Bogányi Tibor karmester március 3. délelőtti Facebook-posztjában indokolta, miért lépett vissza a saját színpadi koncepciójában színre kerülő Carmina Burana-produkciók vezénylésétől az Operaházban: „Tegnap kaptam a Főigazgatói utasítást, miszerint a Carmina Burana előadást kettévágva, félórás szünetet kell tartani, az Operaház büféjének bevétele növelése érdekében. A döntés nélkülözött minden szakmai egyeztetést. [...] Az 5 éve futó előadásokat már közel 70.000 ember látta – sikere töretlen – mai naptól kezdve a rendezői koncepcióval szemben pedig kettévágjuk az előadást!? Mindez a Nemzeti Operaházunk és kicsi országunk realitása ma.
Ilyen formában nem tudom tovább vállalni a produkció dirigálását, az előadás nem felel meg a rendezői koncepciómnak!
Ókovács Szilveszter főigazgató először Facebook-posztban reagált a karmester visszalépésére: „Nemzeti Operaháznak csak a Tanácsköztársaság alatt nevezték az Ybl palotát. Ezt csak úgy mellékesen jegyzem meg a mai Carmina burana-műbalhé margóján. Mi, akik erre az intézményre VALÓBAN az életünket tettük fel és a feladat TÉNYLEG feleszi éjjeleinket és nappalainkat – magyarán nem két hétre betérő vendégek vagyunk itt –, képesek vagyunk mérlegelni a közös érdeket.
Több tiszteletet Orffnak
– aki a szerző, ugyebár, és a világhírt művének ő vívta ki. Több tiszteletet az előadás lelkének, a Magyar Állami Operaház énekkarának! És több tiszteletet a 140 esztendeje Szküllák és Kharübdiszek között is fennmaradó, előrejutó OPERA intézményének. Több tiszteletet az éjszakai karmestersértődés nyomán órák alatt beugró dirigensnek!” A poszt igen sok reakciót váltott ki, művészek és a közönség tagjai is elmondták a véleményüket.
Az Index megkereste az érintetteket, valamint az előadás egyik főszerepét éneklő Miklósa Erikát. Az énekesnő elmondta, helytelennek tartja a döntést, és bízik benne, hogy a főigazgató azt visszavonja: „Végtelenül elszomorít a döntés, hogy a 70 perces Carmina Burana öt éve futó – sikeres, telt házas – előadását »kettévágják« egy szünettel a Magyar Állami Operaházban egy főigazgatói utasításra. Az nem szakmai indok, hogy a büfé bevételét növelni kell a szünetben. Nem a büfének van Operaháza [...]
Ez méltatlan az alkotókkal, a közönséggel, méltatlan a Carmina Burana szellemiségével szemben.
Bogányi Tibor karmestert-rendezőt tisztelem, fantasztikus előadást képzelt el, hozott létre, és tisztelem a döntését, hogy ilyen körülmények között nem vesz részt a produkcióban. Bízom benne, hogy a főigazgató visszavonja ezt az utasítását.”
A történtek kapcsán Bogányi Tibor karmester ordító szakmaiatlanságnak nevezte a döntést: „Öt éve visszük sikerrel ezt a produkciót a világ minden részén, és annyit nem tett meg a főigazgató, hogy megbeszélje velem, hogy az előadást ketté akarja vágni. Kész tények elé állított, csupán egy sms-t kaptam tőle.” Alkotópartnere, Zászkaliczky Ágnes képzőművész hozzátette:
A zene és a látvány egymásra épülő elemekből, jelenetekből áll, dilettáns dolog közben behúzni a függönyt.
Maga a mű egyébként 55 perces, az előadás hossza 70 perc, ezt szakítják most meg a büfé bevétele kedvéért. – Ha ez ennyire fontos, akkor azt két héttel korábban is meg tudtuk volna beszélni.”
A lapnak Ókovács Szilveszter úgy nyilatkozott, elismeri Bogányi Tibor munkáját, és elszomorítja a karmester döntése: „Szomorúan vettük tudomásul a döntést, de egy operaházban, ahol 1800 ember dolgozik együtt a kiírt előadások megvalósulásáért, még azt a helyzetet is meg kell oldani, ha a karmester éjjel mondja le a délelőtti produkciót – ahogy a közönség élelemhez, italhoz jutását vagy az énekkar közreműködésidíj-emelésének forrásproblémáját is (utalván az operaházi dolgozók március 19-re meghirdetett sztrájkkezdeményezésére – a szerk.). És meg is oldjuk, de
ez egy másik, nem individuális, hanem magasabb horizontú, intézményi szemlélet.
A karmester eddigi munkáját, a közösen teremtett értékeket köszönjük, minden jót kívánok a továbbiakban is neki. Az előadás rendben zajlik, Erdélyi Dániel karmesterünknek, az Opera Énekkar másodkarnagyának köszönjük a színvonalas beugrást, gratulálunk hozzá.”
Ókovács Szilveszter időközben a Blikknek úgy nyilatkozott, jogi lépéseket tesz Bogányi Tiborral szemben: „Az állítással ellentétben volt egyeztetés a karmester és az OPERA vezetése között. Az intézmény kifejezett kérését saját előadásával kapcsolatban két igazgató is tolmácsolta a karmesternek, aki a végrehajtást megtagadta, és egy 22.00-kor kézhez vett levélben lemondta a másnapi 11-es előadást. [...] A nézőtéri cateringszolgáltatás hónapok óta az Opera saját kezelésében működik, bevételéből és az előadások, rendezvények értékesítéséből a dolgozók számára bérkiegészítést fizetünk, amelyre az utóbbi évek erős inflációs nyomása miatt fokozottan szükség van.
A Magyar Állami Operaház elítéli Bogányi Tibor vendégkarmester súlyosan szerződésszegő magatartását, és érdekeinek védelme miatt a szükséges jogi lépeseket megteszi.
Fejléckép: Ókovács Szilveszter (fotó/forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)