Zenés színház

Húsvét az Operában

2016.03.16. 17:05
Ajánlom
Március 18-án Kálmándy Mihály, Létay Kiss Gabriella, Kamen Chanev és Komlósi Ildikó főszereplésével kerül színre Verdi A trubadúr című operája az Erkel Színházban.

Galgóczy Judit színrevitele a Miskolci Operafesztiválon mutatkozott be a múlt nyáron a Magyar Állami Operaház produkciójaként. A rendező kiemeli: A trubadúr most nagyon erősen szól. Verdi az értelmiségiek és gondolkodók felelősségét, a humánum nevében vállalt kötelezettség szükségességét ábrázolja ebben a trubadúr-alakban. Az előttünk lévő századok is fognak, és a 20. század is teremtett olyan helyzeteket, amikor úgy nőttek fel emberek, hogy félelemből nem mondták meg nekik, kicsodák. Ma is olyan világban élünk, ahol nem tudhatjuk, melyik történet a miénk. Erről szól A trubadúr.” Az öt előadásos sorozatot Medveczky Ádám vezényli.

Vagyon István, GulyásDénes,  Anger Ferenc

Vagyon István, GulyásDénes,  Anger Ferenc

Az új színrevitelben látható Trubadúr után, április 5-én egyetlen alkalommal látható Alföldi Róbert rendezésében A varázsfuvola. Az előadás a Primavera '16 nyitóestéje is egyben, a Mozart-darabot a Szegedi Nemzeti Színház mutatja be Gyüdi Sándor vezényletével. A Magyar Állami Operaház mint nemzeti intézmény rangjából és helyzetéből fakadó kötelessége a vidéki operajátszás támogatása. Ez a felismerés hozta létre 2013-ban a Primavera-sorozatot, amelynek alkalmával egy héten át vidéki operatársulatok friss bemutatóit tűzik műsorra az Erkel Színházban.

A trubadúr

A trubadúr

Április 6-án a Győri Nemzeti Színház mutatja be Kodály Háry Jánosát Fejszés Attilával a címszerepben; vezényel: Silló István. A Kerényi Mihály által rendezett győri produkció elsősorban két ember egymáshoz való őszinte ragaszkodásáról szól. Másnap különleges produkcióval lép színre a Kolozsvári Magyar Opera. A határontúli társulat Saint-Saëns Sámson és Delila című operáját hozza el Budapestre. Az előadás azért is kiemelkedő esemény, mert az Opera 1972 óta nem mutatta be a darabot, műsoron pedig éppen 25 évvel ezelőtt szerepelt, akkor ugyancsak a kolozsvári társulat vendégjátékában. A Primavera '16- előadás Korcsmáros György színrevitele és Horváth József áll a dirigensi dobogón. A rendező szándéka szerint az előadás folyamatában hűen követi az eredeti cselekménysort, modern köntösbe bújtatva.

Szabó Máté, Kostyin Áron, Pópity Tímea

Szabó Máté, Kostyin Áron, Pópity Tímea

8-án a Miskolci Nemzeti Színház mutatja be a Toscát, melynek címszerepét a nemzetközi hírű magyar énekesnő, Vizin Viktória énekli, partnere Hector Lopez Mendoza lesz, Scarpiaként pedig Cseh Antal debütál Budapesten. Az előadást maga a rendező, Kesselyák Gergely, az Opera nemrég megbízott első karmestere dirigálja. A Debreceni Csokonai Színház 9-én játszik az Erkelben, a társulat Verdi Traviata című örökzöldjével készül. Nadine Duffaut francia rendezőnő a debreceni előadást a 2012-es avignoni rendezése alapján készítette, és az időtlen történetet új kontextusba helyezte: 20. századi miliőben járunk, a II. világháború idején. A két főszerepet Kolonits Klára és Boncsér Gergely alakítja a Szabó Sipos Máté vezényelte előadáson. A Primavera '16 záróakkordjaként két egyfelvonásost ad elő a Pécsi Nemzeti Színház társulata. Mascagni jól ismert Parasztbecsülete után az Egy pohár víz című darabot mutatják be. Háy János librettójára Faragó Béla komponált új, egyszerre humoros és tragikus operát, melynek története napjainkban zajlik: a vidéki Magyarország elhagyatottsága, a szegénység és kiszolgáltatottság ábrázolása mellett megjelenik benne a szerelem boldogsága és tragikuma is. A rendezést Nagy Viktor jegyzi, a zenekart Vass András irányítja.

A Primavera '16 Fesztivált az Opera szokásos húsvéti programjai előzik meg. A tavaszi ünnepekkor ismét műsorra kerül Bach János-passiója. A monumentális mű Eperjes Károly által stilizált változatát Strausz Kálmán vezényli két alkalommal. Juraj Valčuha lesz a dirigense a Parsifalnak, amelyben két világsztár áll színpadra az idei előadásokon: Amfortas szerepében Gerd Grochowski, az egyik legsikeresebb drámai basszbariton, aki a legnagyobb nemzetközi színpadokon énekel Wagner-szerepeket, Kundryként pedig a magyar közönség által már ismert Evelyn Herlitzius.

Az Operaház művészei közül többen is Kossuth-díjat vehettek át 2016-ban. Tudjon meg többet a díjazottakról ide kattintva!

Ugyanebben az előadásban látható Bretz Gábor és Kovácsházi István is. Az elmaradhatatlan, egy estén játszott Parasztbecsület és Bajazzók előadás hatszor kerül színre, ugyancsak vezető hazai művészekkel – a sorozatban Alexandru Agache, Fekete Attila, Lukács Gyöngyi és Rost Andrea énekel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.
Zenés színház lapszemle

Az opera akkor lesz a népé, ha valaki finanszírozza – Kovalik Balázs és Márton Dávid a műfaj helyzetéről

Hosszú beszélgetést közölt a Színház folyóirat két jelentős, külföldön működő magyar operarendezővel, Kovalik Balázzsal és Márton Dáviddal. A két művész körüljárta a műfaj népszerűségének, társadalmi helyzetének kérdéseit. Lapszemle.
Zenés színház ajánló

Éltek-e még régi lányok? – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaira épülő zenés esttel készül a Thália

Zenés produkcióval bővül a Thália Színház repertoárja 2025 januárjában: érkezik a Fehér Babák, egy élő zenekar által kísért színházi est Cseh Tamás zeneszerző és Bereményi Géza költő dalaival.