A Magyar Állami Operaház bemutatta 2019/20-as évadát a Szépművészeti Múzeum Román Csarnokában – egy olyan helyszínen, amely, mint Ókovács Szilveszter elmondta, a saját veszprémi keresztelőjére emlékezteti. Az Opera főigazgatója kifejtette, hogy a Keresztény évad egy olyan megközelítés, amely „még nem volt”. Az eddigi évadok tematikáját Wagner, Verdi, Shakespeare, Richard Strauss, a magyar zeneművészet, a Ring-tetralógia és Puccini uralta. Az Opera feladata „nem az ideologizálás, ez nem filozófiai műhely”, mondta, hozzátéve: „nem ültünk fel a vonatra”. Ezzel természetesen arra utalt, hogy sokak szerint a főigazgató a jelenlegi kultúrkormányzat kedvére döntött az évadról. Ókovács viszont leszögezte, hogy a kereszténység tematikája már a pályázatában is szerepelt.

Ókovács Szilveszter bejelenti az Operaház 2019/20-as évadát a Román Csarnokban (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Operaház)
Ókovács ezután rátért az évad tervezett mérlegének ismertetésére, amely számokban valóban jobban hangzik:
- 467 nagytermi és turnéelőadás,
- 21 bemutató, köztük szcenírozott oratórium, akrobatákkal tarkított musicalopera és könnyűzenei előadókat is felvonultató balettprodukció színesíti a palettát,
- 52 operacím,
- 24 balettcím,
- 24 hangverseny és oratórium,
- 58 turnéelőadás lesz az évadban.
Az új szezonban mutatkozik be az Eiffel Műhelyház, az Erkel Színházban egy darabon belül két szerepben tér vissza Erwin Schrott, Tannhäusert énekel Peter Seiffert, míg Komlósi Ildikó, Kálmándy Mihály, Ferruccio Furlanetto, Nino Machaidze és Michael Volle gálaesteken lép a budapesti közönség elé – áll a sajtóanyagban.
Ókovács Szilveszter kiemelt néhány valóban izgalmasnak ígérkező highlightot az évadból, illetve majdnem az összeset: „az otthontalan operaházi együttes”, mint fogalmazott, ezúttal is „lépcsőt épít” az eléje gördülő kövekből, jócskán lesz mit nézni.
Színre kerül Gyöngyösi Levente crossover-operája, A Mester és Margarita (erről kritikánk itt), de a zeneszerző (róla portrénk itt) egy másik projektet is szállít az Operának, a Szörényi-Bródy-féle István, a király operaváltozatát. Bella Máté is átdolgoz, ő Monteverdi Poppea megkoronázása című operáját.
Handel Messiását a német mestert mindig is nagyra tartó Mozart áthangszerelésében játsszák.
Paul Hindemith középkori története, a ritkán hallott Mathis, a festő szintén a kereszténység tematikája nyomán került az évadba, Jake Heggie amerikai szerző sokat játszott Ments meg, Uram! című operáját pedig először halljuk itthon.
II. János Pál pápa, azaz Karol Józef Wojtyla is szerzője lesz az évadnak.
Az aranyműves boltja című zenés drámája először szerepel az Opera műsorán.
Dohnányi Ernő Simona néni és Hubay Jenő A cremonai hegedűs című egyfelvonásosai együtt kerülnek színpadra, a fiatal Varga Bence rendezésében. Almási-Tóth András Wagner a kereszténységre leginkább reflektáló művét, a Parsifalt állítja színpadra.
Mozart Szöktetése is műsorra kerül, ennek kapcsán Ókovács Szilveszter kitért arra, hogy ez miként kerülhet az évadba: az opera végén „Szelim pasában mi más tolulna fel, mint a kereszténység” – magyarázta. Ráadásul ezt Vecsei H. Miklós rendezi, akit az igazgató „keresztény tanúságtevő”-ként jellemzett.
A sajtótájékoztatón a református lelkészként is dolgozó
Kun Ágnes Anna is beszélt, aki néhány percben felvázolta, mi a közös az operában és a kereszténységben.
Szerinte tévképzet, hogy ez a két dolog unalmas. A mai értékvesztett világban „megszállottan keressük, hajszoljuk a kielégülést, és mégsem vagyunk soha megelégedettek. A kereszténység a hit szerint Isten kegyelméből a megváltásunkhoz vezethet. De az opera ugyanígy a lélek útját segíti – egy magasabb szférához [vezet], katarzist, megtisztulást hoz. Az opera ebben az új évadában (…) pont azt nyújtja számunkra, amivel megtalálhatjuk az örökké szomjas léleknek a békéjét.” Szerinte az Opera új évadával nyugalmat találhatunk a lelkünknek: „Legyen így. Ámen” – zárta a beszédet Kun Ágnes Anna.
A balettek közül Michael Messerer átdolgozásában kerül színpadra Chabukiani Laurenciája és visszatér a repertoárra Ashton A rosszul őrzött lány és Eifman Karamazov testvérek című koreográfiája is. Ezek mellett olyan kortárs darabok lesznek láthatók Magyarországon először, mint Wayne McGregor a The White Stripes rockegyüttes zenéjére készített munkája, a Chroma vagy Alexander Ekman alkotása, az Episode 31.
Venekei Marianna Tűzmadarak címmel jelentkezik új koreográfiával Stravinsky zenéjére, majd a keresztény évad tematikájához a Kreol, kreál című kísérleti est kapcsolódik három egyfelvonásossal, melyek az amerikai kontinens latin és afrikai gyökerű keresztény közösségeinek hitélményéből táplálkoznak.
Ariel Ramírez argentin zeneszerző Kreol miséjére és A mi karácsonyunk című kantátájára Velekei László és Vincze Balázs, a Győri és a Pécsi Balett művészeti vezetői készítenek egy-egy koreográfiát, míg a Joyful! című darab az észak-amerikai fekete közösségek spirituális világára reflektál a gospelen keresztül. Az előadást Sarkissova Karina, a Magyar Nemzeti Balett első magántáncosa állítja színpadra, a zenei megvalósításban pedig az Animal Cannibals működik közre.
Az Operaház az 2020. június 4-i trianoni centenáriumra a már említett István, a király operaelőadáson mellett az Eiffel Műhelyházban bensőséges Kodály-esttel is készül: a szerződés aláírásának perceiben a Székely fonó, a Galántai táncok és a Psalmus Hungaricus hangzik el, a zeneszerző az Opera muzsikusai számára komponált művei közül az utolsóban a veterán tenorhős, Molnár András lép fel.

Kapcsolódó
70 éves Molnár András, a legendás magyar Wagner-tenor
December 8-án ünnepli 70. születésnapját Molnár András Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, tenorista, érdemes művész.

Kállai Ernő hegedűművész és Pásztor Lili, a Balettintézet növendéke (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Operaház)
Az esemény legüdítőbb részletei egyértelműen Kállai Ernő hegedűművészhez és Pásztor Lilihez, a Balettintézet növendékéhez kapcsolódnak, akik a Thaïsból a Meditációt, illetve A cremonai hegedűsből egy részletet adtak elő.
A sajtótájékoztatót itt lehet visszanézni:
Keresztény évad 2019/0 - ÉvadbejelentésKövessék élőben az Opera évadbejelentő sajtóeseményét a Szépművészeti Múzeumból! Kállai Ernő hegedűművész a Méditationt adja elő Massenet Thais című operájából, közreműködik Pásztor Lili, a Magyar Nemzeti Balettintézet növendéke, majd Ókovács Szilveszter főigazgató tartja meg beszédét.
Posted by Operaház on Monday, April 8, 2019