Zenés színház

Három bemutatóval rajtol az Operaház

2014.09.09. 17:10
Ajánlom
Szeptember 13-án tartja évad első bemutatóját az Operaház, amelyet a nagyszabású szabadtéri rendezvénnyel, az Évadnyitánnyal kötnek egybe.

Nagysikerű könnyűzenei koncerttel, nemzetközi szakmai konferenciával és a Szabadság OperaGálával kezdte meg 2014/2015-ös programsorozatát az idén 130 éves Operaház. Szeptember 6-án, a KFT-koncert előestéjén a szabadtérre tervezett gálát végül az Operaházban tartották meg. A zavartalanul lebonyolított teltházas esten Halász Péter főzeneigazgató vezényletével színpadra lépett többek közt Anja Kampe, Ferruccio Furlanetto, Piotr Beczała és Rost Andrea is.

A szeptember 13-ai, hivatalos évadnyitány az elmúlt két év hagyományaihoz híven ismét színes programokkal egybekötött nagyszabású szabadtéri esemény. Délután négytől látható a szeptember 6-án bemutatott Donizetti-darab, A csengő. A Szfinx-teraszra tervezett mulattató előadást, Fehér Balázs Benő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatójának rendezését osztatlan sikerrel fogadta a közönség. Hattól a graffiti-díszletével óriási figyelmet keltő, tavaly bemutatott Menotti-remeket, A telefont láthatja újra a közönség. Az Opera vezető művészei - többek közt Nakamura Shoko, Kozmér Alexandra, Oláh Zoltán, Tanykpayeva Aliya, Liebich Roland, Felméry Lili, Leblanc Gergely, Balczó Péter, Kertesi Ingrid, Szemere Zita, Boncsér Gergely, Haja Zsolt és Rálik Szilvia - ezúttal veterán autóbuszokkal érkeznek a dalszínház elé, hogy este hatkor személyesen üdvözöljék a közönséget a jövő évad egy-egy produkciójának jelmezében. Fél héttől az Andrássy úti nagyszínpadon Itáliai anziksz címmel látható Jellinek György balett-koreográfiája. A műsorszám művészeti vezetője Simonffy Márta, a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének elnöke. Az Operaház épületét ezúttal is videóinstallációkkal festik meg. A két operaházi bemutató szünetében levetítik M. Tóth Géza „Ahol kinyílik a világ - A magyar operajátszás története" című szórakoztató filmjét.

A 13-ai évadnyitány igazi fénypontja Georges Delnon, a hamburgi Állami Operaház jövendő intendánsának két operarendezése egy estén. Az itáliai verizmus két ikonikus egyfelvonásosa, Mascagni Parasztbecsülete és Leoncavallo Bajazzók című műve a naturalisztikus, hús-vér szereplők problémáit bemutató operák talán legnagyobb képviselője. Delnon rendezésében két szereposztásban a hazai operaélet nagyjai vonulnak fel: Komlósi Ildikó, Lukács Gyönyi, Alexandru Agache, mellettük színpadra lép három világjáró művész: Kamen Chanev, Hector Lopez Mendoza és Luis Ledesma. A Bajazzók Nedda szerepében Rost Andreát és Pasztircsák Polinát láthatja a közönség. A világszerte sikeres dirigens, az Opera együttesének, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának elnök-karnagya, Pinchas Steinberg első premierjét vezényli az Operaházban. A bemutatót rögzíti a Duna Televízió és a Bartók Rádió, a rendezvényt köszönti dr. Hassay Zsófia, Terézváros polgármestere és Ókovács Szilveszter főigazgató is.

Az ezreket megszólító programkavalkád másnapján, A tenor című operával nyit az Erkel Színház, szeptember 14-én. Dohnányi Ernő a német romantika stílusában íródott fergeteges komédiáját Almási-Tóth András viszi színre. A jobbnál jobb karakterszerepekben az Opera szólistái közül többek közt Fekete Attila, Geiger Lajos és Szvétek László látható. Az előadásokat Vajda Gergely vezényli. A Magyar Állami Operaház egyik kevéssé ismert vígoperájának bemutatásával kíván tisztelegni Dohnányi előtt.

„Dohnányi operája több szinten értelmezhető vígopera, mely egyszerre vet fel művészeti, életfilozófiai és társadalmi kérdéseket.  A realista külcsín mögött speciális világkép tárul föl, melyben a nagybetűs élet és a nagybetűs művészet legalapvetőbb energiái nyernek teret a szereplők viselkedésében: a kezdeti merev és életidegen közeg folyamatosan lazul fel, olyan erők uralkodnak el, melyet alapvetően megkérdőjelezik a mesterségesen kreált társadalmi és művészeti normákat. A szerelem ereje, majd a halál árnyéka vetül a rendezettnek tűnő hétköznapokra. Élet költözik hőseinkbe, szinte a létezés új dimenzióit ismerik meg. Mindez szélsőséges vígjátéki helyzetekben valósul meg a színpadon, hol burleszk-szerű, hol kissé morbid, hol tragikomikus szituációkban, sokszínű zenei fogalmazással. A díszlet folyamatos változása, a jelmezek szakadása, a táncosok jelenléte álomszerű közegbe helyezi a realista történetet, feltárva annak több rétegét, miközben végig a vígjáték elemeivel játszik az előadás, egyszerre biztosítva felhőtlen szórakozást és elgondolkodtató problémafelvetést." - írja koncepciójában a rendező, Almási-Tóth András.

Bemutatói előtt az Opera kötetlen hangvételű előadásokkal igyekszik a közönséget bővebb zenetörténeti, művészeti ismeretekhez juttatni, vagy egyszerűen közelebb vinni a művek lényegéhez. A 2014/2015-ös évadban folytatódik a Hangoló. A 45 perces sorozat az évad összes premierjének napján ingyenesen látogatható az Opera Székely Bertalan-termében és Szfinx-teraszán, illetve az Erkel Színház foyer-jában, a Zeneakadémia I-es termében és a Jókai utcai Zenekari Centrum Dózsa-termében egy órával az aktuális opera- vagy balettprodukció kezdete előtt. Az előadók sorában üdvözölhetjük többek közt Pongor Ildikó balettmestert, Krasznai Gáspár karnagyot, Fazekas Gergely és Molnár Szabolcs zenetörténészeket, László Ferenc szakírót és Dénes Istvan karmestert.

Új sorozat a Faggató, amely a világ számos operaházában honos: a 12 szeánsz az évad kiemelt premierprodukcióinak mozgatórugóit kutatja. Az adott premier sorozatában sorra kerülő - az esti előadást két órával megelőző - nyilvános esemény kapcsán szabad a belépés a nézőtérre mindazok számára, akik előzőleg látták a produkciót, a sajtó és a megszállott operafanok számára pedig szinte kötelező. A mű díszletében mutatja be koncepcióját és várja a kérdéseket az alkotóstáb. Moderátor: Ókovács Szilveszter főigazgató.

Az évad első hónapjai nem szűkölködnek rendhagyó programokban és előadásokban sem. Immár harmadik alkalommal rendeznek előadást Határtalan Opera alcímmel, amikor is külhoni magyarok vendégeskednek a nemzeti hatáskört vállaló Opera egyik első előadásán. Idén szeptember 12-én tisztelegnek a nemzet egysége és az ősök előtt. A gyulai polgármester, dr. Görgényi Ernő koszorúzza meg városa leghíresebb szülöttének, a magyar opera atyjának, Erkel Ferencnek szobrát a főbejáratnál. Az előadás előtti, immár hagyományosnak tekinthető állampolgári eskütételen a Magyar Nemzeti Balett magántáncosnője, a kubai származású Carulla Leon Jessica is az Operaház színpadán teszi le esküjét, majd igazán ünnepi pillanatokat szerezve a közönségnek, táncol a Szilfid előadásban. Az eskütételt Terézváros polgármestere, dr. Hassay Zsófia vezeti.

Szeptember 15-én „...hallgatnak a múzsák" című estjével az 1914-es orosz bejövetelre és a háborús időkre emlékezik az Operaház. Az est korabeli filmhíradók, Bánffy Miklós-naplórészletek és újságcikkek nyomán szemlézi a száz év előtti őszt, és az Opera valamint a Nemzeti Színház művészeinek közreműködésével a szomorú, dekadens idők zeneművei és versei által idézi fel 1914 szeptemberét, amikor az Opera egyetlen féléves, hivatalos zárva tartásának időszaka kezdődött. Kovács János vezényletével közreműködik Németh Judit, Haja Zsolt és Sáfár Orsolya.

Akárcsak A csengő, szintén a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel együttműködve valósul meg november 23-án A lakatlan sziget című előadás, amelyet a fiatal, rendező szakos hallgató, Geréb  Zsófia álmodik a Királyi Lépcsőház impozáns tereibe. Haydn tizenegyedik operáját a Moltopera társulat előadásában láthatja a gyermekközönség.

A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara - az Opera együttese az új szezonban először szeptember 22-én ad hangversenyt. Az est szólistája, Andrej Korobejnyikov zongoraművész 1986-ban született Moszkvában. Egyes szakmai kritikák Richter utódjaként emlegetik, akinél a fölényes technikai tudás mély intellektussal és zeneiséggel párosul. 19 évesen kitüntetéssel diplomázott a Moszkvai Konzervatóriumban, miután 17 évesen jogi diplomát is szerzett. 2008-ban Szkrjabin műveiből készített első lemeze díjak és elismerések tucatjait seperte be, köztük a rangos Arany Diapasont. Korobejnyikov idén debütált a Concertgebouw Zenekarral és a washingtoni Nemzeti Szimfonikus Zenekarral, szóló estje volt Tokióban, Párizsban és Moszkvában. Budapesten Szergej Rachmaninov II. (c-moll) zongoraversenyét adja elő az együttes elnök-karnagya, Pinchas Steinberg vezényletével. Az est műsorán elhangzik még Mogyeszt Muszorgszkij Éj a kopár hegyen című szimfonikus költeménye és Dmitrij Sosztakovics X. (e-mol)l szimfóniája.

A Magyar Nemzeti Balett szeptember 11-én, a tavasszal nagy sikerrel bemutatott két koreográfiával: a Trójai játékokkal és A Szilfiddel kezdi meg az évadot. A tánckomédia és a balett-történelem egyik legkorábbi klasszikus-romantikus darabja további öt estén látható az Operaházban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Stéger Ferenc életét bemutató kiállítás nyílik Szentendrén

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából nyílik kiállítás a Ferenczy Múzeumban, október 24-én. Az ünnepelt operaénekes bejárta egész Európát, 1846–1874 között közel ötven városban megfordult.
Zenés színház interjú

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Zenés színház ajánló

Sztárénekeseket hoz Budapestre a húszéves Georg Solti Akadémia

Az elismert olaszországi bel canto nyári akadémia jelentős nemzetközi karriert építő egykori növendékei közül Aigul Akhmetshina, Freddie De Tommaso, Hera Hyesang Park és Paul Grant lép fel október 20-án a Magyar Állami Operaházban.
Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.