Zenés színház

Kabaré musical a Margitszigeten

2021.07.02. 13:15
Ajánlom
Minden idők legsikeresebb musicalje, a Kabaré július 9-én és 10-én bemutatóval megérkezik a Margitszigeti Szabadtéri Színpadra. A musicalt 55 éve mutatták be a Broadwayn, az azonos című, 1972-ben készült film pedig Bob Fosse rendezésében, Liza Minellivel a főszerepben hódította meg a világot. Diadalútja a mai napig töretlen, Magyarországon szinte minden színház bemutatta már.

Az előadás sikerének nincs titka, egyszerűen zseniális a maga műfajában. A történet a weimari köztársaság idején, 1931 szilveszterén Berlinben játszódik. A darab szövegkönyve Christopher Isherwood Isten veled, Berlin! című kiváló könyvéből készült. John Kander zenéje, a darabban elhangzó 35 dal utolérhetetlen sikert hozott. Ki ne ismerné és dúdolná a mai napig játszott számokat, mint a Willkommen, a Money vagy Sally ikonikus dalát a Cabaret. Hát itt a lehetőség, hogy újra felidézzük, felfedezzük, vagy együtt megfejtsük a siker és a darab titkát a Margitszigeten! Ebben lesz segítségünkre a Kabaré rendezője, Béres Attila, Cziegler Balázs díszlettervező és Barta Dóra koreográfus alkotó teamje, és természetesen a Vígszínház teljes csapata. A darabot a Margitszigeten első alkalommal vendégeskedő Vígszínház előadásában láthatja a közönség.

A Vígszínház még sosem tűzte műsorára a Kabarét, és még sosem vendégeskedett a – légvonalban alig néhány száz méterre levő – Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. A két intézmény első együttműködése a Masteroff–Kander–Ebb-musical szabadtéri bemutatója lesz.

A Margitszigeti Színház 2021-es szezonját a járványhelyzet okozta károk enyhítésére is szánta, mégpedig az elmaradt kőszínházi bemutatók szabadtéri színházi bemutatására nyitottan.

kabare_ea_01_domolky_daniel_WEB_010-131144.jpg

Jelenet a Kabaréból (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Vígszínház)

A teátrum az idei nyáron egy hosszabb szezonnal készülve, örömmel működik együtt számos előadás opera, tánc, balett és musical, szabadtéri bemutatásában. A Kabaré szabadtéri bemutatója mellet további musicalbemutatók: a Hegedűs a háztetőn és a Tesla musicalt is láthatja még a nyáron a Margitsziget közönsége.

A Vígszínházban előkészített darab, a Szent István körútihoz képest jelentősen nagyobb helyszínen, a Margitszigeten vélhetően más hangsúlyokat kap, ennek megoldása elsősorban a rendező Béres Attila feladata. A darab koreográfusa Barta Dóra a térben és a szereplők mozgatásában, míg Cziegler Balázs díszlettervező a látványban, a nagy jelenetekben teljesíti be az elvárásokat. Tihanyi Ildikó jelmeztervező számára is nagy és hálás a feladat, nem csak a korra jellemző adottságok, de az eltérő karakterek és stílusok megalkotásával. Mindenki alkotó és kreatív munkája, a szereplők játéka a darab erősségét hivatott szolgálni, mindkét helyszínre egyaránt készülve. A szenvedélyt, a drámát, megőrizve a történelem tanulságait, új jelentésrétegekkel kívánja gazdagítani a Béres Attila rendezésében készülő előadás.

Willkommen, Bienvenu, Welcome! Isten hozta Önöket a Kit-Kat Clubban,

ahol az élet szép és a lányok is szépek. Egy hely – mely talán szimbolikusnak is tekinthető – ahova a változás előtt álló élet tragikus valóságától menekülnek az emberek, ahol minden és mindenki a nagybecsű vendéget szolgálja. A szexualitástól túlfűtött, fékevesztett, hangos és füstös éjszakai szórakozóhely zárt világa az akkori Berlint, a társadalom erkölcsiségét mételyező kezdődő nácizmustól, a bekövetkező tragédia baljós árnyaitól nyújt pillanatnyi menedéket. A Kit Kat Klub sztárja Sally Bowles, a szép amerikai, sikerre vágyó, az életet hajszoló, magában bizonytalan tehetséges fiatal hölgy drámáját osztja meg velünk a szerző és rendező. Mindezt teszi úgy, hogy Sally életébe megérkezik a szerelem, a fiatal amerikai író, Cliff Bradshaw személyében.

kabare_ea_01_domolky_daniel_WEB_022-131145.jpg

Jelenet a Kabaréból (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Vígszínház)

A tiszta érzés és a beteljesülés ebben a világban szinte nem meglepően, a szereplők személyében az eltorzult világ áldozatává válik. A mély emberi érzelmeket és megnyilvánulásokat tagadó hamis és erkölcstelen világban a félelemből vagy hitetlenségből megfelelni vágyást, egy elfogadhatatlan, de beteljesülő gonoszság és agresszió tartja fenn.

A kabaré örök és a darab is ide sorolható, nem csak a címe okán.

Kabaré felnőtteknek szánt musical, nincs happy end, mégis a történet és a történelem gyászos időszakát az emberi faj veszendőségét és kiszolgáltatottságát, manipulálhatóságát, az elkerülhetetlen végzetet mutatja be emberi módon, emberi sorsokon keresztül. Teszi ezt olyan ellenálhatatlan zenékkel és dalokkal, amely a történettől elválaszthatatlanok és önmagukban is üzeneteket, bűnt, hamisságot és reményt hordoznak.

kabare_ea_01_domolky_daniel_WEB_009-131146.jpg

Jelenet a Kabaréból (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Vígszínház)

A több évtizede töretlenül hódító produkció, a Kabaré bemutatóját a Vígszínház áprilisra tervezte, a margitszigeti júliusi szabadtéri bemutató idejére a körülmények végre adottak, hogy a Nagyérdemű kedvét lelhesse egy újraálmodott, nagyszabású bemutatóban. A legendás darabban Seress Zoltánt, Szilágyi Csengét, Dobó Enikőt, Igó Évát, Kern Andrást és Brasch Bencét is láthatjuk.

Az előadásról bővebb információ a Margitszigeti Színház oldalán olvasható.

Fejléckép: Kabaré (fotó: Dömölky Dániel / Vígszínház)

Támogatott tartalom.

Margitszigeti Színház

Budapest reprezentatív nyári színháza a Margitszigeten a Margitszigeti Színház.

A Margitszigeti Színház Nkft. az 1938-ban megnyitott és azóta üzemelő, épített, aréna jellegű nézőterű színház üzemeltetője, melynek területén áll a műemlék Víztorony-kilátó.

A nyári színház fontos és jelentős helyet tölt be a főváros életében, mint a gazdagon zöld környezetben álló közösségi helyszín is, és mint a városban élő polgárok kedvelt szórakozóhelye, amely a hazai és külföldi közönség kiszolgálásban egyaránt fontos kulturális központnak tekinthető.

A patinás nyári színház a 2013-ban elvégzett, jelentős felújítást követően immár 3000 fő néző fogadására alkalmas. A fedett, nagyméretű, technikailag jól felszerelt színpad a szcenírozott előadások, operák, valamint operett-, musical-, balett- és táncelőadások színpadra állítására kiváló helyszín.

A színház fő profilja elsősorban a nagyprodukciók bemutatása, a klasszikus zenei szimfonikus koncertek mellett a könnyűzenei események meghívása is. A produkciók létrehozása, bemutatása saját vállalkozásban történik, több esetben együttműködésben a hazai színházakkal, mint például az Magyar Állami Operaházzal és a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, valamint a nemzetközi színtérről meghívott külföldi művészekkel és társulatokkal.  Számos nagy bemutató és nemzetközileg elismert művész fellépése színesíti és gazdagítja a nyár közel négy hónapjában nyitott nyári színház minőségi és választékos kínálatát.

A színház célja a válogatással, hogy lehetőség szerint minden korosztály, kultúrát fogyasztó és színházba járó közönség megtalálja a kedvére való produkciót.

A Margitszigeti Színház Mindenki színháza.

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Stéger Ferenc életét bemutató kiállítás nyílik Szentendrén

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából nyílik kiállítás a Ferenczy Múzeumban, október 24-én. Az ünnepelt operaénekes bejárta egész Európát, 1846–1874 között közel ötven városban megfordult.
Zenés színház interjú

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Zenés színház ajánló

Sztárénekeseket hoz Budapestre a húszéves Georg Solti Akadémia

Az elismert olaszországi bel canto nyári akadémia jelentős nemzetközi karriert építő egykori növendékei közül Aigul Akhmetshina, Freddie De Tommaso, Hera Hyesang Park és Paul Grant lép fel október 20-án a Magyar Állami Operaházban.
Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.