Kirje, kirje, kisdedecske, Karácsony van ma, Mostan kinyílt egy szép rózsavirág – csak néhány dal, amit Ádám Jenő Magyar karácsony című daljátékában feldolgozott. A darab a zeneszerző mestere, Kodály Zoltán csaknem egy időben született művéhez, a Székely fonóhoz hasonló szerkezetben, szimfonikus hangszerelésben fűzi egybe népdalok sorozatát, így mutatva be egy száz évvel ezelőtti falusi család karácsonyi készülődését regösökkel, betlehemesekkel, kántálókkal. Toronykőy Attila rendező (Pomádé király új ruhája, Parázsfuvolácska, A csengő) a gyermekközönségre tekintettel Szokolai Brigitta dramaturggal közösen
egy napjainkban játszódó kerettörténettel egészítette ki a cselekményt, amiben fiatalok kis csapata az Operaházba beszökve egy varázslatos tulipános láda segítségével nyit ablakot a letűnt korok szokásaira.
Az ehhez kapcsolódó látványos animációk Czeglédi Zsombor munkái, míg a jelmezeket Juhász Katalin tervezte. Az előadásban hallgató népdalkincset az OPERA új bemutatójában Kocsár Miklós zeneszerző Ó gyönyörű szép, titokzatos éj című karácsonyi dalciklusának darabjai gazdagítják tovább. Ádám Jenő kéziratban felmaradt darabját és Kocsár Miklós alkotását Andorka Márton zeneszerző, az OPERA súgója hangszerelte a Gyermekkar igényeihez mérten.
A produkcióban a Magyar Állami Operaház Gyermekkarának kilencven tagja működik közre a legkisebbektől a legnagyobbakig. A főbb szerepeket Szabó Veronika (Zsófi) és Forrai Anna Zsófia (Julis), valamint Deim András (Regös hadnagy), Sebestyén Szilárd (Tréfás regös), Takács Botond (Regös legény) gyermekkari tagok, továbbá Kiss András (Nagyapó), Kósa Lőrinc (A gazda), Fürjes Anna Csenge (A gazda felesége) magánénekesek alakítják. A Gyermekkart és a Magyar Állami Operaház mintegy 30 fős Zenekarát Hajzer Nikolett gyermekkari karigazgató dirigálja.
Ádám Jenő (1896–1982) a magyar zenepedagógia kivételes és sokoldalú személyisége volt. A Zeneakadémián Kodály Zoltánnál tanult zeneszerzést, akinek hatására maga is járt népdalgyűjtő körutakra, később zeneakadémiai oktatóként pedig elhivatottan foglakozott a zeneoktatás-népművelés és a népzene széles körű megismertetésének kérdéseivel. Kulcsszerepet játszott többek közt a Kodály-módszer néven ismertté vált metodika kidolgozásában és gyakorlati felhasználásában. Nevét országszerte több iskola viseli.
Magyar karácsony című daljátékát a Magyar Királyi Operaház felkérésére, mindössze egy hónap alatt komponálta meg, a darabot 1931 karácsonyán mutatta be a Dalszínház a szerző vezényletével.
Kocsár Miklós (1993–2018) gazdag és szerteágazó szerzői életművének legjelentősebb részét a különböző kórusművek alkotják, amelyekkel itthon és a nemzetközi kóruséletben is kimagasló sikereket ért el. A 2000-es években született, eredetileg női karra írt Ó gyönyörű szép, titokzatos éj című a cappella karácsonyi dalciklusát szimfonikus zenekari kísérettel is kiegészítette.
A Magyar karácsony a december 5-i premiert követően december 12-én és december 13-án két alkalommal szerepel az évadban az Operaház műsorán.
Az előadásról itt érhető el további információ. >>>
Fejléckép: A Gyermekkar a Növendékkarácsony című produkcióban (fotó/forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)