund Romberg Emlékbizottság elnöke a szervezet nagykanizsai sajtótájékoztatóján elmondta: a műfaj egyik megalapozójának és mai is világszerte népszerű személyiségének hazai megismertetése céljából kezdeményezték a gyűjtemény létrehozását. A világjáró zeneszerző-producerhez kötődő relikviák ma még szétszórtan találhatók meg életének főbb állomáshelyein, vagyis Horvátországban, Ausztriában és legnagyobb részt az Egyesült Államokban.

A zenés műfaj aranykorának egyik meghatározó alakjaként számon tartott komponista kottáinak és dokumentumainak összegyűjtésében oroszlánrészt vállalt a szintén nagykanizsai születésű, jelenleg Los Angelesben élő Erményi Erzsébet, akinek jóvoltából Magyarországra érkezett a Yale Egyetem gondozásában megjelent életrajzi kötet, több régi kiadású kotta, fotók és az Egyesült Államok Bevándorlási Hivatalából beszerzett iratmásolat, amely Romberg 1909-es amerikai érkezését igazolja. A horvátországi Beliscséből (Belisce), Romberg gyermekkorának helyszínéről újságcikkek, kiadványok másolatait kapták meg, de érkeztek könyvek Németországból és Ausztriából, ahol Romberg az operett műfajával ismerkedett meg. Előkerült továbbá édesapja, Rosenberg Ádám zeneszerző egyik partitúrája is.

Kőfalvi Csilla muzeológus, a nagykanizsai Képzőművészetek Háza és Magyar Plakát Ház igazgatója hozzátette: a szellemi örökség és a tárgyi emlékek megőrzésére, a muzeális gyűjtemény létrehozására, feldolgozására és kutathatóságára is helyet kínál az általa vezetett intézmény. Szeretnék elérni, hogy a "hollywoodi szirupos mázzal leöntött" életművet a tények és a valóság alapján dolgozzák fel és mutassák be. Mindehhez a nagykövetségek és külföldi kulturális intézetek diplomáciai támogatására is számítanak, hiszen Romberg életének és jelentőségének bemutatása a szülővárosát illeti elsősoron. Kocsis Katalin könyvtáros, zenei kutató arról is beszámolt, hogy a Romberg-gyűjtemény nemcsak a muzsikus, hanem a zenéhez és Nagykanizsához is ezer szállal kötődő családjának bemutatására is kiterjed. A gyűjteményhez továbbá számos eddig hiányzó kottát is beszereztek azzal a céllal, hogy elérhetővé tegyék Romberg zenéjét a helyi zenészek számára.

Sigmund Romberg (Rosenberg Zsigmond) magyar-amerikai zeneszerző, producer, szövegíró 1887. július 29-én született Nagykanizsán. Az amerikai operett és musical műfajának egyik úttörője volt, főként egyesült államokbeli népszerűsége, valamint munkássága révén a műfaj kimagasló alakjaként tartja számon a zenetörténet, örökös tagja a Dalszerző Hírességek Csarnokának (Songwriters Hall of Fame). A zenés műfaj térhódításának és aranykorának egyik meghatározó komponistája volt a Broadway-n, ahol csaknem kétezer dalát, 78 musicaljét játszották és játsszák még ma is. Legismertebb darabjai közé a Franz Schubert életét feldolgozó Blossom Time, a The Student Prince, a The Desert Song, a The New Moon és a Deep in my heart tartozik. Romberg együtt dolgozott Gershwinnel, Bing Crosbyval és Nat King Cole-lal, szerzeményeit napjainkban is számos világsztár énekli Plácido Domingótól Natalie Cole-on át Diana Krallig.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.