Zenés színház

Kovalik Balázs első Wagner-rendezése a Müpában

2015.06.03. 16:57
Ajánlom
A mára nemzetközileg elismert Budapesti Wagner-napokon, 2015. június 11. és 24. között újabb operabemutatót láthat és hallhat a nagyközönség. A nibelung gyűrűje mellett új produkcióként műsorra kerülő A bolygó hollandi Kovalik Balázs első Wagner-rendezése a Müpában.

Lohengrin, Parsifal, Trisztán, Izolda, Tannhäuser ,A nürnbergi mesterdalnokok és persze A nibelung gyűrűje - szinte mindegyik Wagner-opera, megszólalt már Müpában a világhírű dirigens karmester Fischer Ádám vezette Budapesti Wagner-napok keretében. A sort idén az 1843-as bemutatása óta nagy sikerrel játszott A bolygó hollandi zárja.

 A remekmű az időtlen idők óta tengert járó hollandiról szól, akit az örök kárhozat alól csak egy asszony sírig tartó szerelme oldhat fel. A kísérteties történet magva egy, a holland gyarmatbirodalom 17. századi kiépülése idején keletkezett tengerészlegendában gyökerezik, ami a késő húszas éveiben járó, hitelezői elől a tengerre menekülő Wagner számára egy kis híján végzetes kimenetelű hajóút közben vált személyes vízióvá. A szerző a történetből Heinrich Heine regénytöredéke alapján írt romantikus nagyoperát.

A címszerepet az a James Rutherford alakítja, aki 2013-ban Hans Sachsként mutatkozott be a Müpában A nürnbergi mesterdalnokokban, s aki fiatal kora ellenére a német romantikus opera keresett énekese. Kétszer állt színpadra a Bayreuthi Ünnepi Játékokon, de szerződtette a Bécsi Állami Opera, a Hamburgi és a Kölni Opera, valamint a Glyndebourne-i Fesztivál is. A norvég hajóst, Dalandot is igazi sztárénekes, Peter Rose brit basszus kelti életre, akit idehaza leginkább a Müpa Met-közvetítéseiből ismerhetünk. A legnagyobb dirigensekkel és világ legjobb zenekaraival dolgozott együtt, valamint a legfontosabb operaszínpadok rendszeres vendége. Lányát a Bayreuthi Ünnepi Játékokon két éve debütált Elisabet Strid kelti életre.

A művet különleges olvasatban, Kovalik Balázs rendezésében láthatjuk. A bolygó hollandi című előadás a müncheni August Everding Bayerische Theaterakademie tanszékvezetőjének első Wagner-rendezése lesz. Kovalik Balázst elmondása szerint különösen Wagner e fiatal kori művének személyessége ihlette meg. Nem historizáló, kosztümös „illúziószínházat" kíván létrehozni, hanem a világ egyik legjobb akusztikájával rendelkező Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem modern adottságait kiaknázó produkciót. Szcenírozásában az előadás sztárénekeseinek számottevő rutinjára is épít.

A 2006 óta minden évben életre hívott fesztivál életében kiemelkedő esemény Wagner Ring-tetralógiájának teljes előadása. A Müpában négy, egymást követő estén előadott monumentális zenedrámafolyam, A nibelung gyűrűje színpadra állítására Hartmut Schörghofer rendezőt kérte fel Fischer Ádám, mert - ahogy fogalmaz - „olyan rendezőre volt szükség, aki a műben rejlő gondolatokat képekben tudja megfogalmazni". Az osztrák alkotó nem a megszokott operai kliséket és eszközöket használja, hanem társműfajokat hív segítségül: filmvetítés, árnyjáték, táncosok, bábok segítségével, valamint egy többfunkciós díszletfal alkalmazásával jeleníti meg a rajnai sellők gyűrűjének elrablásától a Valhalla pusztulásáig vezető mitológiai történet fantasztikus jeleneteit.

A nibelung gyűrűje szólistái között idén ismét számos kiválóságot köszönthetünk: Waltraud Meiert, Iréne Theorint, Petra Langot, Christian Franzot, Egils Silinst, Walter Finket, Stefan Vinkét, Kurt Rydlt és Birgit Remmertet.

Az indulása óta Fischer Ádám művészeti vezetésével működő, a tengerentúlon is méltatott Budapesti Wagner-napok egyre szélesebb közönséget vonz a magyar fővárosba. A fesztiválról tavaly a Reuters hírügynökség és a francia Anaclase operamagazin is beszámolt, a New York Times pedig „szívet melengető előadásként" jellemezte a Nürnbergi mesterdalnokok 2013-as premierjét.

Méltán elmondható, a Budapesti Wagner-napok új operajátszási stílust honosított meg, amely a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem adottságaira és kiemelkedő akusztikájára épít. A fesztivál valamennyi előadása szcenírozott operaprodukció.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Színház

A magyar kultúra napján mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes műveit

„A debreceniek, a szindarabokon keresztül a város rejtözködő múltját megismerve, joggal lesznek büszkék a debreceniségükre” – mondta Meskó Zsolt, a drámapályázat győztese.
Jazz/World

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Könyv

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Vizuál

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.
Zenés színház kritika

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. Kafka nyomán alkotott, izgalmas operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.
Zenés színház hír

Búcsúzik az Erkeltől az Opera

Ugyan január 1-jétől nem a Magyar Állami Operaház üzemelteti a II. János Pál pápa téri teátrumot, márciusig még három saját produkciót láthat a közönség az egykori játszóhelyen. Lesz Traviata, János vitéz és Gurre-dalok.