Zenés színház

Janácek utolsó operája Bécsben

2011.12.06. 12:00
Ajánlom
A holtak házából című operát december 11-én mutatja be a Bécsi Állami Operaház. A darabot Peter Konwitschny, a német rendezői iskola kiemelkedő egyénisége viszi színre.

A Janácek-mű az évad második premierje, az első a Traviata volt, amely az Aix-en-Provence Fesztivállal koprodukcióban került színre. A holtak házából a Zürichi Operaházzal közös produkció, ott júniusban tartották a premiert Ingo Metzmacher vezényletével, az előadást a svájci közönség vegyesen fogadta. Bécsben a ház főzeneigazgatója, Franz Welser-Möst dirigálja az előadásokat. Peter Konwitschny, aki rendezéseiben szívesen módosítja a cselekmény idejét és helyszínét, nem egy 19. századi szibériai büntetőtáborban játszatja a darabot. Johannes Leiacker színpadképe modern felhőkarcolókat ábrázol, és a foglyok - akiket az opera librettójának alapjául szolgáló Dosztojevszkij-írásban is vadállati indulatok feszítenek - a maffia tagjai. Konwitschny ugyanis azt vallja, hogy a történelmileg hű színpad "operamúzeum". A száz évvel ezelőtti emberi problémák ma is élnek, a nézőt ezekkel kívánja szembesíteni, de ehhez nem szükséges korhű díszlet. A fontos az, hogy önmagunkra ismerjünk.

A cseh zeneszerző utolsó alkotása több szempontból is egyedülálló opera. Az ifjú Aljeja és egy prostituált szerepét kivéve csak érett férfihangok monologizálnak benne, cselekmény helyett érzelmi kitörések és viták adják a történetet. Formailag valójában inkább hasonlít a kompozíció egy oratóriumra, mint operára. Peter Konwitschny, aki szünet nélkül tervezi bemutatni a három felvonásos, de csak másfél órás művet, csupán apró változtatásokat képzel el a zürichi előadáshoz képest, az alapkoncepció, a férfiközösség belső feszültségének ábrázolása marad. A rendező sajnálja, hogy Ingo Metzmacher betegsége miatt nem vezényelheti a bécsi premiert, de hangsúlyozta, hogy Franz Welser-Mösttel érdekes beszélgetéseket folytatott az előadásról.

Konwitschny hozzátette: nagyra tartja Welser-Möst karmesteri munkáját, azt, ahogy az énekesekkel és a zenészekkel kommunikál, és nem zárja ki, hogy a bécsi dalszínházzal is kibontakozhat egy hosszabb távú együttműködése, ahogy a grazival és a lipcseivel. Mint a rendező rámutatott, Janácek munkássága rendkívül népszerűvé vált az utóbbi évtizedekben. "Számomra az egyik legnagyobb és legkülönlegesebb zeneszerző" - emelte ki, megjegyezve, hogy A Makropulosz-ügyet valószínűleg Antwerpenben és Grazban, a Jenufát pedig a 2013-14-es évadban Grazban rendezi. A holtak házából egyébként az utóbbi öt évben már másodszor látható Bécsben. 2007-ben a Theater an der Wienben Patrice Chéreau rendező és Pierre Boulez karmester készített belőle sikeres produkciót, amelyet az Opera World című folyóirat szerkesztősége Az év előadásává választott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Klasszikus

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Beavatás Brittennel – Novák János A kis kéményseprő készülő előadásáról

Benjamin Britten „szabadító operáját”, A kis kéményseprőt az OPERA Gyermekkarának közreműködésével, Hajzer Nikolett vezényletével Novák János rendező, csellóművész állítja színpadra az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház gyász

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Zenés színház ajánló

A jövő drámai hangjai – ingyen hallgatható Komlósi Ildikó mesterkurzusa

A világhírű magyar opera-énekesnő, Komlósi Ildikó ismét a budapesti Bartók Konzervatóriumban tart mesterkurzust, április 24–27 között. Ezúttal Mascagni ikonikus operája, a Parasztbecsület áll a képzés fókuszában.
Zenés színház hír

Fiatal tehetségekkel érkezik a Jégvarázs musical idén ősszel a Madách Színházba

A Madách Színház nyilvánosságra hozta a 2025 szeptemberében debütáló Jégvarázs musical szereposztását és alkotócsapatát. Az előadás rendezője a színház igazgatója, Szirtes Tamás.
Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.