Zenés színház

Kováts Kolos 70 éves - Operafelvételeiből válogatunk

2018.01.31. 09:16
Ajánlom
Emlékezetes Sarastro és Kékszakállú, akit Polgár Lászlóval és Gregor Józseffel együtt a három legendás basszus egyikeként tartunk számon. Az énekest, az Operaház örökös tagját hetvenedik születésnapján köszöntjük.
Kováts Kolos

Kováts Kolos

Mohácson született félig magyar, félig szláv szülőktől. Kisgyermekkorát Siklóson töltötte, ahol édesapja a helyi kórház főorvosa volt. Pécsett érettségizett, majd a Zeneakadémián folytatta tanulmányait, 1970-ben Révhegyi Ferencné növendékeként végzett. Diplomáját kézhez véve a Magyar Állami Operaház magánénekese lett, az intézménynek 1996 óta örökös tagja, 2008-tól mesterművésze, azóta nyugdíjasként kap rendszeresen szerepeket. Az Operaház színpadán Wagner Siegfried című operájának Fafner szerepében debütált, s még ugyanabban az évben elénekelte Verdi A végzet hatalmának szerzetesét, Guardiant.

Már tizenhat évesen elénekelte a keszthelyi Helikoni Ünnepségeken Verdi Don Carlosából Fülöp király áriáját, produkcióját hallva Kodály Zoltán e szavakkal biztatta:

Fiatalember, ha így folytatja, méltó utóda lesz Székely Mihálynak.

Országos ismertséget hozott számára az 1965-ös Ki mit tud?, ahol második helyezett lett. Pályafutása elején több nemzetközi versenyen is sikerrel szerepelt: 1970-ben megnyerte a budapesti Erkel Ferenc Énekversenyt, 1973-ban a Rio de Janeiró-i Caruso Énekversenyt, a következő évben második díjat nyert Moszkvában a Csajkovszkij Énekversenyen.

Az alábbi felvételen Kováts Kolos és Gregor József Verdi Don Carlosának részletét éneklik. (IV. felvonás, Son io dinanzi al Rè?)

Nemzetközi karrierje is korán indult, első külhoni fellépése 1971-ben Frankfurtban volt, a Don Carlos Fülöp királyát énekelte. Több szerepében külföldön előbb volt látható, mint itthon, repertoárja nagy részét magyarul és eredeti nyelven is énekli. Rendszeresen vendégszerepelt számos neves operaházban, koncertteremben és fesztiválon, fellépett többek között a milánói Scala, az amszterdami Concertgebouw, a londoni Royal Festival Hall, a New York-i Carnegie Hall színpadán és a Glyndebourne Fesztiválon is. Három évig folyamatosan játszott a bécsi Staatsoperban, ahol Muszorgszkij Borisz Godunov című operájában Pimen szerzetesként együtt énekelt eszményképével, a címszerepet alakító bolgár Nyikolaj Gyaurovval.

Az operairodalom szinte összes fontos basszus szerepét elénekelte. Pályája csúcsát Bartók Béla A kékszakállú herceg vára címszerepe jelenti, amelyet a világ számos pontján csaknem négyszázszor, tizenhét rendezésben énekelt, s a milánói Scalában előbb adta elő, mint a budapesti Operaházban. Negyvenkét éven át játszotta Sarastrót Mozart A varázsfuvola című operájában, utoljára az Erkel Színházban, ahol ma már az Öreg pap szerepében látható. Legkedvesebb zeneszerzőjétől, Verditől szinte mindent énekelt, ezek között volt Pagano (A lombardok), Zakariás (Nabucco), Jacopo Fiesco (Simon Boccanegra), Ferrando (A trubadúr), Banquo (Macbeth), Don Silva (Ernani). Idén nyáron a Szegedi Szabadtéri Játékokon a Rigolettóban Monterone grófot alakítja majd. További főbb szerepei: Gremin herceg (Csajkovszkij: Anyegin), Doszifej (Muszorgszkij: Hovanscsina), Oroveso (Bellini: Norma), VIII. Henrik (Donizetti: Anna Bolena), Mefisztó (Gounod: Faust), Alvise Badoéro (Ponchielli: Gioconda), Timur (Puccini: Turandot).

O Isis und Osiris - Mozart Varázsfuvolájában Kováts Kolos

Az opera mellett énekel operettet és oratóriumot is, előadásait mintegy negyven magyar és külföldön kiadott hanglemez örökíti meg. Legtöbb operalemezét Lamberto Gardelli vezényletével, Sass Sylvia partnereként készítette, de

énekel közös albumon José Carrerasszal és Nicolai Geddával is.

Szólólemeze Verdi-basszusáriák címen jelent meg. A filmvásznon is kipróbálhatta magát, Káel Csaba Bánk bánjában II. Endre ruháját öltötte magára.

Keserű bordal - a Bánk bán híres áriáját Kováts Kolos énekli

Művészi munkásságának elismeréseként 1977-ben Liszt Ferenc-díjat, 1978-ban Székely Mihály-emlékplakettet, 1984-ben érdemes művész címet kapott. 1992-ben Kossuth-díjjal tüntették ki "az operairodalom basszus főszerepeinek példás megvalósításáért". Lábnyoma 1999 óta látható a Nagymező utcai Pesti Broadwayn, miután a közönség szavazatai alapján a Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagja lett. 2003-ban a Köztársaság Elnökének Érdemérme kitüntetéssel, 2005-ben Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjjal és Prima-díjjal, 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetéssel ismerték el munkásságát.

Szinetár Miklós rendezte, Solti György vezényel, a Kékszakállú Kováts Kolos, Judit Sass Sylvia

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház gyász

Elhunyt Szonda Éva

A többszörösen kitüntetett mezzoszopránt, a Szegedi Nemzeti Színház Örökös Tagját március 31-én, hatvanöt éves korában érte a halál.
Zenés színház hír

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Zenés színház hír

Berlinben is Krasznahorkai-regényen alapuló operát mutatnak be

Meghirdette 2023/24-es évadát a Berlini Állami Opera, az intézmény öt bemutatója között egy magyar vonatkozású kortárs különlegességet is találhatunk.
Zenés színház hír

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Zenés színház hír

„El kell kezdeni az Operaház értékének visszaállítását” – Miklósa Erika is beadta pályázatát az Opera élére

Március 28-án van a Magyar Állami Operaház főigazgatói tisztségére kiírt pályázat beadási határideje. Miklósa Erika opera-énekesnő a közösségi médiában tette közzé, hogy indul a pályázaton.