Az Operaház összesen négyszázezerre becsülhető jelmezkészletének csaknem a felét tárolják a felújítás előtt álló Erkel Színházban - áll a dalszínház közleményében. "A felbecsülhetetlen értékeknek méltó helyet kell biztosítani" - mondta Mozsár István, a dalszínház ügyvezető igazgatója a válogatáson megjelent színházi szakembereknek. A jelmezkészletből a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal történt konzultáció után először az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum (OSZMI) muzeológusai válogattak, és több teherautóval el is szállítottak belőle. A jelmezekből az OSZMI állandó és időszaki kiállításokat rendez majd, és az ő feladatuk lesz az értékes színháztörténeti relikviának számító kosztümök állagának megóvása is.
Ezután az ország operajátszó színházainak, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemnek ajánlották fel, hogy válogassanak a készletből. Némethné Kökényesi Györgyi, a Győri Nemzeti Színház jelmezműhelyének vezetője több opera - A rózsalovag, a Gioconda, a Dózsa Görgy és a Don Giovanni - teljes jelmezkollekcióját rendelte meg, ez több mint ezer kosztümöt jelent. Ádám Lili, a debreceni Csokonai Színház képviseletében főként a cipőket és a cilindereket kereste, de nagy tételben érdekelték a modern darabokhoz készített elegáns öltönyök és férfiingek is. Almási-Tóth András rendező, a Zeneakadémia tanára szintén a modernebb rendezések kollekciói iránt érdeklődött, többek között Zsótér Sándor 2003-as produkciójának, A törpének (Zemlinsky műve) jelmezkészlete érdekelte. Almási-Tóth hangsúlyozta, hogy nemcsak az operavizsgákhoz van szükségük a kosztümökre, hanem a felújítás után újra megnyíló Zeneakadémia saját előadásaihoz is, hiszen az új épületrészben lesz egy kamaraszínpad, ahol operákat is bemutatnak majd.
A nem ritkán több mint száz darabból álló öltözékegyüttesekhez a teátrumok jelképes összegért juthatnak hozzá, mert a cél elsősorban az, hogy az értékes ruhák ne raktárakban porosodjanak, hanem továbbra is használják őket, részei maradjanak a magyarországi színjátszásnak. Az április 11-i válogatás után a következő körben valamennyi hazai teátrum lehetőséget kap arra, hogy átnézze az Erkel Színházban tárolt kollekciót, és átvegye azokat a jelmezeket, amelyeket saját produkcióiban hasznosítani tud.