A Kálmán Imre Teátrum apró tere olyan intim közeg, amelyben a néző maga is az előadás részesévé válik. Az online közvetítés ezt a bensőséges hangulatot szeretné megteremteni és a képernyőre varázsolni.
„Azt szeretnénk, ha a néző kiváltságosnak érezné magát, és bepillantást nyerhetne ennek a rendkívüli embernek az életébe” – mondta el a Fideliónak Gubik Petra, aki három partneréhez hasonlóan több karaktert jelenít meg az előadásban.
Izgalmas kívül-belül levés ez, amelyben olykor az események résztvevőiként, olykor pedig narrátorként vesznek részt a színészek.
„Ez négy ember összjátéka, egymás impulzusaiból táplálkozva vagyunk jelen, és születik meg az előadás. Az én figuráim is ezekből az impulzusokból alakulnak ki.”
Boris Vian élete lehetőséget ad arra, hogy a néző megismerkedjen egy olyan ember munkásságával és életével, akiről korábban – bár a személye valamilyen szinten jelen van a hétköznapjainkban – csak keveset hallhattunk. Ráadásul a Tajtékos dalok több szempontból is rendhagyó előadás, egy olyan sajátos színházi formát hoz a köztudatba, ami egyedülálló a magyar színházi életben. Ehhez adódik Vian meghökkentő és groteszk személyisége és élete – elég csak a halálának körülményeire gondolnunk, hiszen a regényéből készült film vetítésén esett össze –, amelyből ugyan a darab csak egy apró szeletet tud megmutatni, mégis úgy beszél a korról, hogy közben minden pillanatában mai.
„Azt szeretem a színházban, ha meg tudnak lepni”
– mondta Petra. „Itt a nézőnek a történet aktív részesévé kell válnia, hogy tényleg át tudja élni, de közben az is eseménydús estét kap, aki egyszerűen csak hátra szeretne dőlni és élvezni az előadást. Ha valakiből lehet inspirálódni, akkor Boris Vian tökéletesen alkalmas erre.”
A Tajtékos dalok január 15-én 19 és 22 órakor, valamint január 16-án 15 órakor látható, jegyvásárlásra az alábbi oldalon van lehetőség. Az előadás a stream napján 23 óráig érhető el.
Fejléckép: jelenet a Tajtékos dalokból (fotó: Szobonyai Patrícia / Budapesti Operettszínház)