Zenés színház

Magyar Wotan és Idomeneo

2013.02.10. 14:48
Ajánlom
Sólyom-Nagy Máté Erfurtban mutatkozott be A nibelungok gyűrűje sűrített változatában, Schilling Áprád pedig Klagenfurtban rendezte meg Mozart tragikus operáját.

Sólyom-Nagy Máté alakítja Wotant a Wagner-tetralógia egy estére sűrített, háromórás változatában, amelyet az Erfurti Operaház mutatott be február 7-én Wagner születésének 200. évfordulója alkalmából. A karmester és a rendező Samuel Bächli és Christian Georg Fuchs készítette el Arne Langera dramaturg közreműködésével a 16 órás operafolyam 3 órába sűrített verzióját. A Wagner-operák hatalmas zenekari apparátusa helyett csak 18 hangszeres kíséri az előadást.

A fiatal rendező, a Weimari Liszt Ferenc Zeneakadémia docense, az előadásban a Waidspeicher Bábszínház művészei 27 kézzel faragott japán bunraku bábuval szerepelnek - ők testesítik meg a tetralógia fontosabb szereplőit. Fuchs komoly kihívásnak tekinti ezt a megoldást, a mintegy egyméteres bunraku bábok kifejezők, de nehezek, így a fizikai igénybevétel erős.  Sólyom-Nagy Máté alakítja az isteni Wotant, aki a tetralógia mind a négy részében szerepel, de a kilenc énekes közül néhányan több figurának is kölcsönzik hangjukat. A rövidített változatban is megjelenik minden szereplő, tehát a teljes történet megelevenedik a színpadon.

Szintén február 7-én mutatták be Mozart ritkán látható darabját, a zeneszerző egyik legjelentősebb tragikus operáját, az Idomeneót a Klagenfurti Városi Színházban, Schilling Árpád rendezésében. Az előadást a ház vezető karmestere, a brit Alexander Soddy vezényelte. A produkciót nemzetközi csapat hozta létre, a magyar rendező a norvég Rune Guineriussennel dolgozott együtt. A fotográfus és koncept-művész készítette a színpadképet, a téli tájat és a fényeket ábrázoló fotó-kompozíciói illusztrálják a színház műsorfüzetét is. 

Mozart 25 esztendősen, halála előtt 10 évvel komponálta München számára e korai operáját, amelyben a francia, elsősorban Gluck operai hagyománnyal kelt versenyre. A bonyolult történet a trójai háború mások által is feldolgozott epizódja: Idomeneo krétai király a háborúból visszatérve a tengeren viharba kerül. Fogadalmat tesz Neptunnak, ha partot ér, feláldozza az első élőlényt, amellyel találkozik. Drámai helyzet áll elő, mert a fia, Idamante üdvözli elsőként - az isteni és az emberi törvények viszonya adja a konfliktust. Mozart bravúrszerepeket írt kora sztárénekesei számára.

Klagenfurtban két olyan szereplő is színpadra lépett, akiket a magyar közönség is ismer. A címszerepet Lothar Odinius alakítja, aki rendszeresen dolgozott Fischer Ádámmal a kismartoni Haydn-napokon. Oratóriumrepertoárja ugyanúgy jelentős, mint az Orákulumot éneklő David Steffensé. Idomeneo fia, Idamante eredetileg is nadrágszerep, alakjában a fiatal litván mezzo Jurgita Adamonyte mutatkozik be. A női főszerepeket, Elektrát az ukrán Szofia Szolovij, Iliát pedig az orosz Jevgenyija Szotnyikova játssza. Schilling Árpád előzőleg - decemberben - a Bajor Állami Operaházban Verdi Rigolettóját állította színpadra.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Vizuál

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.
Zenés színház ajánló

Hamupipőke-premierre készül a Budapesti Operettszínház

Az intézmény november közepén tartja első idei bemutatóját, amelyen Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljének ősbemutatóját láthatja a közönség.
Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.