Egy hónap híján két éve, hogy a Vígszínház három fiatal alkotója, ifjabb Vidnyánszky Attila, Vecsei H. Miklós és Kovács Adrián elhatározta, hogy A nagy Gatsbyvel olyan zenés színházi műfajt teremtenek, amely a musicalek betétdal-szerkezetéhez képest nem feltétlenül zárt számokat hallunk, hanem a beszédfolyamot akár csak egy-két sor zene szakítja meg.
Az alkotók szerint Fitzgerald regényében a mai korunkra ismerhetünk, hiába telt el az „üvöltő húszas évek” óta majdnem egy évszázad.
Ahogy akkor, az első világháború utáni években megrendült az emberiség valóságról alkotott képe, nyüzsgő, kábult éjszakákban kerestek új értemet, amit Fitzgerald a csillogó magány korszakának nevezett.
„A nagy Gatsby a mi jelenlegi, őszinte állapotunk, egyúttal belátása annak, hogy szinte csak kérdésünk van magunk és a világ felé. Fitzgerald személyessége és megdöbbentő tisztánlátása a csillogásban komoly példaként áll előttünk akkor, amikor ellepik életünket a „smalltalkok” és az álarc hordás” – mondja a történetről Vecsei H. Miklós.
Az „elveszett nemzedék” írójaként, környezete extázisát és élettragédiáit figyelve, ezzel a különleges szerelmi történettel kívánt alternatívát mutatni a felszínes csillogással szemben.
Szeretnénk találni egy jó kérdést, ami zavarba ejt és kibillent minket ebből az állapotból. Talán, hogy most mi történik? Vagy, te hol vagy?
– nyilatkozta az előadás céljáról a szövegíró.
F. Scott Fitzgerald kultikus regényének szereplői a híres filmváltozatok után, most a Víg színpadán is életre kelnek. A fiatal alkotók Gatsby és Daisy szerelmén keresztül arra keresik a választ, hogy vajon valóban a körülöttünk lévő világ jelenti a valóságot, vagy csak egyetlen igaz pillanat van, amiért egész életünkben küzdenünk kell majd.
„A legnagyobb és legfontosabb felismerésünk a műhelymunka ereje, amivel az új darab születik” – mondta az alkotói folyamatról a rendező, ifjabb Vidnyánszky Attila, aki a dalszövegeket Vecseivel közösen írta. – „Lehetőségünk van a próbafolyamat közben, az alkotótársakkal együtt kitalálni azt a formavilágot, amit máskor, az olvasópróbára készen kell letennünk az asztalra. Arra teszünk kísérletet, hogy a színház nyelvén keresztül mutassuk meg, hogyan ér el ma, most hozzánk Fitzgerald varázslatos hangulatú, megrendítő története. Kiváltságos a helyzetünk, hogy éppen a Vígszínház nagyszínpadán van lehetőségünk erre az alkotófolyamatra egy ilyen csapattal.”
A nagy Gatsby színpadi adaptációját szeptember 7-től láthatjuk, a főbb szerepekben Wunderlich József, Waskovics Andrea, Ember Márk, Szilágyi Csenge és Ertl Zsombor.