A Lengyel Nemzeti Opera Facebook-oldalán közölte, hogy átérzik az ukránok helyzetét, hiszen a II. világháborús bombázások még élénken élnek a történelmi emlékezetükben. Tisztelegve az orosz támadást elszenvedő Ukrajna előtt ezért sem az április 8-i bemutatót, sem az azt követő három előadást nem tartják meg.
„Hiszünk benne, hogy békeidőben megvalósíthatjuk majd az előadást”
– mondta Waldemar Dabrowski, a teátrum igazgatója.
A Borisz Godunov a felségáruló Borisz hatalomra kerülését, kegyetlen rémtetteit és megőrülését tematizálja. A régensként kormányzó férfi azután kerül trónra, hogy meggyilkoltatta Dmitrijt, a trónörököst és elhiteti a néppel, hogy megmentheti Oroszországot.
Az oroszok krónikáját író szerzetes, Grigorij tudomást szerez a gyilkosságról és elhatározza, hogy revansot vesz. Megszökik a kolostorból és Dmitrijnek adja ki magát. Közben zsandárok erednek a nyomába, egy „moszkvai szökevényt” keresve, a litván határon azonban a szerzetesnek sikerül megszöknie előlük. Sereget gyűjt maga köré és az akkor már a rémtettei árnyékában élő, rettegő Boriszhoz igyekszik.
Miközben a cár ájulásig izgatja magát a gyilkosságok vízióitól, Grigorij beleszeret egy lengyel hercegnőbe, akit a hatalomvágy hajt. A lány azt gondolván, hogy a cáreviccsel hozta össze a sors, szerelmi esküt kér a férfitól, az ál-Dmitrij pedig feledve korábbi tervét, a lány iránti szerelemből ezt megteszi.
Marina gúnyolódása később mégis lépésre készteti: tovább hajszolja Boriszt.
A cár tévképzetei őrületig fokozódnak, és vérengzés, amibe belekezdett folytatódik. A nép megelégeli Borisz uralmát és fellázad a férfi ellen. Ekkor jelenik meg Grigorij, aki ál-Dmitrijként bevonul, a nép kíséretében pedig elindul Moszkvába.
Fejléckép: A Lengyel Nemzeti Opera (fotó: Fot. T. Tadrała / Lengyel Nemzeti Opera)