Zenés színház

Holokauszt Salzburgban: élet vagy színház?

2014.07.29. 14:21
Ajánlom
Július 28-án tartották a világpremierjét a Salzburgi Ünnepi Játékokon annak a holokausztot feldolgozó műnek, melyet egy német-zsidó származású művész, Charlotte Salomon élete ihletett. A művész franciaországi száműzetése idején talált rá a festészetre, melynek eszközeivel a félelmeit fejezte ki.

A történet a művész Leben? Oder Theater? (Élet? Vagy színház?) című naplóján alapul. A napló az 1940 és 1942 között készült több mint hétszáz vízfestményből, szövegből és kottából áll. Az opera a második világháború előtti németországi és franciaországi események krónikája is - a jómódú berlini zsidó sebész lányának életén keresztül. Az opera Marc-André Dalbavie francia zeneszerző műve, rendezője pedig a svájci Luc Bondy, akit lenyűgözött Salomon titokzatos személyisége. A címszerepet ketten játsszák: Marianne Crebassa francia mezzoszoprán énekli franciául, a szöveget pedig németül Johanna Wokalek német színésznő mondja.

"Amikor Charlotte Salomon festményeinek katalógusa a kezembe került, rájöttem, hogy ez volt a téma, amire vártam. Kihívást is jelentett: a festészetet a zene nyelvére kellett lefordítani" - vallotta meg a sajtótájékoztatón a francia zeneszerző és karmester, aki a premieren maga vezényli a salzburgi Mozarteum zenekarát. A premiert az Ünnepi Játékok fő helyszínén, a Felsenreitschuléban (sziklába vájt lovasiskola) tartják. A játékot modern látványelemek kísérik: a színpadra vetítik a festőnő képeit és az azokat kísérő szövegeket. "Charlotte mindig énekelt festés közben, a zene nagyon fontos volt az életében, melyet Singenspielnek (daljáték) nevezett. Ez volt az egyik legérdekesebb dolog: a festő tudta, hogy minden festményt saját dallamnak kell kísérnie" - magyarázta a zeneszerző.

Salomon a Berlini Akadémián tanult, ám 1939 januárjában a zsidókra nehezedő egyre nagyobb náci nyomás elől nagyszüleivel Dél-Franciaországba emigrált. Itt tudta meg, hogy családja nőtagjai mind öngyilkosok lettek Berlinben a nácik hatalomra kerülése miatt. A tragédia mélyen megrázta a fiatal lányt, aki attól félt, ő sem menekülhet a családi átoktól. Végül elkezdte megfesteni az életét, ebből született akvarellekből és kottákból álló naplója. Az opera Charlotte 1907-es születésével kezdődik, és 1943-ban történt letartóztatásával és deportálásával végződik. Auschwitzban pusztították el huszonhat éves korában. A zeneművet augusztus 2-án, 7-én, 10-én és 17-én is előadják Salzburgban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.