„Cinikus módon eltérítve a #MeToo-mozgalmat eredeti, jó szándékától [Peter Gelb igazgató és a Met] szemrebbenés nélkül belekapaszkodtak ezekbe a vádaskodásokba, hogy a végére érjenek egy hosszú ideje folyó lejárató kampánynak, amelynek célja, hogy kiszorítsák Mr. Levine-t a Metből” – áll a vád szövegében. Levine jó hír megsértése és a munkaszerződés felrúgása miatt perel, és 5,8 millió dollárt követel az őt ért károkért.
A Metropolitan ügyvédje szerint Levine nem bosszú áldozata, hanem egy „hihető érvek és bizonyítékok alapján” kirúgott karmester. A március 12-én kiadott közleményükben állítják, hogy Levine szexuálisan kihasznált fiatal muzsikusokat, és bántalmazó volt a magatartása a neki dolgozókkal szemben. Leszögezték, hogy elképzelhetetlen, hogy Levine újra az intézményben vezényeljen.
A New York-i operaház decemberben függesztette fel Levine-t, miután a New York Post és a New York Times hasábjain három ember gyanúsította a karmestert szexuális zaklatással (misconduct), később pedig egy negyedik is ellene vallott. Mindegyik esetben több évtizedes ügyekről volt szó. A 74 éves Levine tagadta a vádakat, a mostani per anyagában pedig azt állítja, hogy a vádlókkal évekig jó viszonyt ápolt és levelezett. (A rendőrség egyébként kimondta Levine ártatlanságát, tekintve, hogy a vizsgált események idején 16 év volt a beleegyezési korhatár.)
A Boston Globe nevű lap közben hosszú cikket közölt arról, hogy a fiatal és feltörekvő James Levine a hatvanas-hetvenes években fiatalok tucatjait vonzotta kultikus szertartásaival Clevelandben és más amerikai városokban. Ezeket a fiatalokat „leviniták”-nak nevezték, és kívülről remek közösségnek tűnt, azonban „sötét, szexuális töltetű és perverz” erő tartotta össze őket. A cikk szerint a körbe tartozó muzsikusokat Levine arra biztatta, hogy ne barátkozzanak és ne szeressenek senkit a kultuszon kívül, ne olvassanak újságot, ne járjanak moziba, és azt mondta, a csoportos szex jobb muzsikusokká teszi őket. „Annyira brilliáns zenész volt a fickó [Levine], hogy azt gondoltam, tudja, mit beszél, így pár év alatt egészen átmosta az agyamat a kultusz” – emlékezett vissza az egyik tag.
A clevelandi zenei főiskola "levinitái" külön csoportot alkottak az intézményben, nem érintkeztek másokkal, és függtek a fiatal karmester minden szaván. A résztvevők visszaemlékezve úgy vélik, a csoportban történő szexjátékok és a tagok függő pozíciója csak Levine vágyainak kiélésére szolgáltak.
Hogy miként viszonyulhatunk egy zaklatási ügybe keveredett alkotó életművével, azzal ebben a cikkben foglalkoztunk.

Kapcsolódó
Hol húzzuk meg a határt? - A NYTimes kritikusa kidobja a Levine-lemezeit
Már nemcsak Hollywood, hanem az egész művészvilág zaklatók után kutat. Harvey Weinstein, Kevin Spacey, Louis CK, Marton László, Kerényi Miklós Gábor, most pedig James Levine. Csak nehogy a fürdővízzel együtt a gyereket is, ahogy a mondás tartja.
(via USA Today, Boston Globe)