Zenés színház

Így bukott meg Cso-cso-szán miatt a Pillangókisasszony az ősbemutatón

2017.02.17. 16:44
Ajánlom
113 éve, 1904. február 17-én mutatták be Milánóban Puccini operáját, a Pillangókisasszonyt, amelynek egykori fogadtatása messze elmaradt a ma ismert átdolgozás sikerétől.

Az olasz zeneszerzőt, Giacomo Puccinit (1858-1924) az opera műfajának megújítójaként tartjuk számon. Az 1901-1903 között született Pillangókisasszonyt a legszemélyesebb műveként emlegette, és az 1904-es bemutatón átütő sikerre számított – tévesen. Az opera megbukott. (Noha többen állítják, fizetett kifütyülők is helyet foglaltak a nézőtéren.) Puccini nem hagyta annyiban a dolgot, és pár hét alatt átírta rövidebbre, három felvonásosra, ami az újabb bemutatón már nagy sikert hozott. Ezután még többször átírta a művet, míg az ötödik, immár végleges verzió elkészült, amely ma

az egyik legtöbbször műsorra tűzött Puccini-opera a világon.

1906. május 12-én a budapesti bemutatón a zeneszerző maga is jelen volt.

Az első előadások egyikének címszereplője, Evelyn Millard

Az első előadások egyikének címszereplője, Evelyn Millard (Fotó/Forrás: W. and D. Downey / Getty Images Hungary)

A Pillangókisasszony első bemutatója nem csak a hossza miatt sült el balul. A főszerepet alakító Rosina Storchio szerelmi viszonyt folytatott az akkor már nős Toscaninivel, és éppen tőle várt gyereket.

A premieren kimonója véletlenül fellebbent, és láthatóvá vált az egyébként titkolt terhessége.

A közönség fékezhetetlenné vált, és azt kiabálta:

Terhes a Pillangó! Ott a kis Toscanini!

Az opera szövegkönyvének alapját John Luther Long 1898-ban megjelent elbeszélése adja, amelyből David Belasco írt drámát. Puccini Londonban látta a darabot, és rögtön megtetszett neki a téma. Nem sokkal később megszerezte a megzenésítés jogát, ám az opera csak igen lassan készült el, mivel Puccini időközben autóbalesetet szenvedett és cukorbetegséget is megállapítottak nála.

Annak érdekében, hogy hiteles japán zenét írhasson, Puccini felkereste a Viareggióban nyaraló japán követ feleségét, aki megismertette a japán népdalokkal.

Cso-cso-szán nagyáriáját neves operaénekesnők sora énekelte el. Maria Callas 1955-ben formálta meg Pillangót, noha 1945-ben a Metropolitan már felajánlotta neki a szerepet, ám akkori alkatával (85 kilósan) úgy gondolta, nevetségessé válna a tizenhét éves, törékeny Cso-cso-szán szerepében.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Szonja Joncseva, Isabel Leonard és Piotr Beczała is szerepel a Metropolitan-közvetítések új évadában

Az Uránia Nemzeti Filmszínház sorozatában ezúttal nyolc élő közvetítés és azok ismétlése szerepel, köztük Bellini két operája, Az alvajáró és A puritánok, valamint egy kortárs mű, Gabriela Lena Frank Frida és Diego utolsó álma című operája.
Zenés színház ajánló

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Zenés színház interjú

Beavatás Brittennel – Novák János A kis kéményseprő készülő előadásáról

Benjamin Britten „szabadító operáját”, A kis kéményseprőt az OPERA Gyermekkarának közreműködésével, Hajzer Nikolett vezényletével Novák János rendező, csellóművész állítja színpadra az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház gyász

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Zenés színház ajánló

A jövő drámai hangjai – ingyen hallgatható Komlósi Ildikó mesterkurzusa

A világhírű magyar opera-énekesnő, Komlósi Ildikó ismét a budapesti Bartók Konzervatóriumban tart mesterkurzust, április 24–27 között. Ezúttal Mascagni ikonikus operája, a Parasztbecsület áll a képzés fókuszában.