Zenés színház

Így próbál Renée Fleming

2011.05.10. 22:48
Ajánlom
A operaházi Májusünnep díszvendége 2011-ben Renée Fleming. VIDEÓnkból az is ízelítőt kaphat a világsztár műsorából,aki a koncertre nem jut el.

A kedd délelőtti próbát követő sajtótájékoztatón Renée Fleming elárulta, miért éppen így állította össze műsorát (melyből két Strauss zenekari-dal részletet mutatunk meg alábbi videónkon). Mint elmondta, átfogó benyomást próbál adni a közönségnek az egyéniségéről, meg kívánja mutatni, hol tart pályáján, milyen zenéket tart fontosnak. A műsor ugyanakkor legalább ennyire szól az éneklés művészetéről is. Fleming ugyanis lelkes híve annak a nézetnek, mely szerint az éneklés a legmagasabb rendű művészet, hiszen ahhoz, hogy hangosítás nélkül, több nyelven, több stílusban és több száz év zenéjét sikerrel adhassa elő egy este a színpadon, a tehetség mellett rengeteg gyakorlásra és fegyelemre van szükség.

Renée Fleming újságírói kérdésre elmondta, hogyan változtatta meg a MET Live HD közvetítés-sorozata az előadásokra való fölkészülési rutinját és színpadi játékát. Elárulta azt is, hogy műsorait - különösen ha koncertről vagy lemezről van szó - hosszú kísérletezés során alakítja ki, s bár mindig maga választja a műveket, előtte többeket megkérdez, szerintük mit kellene énekelnie. A művésznő elmesélte, hogyan vált védjegyévéDvorák Ruszalka-áriája , s hosszan beszélt Sir Solti Györgyhöz és Christoph Eschenbachhoz fűződő kapcsolatáról.

A sajtótájékoztatón Horváth Ádám megragadta az alkalmat, hogy bejelentse: Christoph Eschenbach a 2011/12-es szezontól az Operaház első vendégkarmestereként rendszeresen fog Budapesten vezényelni. A miniszteri biztos végül elmondta, hogy a Magyar Állami Operaház rajongói kezdeményezésre a művésznő Andrássy úti fellépésének tiszteletére saját kiadásában megjelentette Renée Fleming The inner voice című könyvének magyar változatát, amely azt est kezdete előtt és a hangverseny után az előcsarnokban megvásárolható a sztár CD-felvételeivel együtt. A kötetet Renée Fleming a hangverseny után az Operaház Vörös Szalonjában dedikálja.

A világhírű amerikai szopránt túlzás nélkül minden idők egyik legnagyobb és legünnepeltebb operacsillagának nevezhetjük. A pályán eddig eltöltött 25 éve során több mint kétszázszor énekelt a Metropolitan opera színpadán, fellépett Barack Obama elnöki beiktatásán, énekelt Károly walesi hercegnek a Buckingham Palotában, valamint Vaclav Havel cseh elnök meghívására a Bársonyos forradalom 20. évfordulójára rendezett ünnepségen.

A háromszoros Grammy-díjas szoprán zenetanár szülők gyermekeként, a New York állambeli Rochesterben nőtt fel. Énekesi diplomáját a világhírű Juilliardon szerezte, a Met színpadán 1991-ben debütált, ahol azóta többek között olyan szerepekben aratott sikert, mint Almaviva grófné (Mozart: Figaro házassága), Violetta (Verdi: Traviata), 2011 februárjában és márciusában pedig Armida (Rossini). Repertoárja hihetetlenül széles, három évszázad szerzőit foglalja magában: Händeltől és Mozarttól a 19. századi bel canto irodalom képviselőin át egészen a kortárs componistákig ível. Renée Felming nemcsak az opera-, hanem a koncertszínpadok rendszeres és keresett fellépője is: a 2010/11-es évadban olyan zenekarokkal lép fel, mint a BBC Szimfonikus Zenekar, a Pittsburgh-i Szimfonikusok, a National Symphony Christoph Eschenbach vezényletével, a Müncheni Filharmonikusok, a Stockholmi Királyi Filharmonikusok, a Norvég és Finn Rádió Szimfonikus Zenekara, valamint a Berlini Filharmonikusok. CD-felvételein más zenei műfajok képviselőivel is szívesen együttműködik: a Dark Hope című 2010-es albumon (Decca, Mercury Records) Peter Gabriel, Lonard Cohen, Arcade Fire és Death Cab for Cutie voltak a partnerei.

A New York-ban élő énekesnőnek két lánya van. Az éneklés mellett a leghíresebb amerikai televíziós műsorokban is szerepet vállal néha, emellett La Voce by Renée Fleming néven saját parfümmárkát is piacra dobott. Népszerűségét mutatja, hogy Daniel Boulud sztárséf La Diva Renée néven külön édesség-kreációt álmodott meg, és elneveztek róla egy virágfaját is, a Renée Fleming Iris-t.

Az operacsillag rendszeresen szerepel a világ legjobban öltözött hírességeinek listáján: fellépőruháit többek között Gianfranco Ferré, John Galliano, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, Oscar de la Renta és Vivienne Westwood tervezik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.
Zenés színház ajánló

Szerelem és végzet – a Margitszigetre érkezik a Rudolf musical

Július 3-án, 4-én és 5-én mutatják be a Margitszigeti Színházban a Rudolf című musicalt. Frank Wildhorn és Jack Murphy világhírű musicalje Budapesten kizárólag a Margitszigeten látható, méghozzá sztárénekesekkel a főszerepben.
Zenés színház interjú

Dénes Viktor: „Egy színész attól színész, hogy sokféle műfajt tud képviselni”

Dénes Viktor 2020-ban csatlakozott a Budapesti Operettszínház társulatához. Elsősorban operettek táncos komikusi szerepeiben találkozhat vele a közönség, egyik legkedvesebb szerepe pedig Mótel a Hegedűs a háztetőn című musicalből. Erősen vonzza őt a film világa is.
Zenés színház ajánló

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Zenés színház ajánló

Szentivánéji álom a művészeti egyetemek összefogásában

Shakespeare és Benjamin Britten művei nyomán színész, operaénekes, képzőművész, levegőakrobata, valamint cirkuszi és kortárstánc hallgatók együttműködésével látható az EGYÜTT! – Szentivánéji álom 2.0 az OPERA Eiffel Műhelyházában.