Zenés színház

Lehet-e Petőfi Sándornak lenni a mai világban?

2019.08.06. 15:50
Ajánlom
A Szentendrei Teátrum új bemutatójában néhány fiatal összegyűlik, hogy eljátssza és átélje Petőfi Sándor életének utolsó három évét.

Fiatal színházi alkotók mutatkoznak be a Petőfi-játék című bemutatóban augusztus 9-én Szentendrén a FRISS programsorozat részeként. A „zenés bátorságpróbának” nevezett előadást Gáspár András rendezi, a főszerepekben Hunyadi Máté és Staub Viktória.

A történetben egy street workout pályán fiatalok gyűlnek össze egy éjjel – szokásukhoz híven –, hogy részt vegyenek egy bátorságpróbán. Egyikük elvállalja, hogy eljátssza és átéli Petőfi Sándor életének legmozgalmasabb időszakát, az utolsó három évet – szabadsággal, szerelemmel, alkotói és hazafias lázban. „Petőfi forrófejű, az igazságért küzdő ember” – mondta megformált hőséről Hunyadi Máté lapuknak. –

Petőfi nem csak tananyag. Mindenkié. Az utcán is megél az ő szellemisége.

Az alkotók szeretnék, ha Petőfi nem egy tankönyvbe zárt hős maradna, hanem hús-vér elevenségében lépne elénk. Ezért helyezték a történetet mai díszletbe, egy szabadtéri edzőparkba. Máté szerint, aki egyébként a magánéletében már gyakorolta a street workout sportágat, a díszlet erőt és fiatalságot szimbolizál. „Az 1848-as események résztvevőinek a hatalmas bátorsága kellett a forradalomhoz.”

Viki_Mate2-152101.jpg

Hunyadi Máté és Staub Viktória (Fotó/Forrás: Szentendrei Teátrum)

Staub Viktóriát, a Színmű hallgatóját megfogta Szendrey Júlia alakja. „Nagyon hamar megszerettem, s azonosulni tudtam Júliával. Viharos, tüzes, nagy szerelem volt az övék, rengeteg konfliktussal terhelve. Júliát még az sem riasztotta vissza a házasságtól, hogy az apja kitagadta. Lázadt, fiúruhába öltözött, verseket írt, de idővel biztonságot, családot, gyereket akart, nem a harcteret” – mesélte.

A Petőfi-játék szövegét és dalait Balázs Ágnes írta, a darab koreográfusa Farkas Amáta. Habár a költő és szerelme mai környezetben jelenik meg a színpadon, az alkotók a történeti hitelességhez ragaszkodtak, hogy

Petőfi Sándor, egyik legnépszerűbb, s legtöbbet félreértett költőnk friss levegőhöz jusson.

Az augusztus 9-i előadásra a Szentendrei Teátrum oldalán válthat jegyet.

A fejléckép forrása a Szentendrei Teátrum.

Ne olyan legyen Petőfi, mintha tankönyvből lépne elénk!

Kapcsolódó

Ne olyan legyen Petőfi, mintha tankönyvből lépne elénk!

Éjfél, street workout pálya. Fiatal csapat találkozik kedvenc időtöltésükre: bátorságpróbára. Egyikük vállalt feladata, hogy társai segítségével felidézze, átélje Petőfi Sándor utolsó három évének eseményeit. A költő lelép a talapzatról: a fiatal srác akár a barátunk is lehetne.

Szentendrei Teátrum

1969-ben színművészeti főiskolások ötlete nyomán Szentendre különleges atmoszférájú barokk főterén nyári színház született. A Szentendrei Teátrum több mint 50 éve ajándékozza meg felejthetetlen élményekkel a kultúra szerelmeseit. 2021 tavaszától Lőrinczy György igazgatja a színházat, hagyományait figyelembe véve, de mégis frissen, szem előtt tartva a mai közönség ízlését.

Számos összművészeti produkció mellett továbbra is a színházi és operabemutatók készülnek Szentendrére. Az új igazgató törekvései szerint egész évben várják majd a kultúra szerelmeseit a Teátrumba készülő produkciók.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.