Zenés színház

Kritikapályázat: A vélemény nem műfaji kérdés

2014.09.19. 14:23
Ajánlom
Nem rejted véka alá a véleményedet? Akkor jelentkezz kritikapályázatunkra, amellyel – számtalan értékes ajándék mellett – most akár egy Japán utat is nyerhetsz. A pályaműveket elbíráló öttagú zsűriből ezúttal László Ferencet kérdeztük ki a kritika műfajáról és elvárásairól.

- Egy helyen azt írtad, hogy „a magyar komolyzenei koncertélet meggyőződésem szerint jóval nívósabb, mint a magyar színházi élet." És mi a helyzet a hazai zenés színházakkal?

- A magyar zenés színház ebben a tekintetben szorosabb kapcsolatban áll a színházi élettel, mint a komolyzeneivel. Ugyanakkor a helyzete is nehezebb, paradox módon már azért is, mert az opera alapvetően nemzetközi műfaj: nagyobb az elvándorlás, ami nem könnyíti meg az Operaház dolgát. Másfelől a zenés színház esetében sokkal széttartóbbak a nézői és művészi elvárások, nem lehet megmondani, hogy most épp mi a műfajon belüli világtrend, vagy akár az a legfontosabb két-három csapásirány, amit át lehetne ültetni a hazai viszonylatok közé. A hazai operaközönség pedig alapvetően konzervatív ízléssel bír, tehát az sem biztos, hogy könnyedén elfogadnák ezeket a trendeket. De még mielőtt valaki félreértene: ez a nézői kívánalom éppannyira legitim, mint bármelyik másik. Viszont az is igaz, hogy egy konzervatív előadást ma sokkal nehezebb jól megcsinálni, mert ott igazán nélkülözhetetlenek a nagyformátumú énekesek.

- Te azok közé a kritikusok közé tartozol, akiknél az első bekezdés után tudni lehet: tetszett a darab vagy sem. Az értékítélet lenne a kritikus elsődleges feladata?

- A kritikus mindig több pályán játszik egyszerre. Elsődleges feladata szerintem az, hogy annak a nézőnek, aki már látta az előadást, vagy épp szándékozik megnézni, felkínáljon egy értelmezési és értékelési ajánlatot. De számot kell vetnie azzal is, hogy az olvasók jelentős része nem látta, és vélhetően soha nem is fogja látni az adott produkciót, pusztán jól formált véleményt szeretne nyerni. Úgy gondolom, a kritika másik feladata az ő informálásuk. Épp a napokban olvastam Pernye András egyik tanulmányát, aki azt írta: egy előadóművésznek minden este választ kell adnia arra a végső kérdésre, hogy miért is áll ott kint a pódiumon. Szerintem ugyanez igaz a kritikusra is.  Az ugyanis korántsem elegendő indíttatás, hogy kaptunk egy szerkesztői felkérést. Annak, aki kritikát ír, folyamatosan fent kell tartania motiváltságát, érdeklődnie kell a kritika tárgya iránt. Ez egyébként korántsem mindig oly könnyű feladat, mint amilyennek elsőre hangzik. 

- Párhuzamosan írsz a legkülönbözőbb hangvételű lapoknak.  Szerinted egy szerzőnek mennyire kell figyelembe vennie az adott orgánum hangvételét?

- Természetesen figyelembe kell venni, miközben rendkívül nehéz vizionálni egy adott lap tipikus olvasóját. A szöveg mélységével ugyanúgy játszani kell, ahogyan a terjedelemmel is, hiszen tudható, hogy az átlagolvasó figyelme 3000 leütés után lefordul egy online felületről - és nem lehetünk biztosak abban, hogy nincs-e így ugyanez a nyomtatott sajtótermékek esetében. Ebből is következik, hogy egy online lapnál valamivel könnyedebben kell írni, ami látszatra sokszor akár felszínesnek is hathat. Ez bizonyos szempontból formai követelmény is, s jó, ha az olvasó is elfogadja, hogy ilyen terjedelemben nem lehet mély szakkritikát elvárni. És tegyük hozzá - ez itt nem is cél.

- Több területen is mozogsz párhuzamosan, tévékritikától kezdve színház- és operakritikán át a filmkritikáig. A kritika szempontjából értelmezhetőek a műfaji határok?

- A kritikusi szerep alapvetően a művelt néző pozíciójának kivetítése, tehát bármilyen kulturális produktumot néz, vélhetően lesz érvényes véleménye. Az pedig már írástudói kötelessége, hogy ezt a véleményt meg tudja fogalmazni minőségileg, érvekkel alátámasztva. Nem gondolom, hogy a kritikát nagyon szakosítani kellene, már csak azért sem, mert Magyarországon nincs szükség csak operett-, vagy csak operakritikusra, ahogyan láthatóan nincs szükség csak színházkritikusra se - hiszen tudjuk, hogy egyikünk sem kizárólag ebből keresi a kenyerét. Másfelől nagyon szerencsétlen lenne, ha az ember a gondolatait csak meghatározott műfajokra korlátozva mondhatná el. Természetesen bizonyos alapokat mindig el kell sajátítani, meg kell tanulni, miképp kell „olvasni" egy opera- vagy színházi előadást, hiszen a kritika nem merülhet ki puszta rácsodálkozásban vagy fintorgásban.

- Most épp két lapnál dolgozol szerkesztőként. Mik a leggyakoribb kritikusbetegségek?

- Az egyik legtipikusabb a sulykolás, amikor a szerző nem hiszi el, hogy elegendő valamit egyszer leírni. A másik visszatérő jelenség pedig az, amikor a kritikus már a produkció előtt tudja, hogy mit fog írni. Ez ellen még akkor is küzdeni kell a szerzőnek, ha az előítélet egyébként teljes mértében megalapozott. De egy kritikusnak idővel be kell látnia azt is, hogy mi az, ami az ő gusztusához közel áll, és mi az, ami szakmailag és alkatilag is hidegen hagyja, netán taszítja. Az ugyanis egészen biztos, hogy egyetlen kritikusnak se tetszhet minden stílus vagy művészi irány.

Fidelio.hu, a Színház.hu és a Magyar Állami Operaház közös kritikapályázatára meghosszabbított időpontig, október 20-ig várjuk a pályaműveket a [email protected] címre. A pályázat feltételeiről és a díjazásról itt találhatsz bővebb információt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Fokanov Anatolij: „Csak azt vállalom el, amit szeretek”

Harminchárom évvel ezelőtt Rigolettóként debütált Budapesten; hamar, 1992-ben lett az OPERA tagja. Fokanov Anatolijjal éppen akkor egyeztettem egy „életútinterjú” ügyében, amikor kiderült, hogy az örökös tagok sorába választották.
Zenés színház kritika

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.