Zenés színház

Händel és Mozart Messiásával is készül az Opera a karácsonyra

2021.12.20. 12:20
Ajánlom
A szcenírozott koncert Almási-Tóth András rendezésében, Nádasdy Ádám új magyar fordításával csendül fel december 22-étől négy alkalommal az Opera Eiffel Műhelyházában. Az előadás szólistái Rácz Rita, Schöck Atala, Horváth István és Cser Krisztián lesznek, az Opera Zenekart és az Énekkart Kesselyák Gergely vezényli.

Hogyan lehet ezt a nagyszabású, elvont oratorikus művet színpadon megvalósítani? Almási-Tóth András víziója - némileg rímelve a nagy port kavart Porgy és Bess koncepciójára - egyfajta elképzelt jövőben játszódik. Az emberek elmagányosodtak, gyermek is alig születik már. Egy váratlan természeti katasztrófa átmeneti menedékhelyre tereli a szereplőket. Köztük van a furcsa "próféta", akit senki sem hallgat meg, továbbá az idős édesanyját ápoló asszony és egy várandós fiatal nő is, férjével, aki nehezen birkózik meg az apaság felelősségével.

Eljön az első éjszaka a menedékhelyen, és a várandós nő arról álmodik, születendő fia lesz az, aki felszámolja a magányt és egymás felé tereli újra az embereket....

_H6A0226prakossy-114434.jpg

Messiás – szcenírozott oratórium, próba (Fotó/Forrás: Rákossy Péter / Magyar Állami Operaház)

Georg Friedrich Händel több évtizedes angliai tartózkodása alatt a közönség fokozatosan elpártolt a zeneszerző által is képviselt olasz barokk operai irányzattól. Az angol nyelvű művek növekvő népszerűségére Händel oratóriumok komponálásával reagált, amiben librettistaként Charles Jennens, egy nagy irodalmi és zenei műveltséggel rendelkező földbirtokos lett az alkotótársa. Első közös sikerük, a Saul című oratórium után néhány évvel a Messiást Händel mindössze 24 nap alatt komponálta meg 1741 nyarán, majd 1742-ben mutatták be nagy sikerrel Dublinban. Bár az 1743-as londoni premier hűvösebb fogadtatásra talált, a későbbi előadások és a szokás, hogy a művet Angliában hagyományosan jótékony céllal tűzték műsorra, széles körben ismertté és népszerűvé tették a darabot, különösen a napjainkban is gyakran idézett Halleluja-tételt.

_H6A0410prakossy_1-120048.jpg

Messiás – szcenírozott oratórium, próba (Fotó/Forrás: Rákossy Péter / Magyar Állami Operaház )

Hogy alkalmazkodjon a rendelkezésre álló előadói apparátushoz, a mű a kor bevett szokása szerint több átdolgozáson is átesett, ezek egy részét még maga Händel készítette el. Mozart bécsi változata 1789-ben Gottfried van Swieten báró megrendelésére született, aki a nagy előd iránt érezhető alázattal igazította a művet a bécsi ízléshez és feltételekhez. Változtatásokat elsősorban az áriák struktúráján végzett, fa- és rézfúvósok szólamait dúsította fel a kor követelményeihez igazodva. A bemutatót gróf Esterházy János bécsi palotájában tartották.

_H6A0208prakossy-114433.jpg

Messiás – szcenírozott oratórium, próba (Fotó/Forrás: Rákossy Péter / Magyar Állami Operaház)

Georg Friedrich Händel – Wolfgang Amadeus Mozart
Messiás – szcenírozott oratórium
Oratórium három részben, szünet nélkül, magyar nyelven, magyar és angol felirattal
December 22. 20 óra, 24. 11 óra, 26. 19 óra, 30. 11 óra
Eiffel Műhelyház – Bánffy Miklós terem

 

Támogatott tartalom. 

 

Fejléckép: Messiás – szcenírozott oratórium, próbafotó / fotó: Rákossy Péter, Operaház

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.