Zenés színház

Mátyássy Szabolcsé a legjobb opera

2016.12.14. 10:19
Ajánlom
Scaevola című operájával Mátyássy Szabolcs zeneszerző nyerte meg „A jövő kulcsa” 2016 operaíró versenyét. A darabot a Bartók Plusz Operafesztivál 2017-ben, június 16-25. között tűzi műsorra a Zeneakadémiával együttműködésben.

A Bartók Plusz Operafesztivál által kiírt „A jövő kulcsa” 2016 operaíró versenyre kilenc pályamű érkezett. A szeptember végén tartott elődöntőben a zsűri négy művet juttatott tovább a fináléba, amelyet december 13-án a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Solti-termében rendeztek. A még versenyben maradt művekből nagyjából 30 perces részletek hangzottak el, ami alapján a Kesselyák Gergely művészeti vezető által elnökölt zsűri Mátyássy Szabolcs operáját, a Scaevolát találta a legjobbnak.

Mátyássy Szabolcs

Mátyássy Szabolcs

Mátyássy Szabolcs

„Számomra mindig a szabadság és az "úton levés" volt a legfontosabb, ezért fájdalommentesen abba tudtam hagyni egy olyan hivatást, amire az életemet tettem fel. Elindultam világot látni.
IMG 6707 resize

IMG 6707 resize


Két év Svédország, egy év Skócia, egy év Kína. Minden jóval, minden rosszal. Hol szerelemben, hol anélkül. Dolgoztam mindent, ami adódott, nélkülöznöm nem kellett soha. Mindig jó volt hazajönni, de mindig jó volt visszarepülni is éppen az aktuális országba, aktuális földrészre. És amikor már éppen elindultam volna hátizsákkal Pekingből, hogy felfedezzem Indonéziát, akkor a budapesti Zeneakadémia felé lökött az élet. Hivatalosan is zeneszerző lettem. És a Színművészeti Egyetemen tanítok. Én, a volt színész. Színészeknek, zenét.”

 A mű bár teljes egészében csak a 2017-es Bartók Plusz Operafesztiválon debütál, a döntőbe jutott alkotásokból részleteket már a december 15-i adventi Operagálán is hallhat a közönség.

Kapcsolódó

"Csak káros szenvedélyem van"

Szenvedélyes műgyűjtő, imád horgászni viszont nem használja a Facebookot. És, hogy mit vinne magával egy lakatlan szigetre? - Gaston Rivero operaénekes 13+1 kérdésünkre felelt őszintén.

Scaevola

Valahol Európában, valamikor az ezredforduló környékén, egy háborúban. Az ellenség által körbezárt kisváros kolostorában papok és papnövendékek ételt osztanak a város lakóinak. A hidegről, éhínségről, háborúról énekelnek. Lányára, Mirelára támaszkodva érkezik a helyőrség parancsnoka: Slava. Kérdőre vonja a főpapot, hogy mért nem engedi a növendékeket harcolni? Duett a hazáról, emberi és isteni igazságszolgáltatásról. Fráter, a főpap hajthatatlan. Slava rövid imája után Plamenre. a fiatal papnövendékre bízza lányát, és fásultan távozik.

IMG 6961 resize

IMG 6961 resize

A lány elkeseredett, mert három hónapja nem kap hírt férjéről, Baldorcll, aki az esküvőjük másnapján indult a frontra. Plamennek önti ki szívét, akiről megtudjuk, hogy nem csupán hasonlít Mirela férjére, de édestestvére is annak. Mindketten udvaroltak a lánynak, Plamen azonban lemondott a róla bátyja számára, és kolostorba vonult. A lány, sógora vonásait nézve idézi fel férje arcát, így a hitvesi szerelmi vallomás a fiúnak különösen nagy fájdalmat okoz.

Mirela távozása után, a magukra maradt papnövendékek esküt tesznek: megfogadják, hogy egy titkos alagúton kiszökve a városból, megölik Boryát, a várost körülzáró csapatok parancsnokát. Egy sorsolás során Plamen kapja először a lehetőséget, hogy teljesítse a veszélyes küldetést.

A következő képben az ellenséges tábort látjuk, ahol épp ünneplik a közeli győzelmet. Harsány bacchanália folyik, amit a vezér irányít, szidalmazva az ellenséget. Csatlósa és hű cimborája mindenben mellette áll. Ekkor érkezik meg Plamen álruhában. Felismeri a csatlósban saját bátyját, és megdöbben. Mikor sikerül testvére közelébe kerülni, kérdőre vonja, hogy mit csinál itt. Baldo elmondja, hogy ő is a vezér megölése miatt jött, de Plamen nem hisz neki. Elveszi a fegyverét és meg akarja ölni a Boryát, testvére azonban, hogy őt védje, nem engedi. Dulakodás közben elsül a fegyver és halálosan megsebzi Baldot. A katonák elfogják Plament aki,nem hajlandó elárulni társait. Önként egy közeli hordó lángjába tartja a kezét jelezvén, hogy milyen erőt ad neki a hit, és népe szeretete. Szenvedése közben elárulja, ha ő nem is járt sikerrel, majd jönnek a nyomában mások, és Borya sehol nem lesz biztonságban. A vezér elámul a fiú lélekerején és félrelöki a tűztől. Megrendülve engedi szabadon, és csapatainak visszavonulót fúj.

A városkában futótűzként terjed a hír, hogy az ellenség elvonult. A templom közepén azonban Slava térdel egy halott fölött, és imádkozik. Plamen hagyta itt testvére tetemét, mielőtt elbujdosott. Mirelát villámcsapásként éri a hír, hogy elvesztette mind a két testvért. Felidéződik utolsó találkozása sógorával, és megzavarodó elméjében összekeveredik a két fiú képe. Fájdalmában apját épp úgy nem hallja meg, mint előzőleg Plament, s míg a nép a csodálatos szabadulást ünnepli a templomban, felakasztja magát a harangkötélre.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

A kultúra összetartja a közösségeket – jön a 45. Budapesti Tavaszi Fesztivál

Közel 70 budapesti intézmény és alkotó közösség összefogásával mintegy 150 programot kínál május 2. és 17. között a főváros újjászervezett kulturális rendezvénysorozata, a 45. Budapesti Tavaszi Fesztivál.
Színház

A kulturális rendszer egészének újragondolását sürgeti a Magyar Színházi Társaság

Több mint száz pontból álló kulturális javaslatcsomagot állított össze a Magyar Színházi Társaság, amely új alapokra helyezné a kulturális működést.
Színház

Új évad a Tháliában: Brasch Bence kvízdrámát rendez, Fekete Patricia társulati tag lett

Kilenc premierrel, benne hat ősbemutatóval készül a Thália Színház a 2026/2027-es évadra. Fiatal alkotók érkeznek a Nagymező utcába, lesz horrorvígjáték, Casanova-átdolgozás, valamint ifjúsági előadás a mesterséges intelligencia témájában.
Könyv

Támogatói estet tartanak a Villa Esterházy javára az Örkényben

A június 10-re meghirdetett esten fellép Hámori Gabriella és Mácsai Pál, valamint az irodalmi alkotóház létrehozásának kezdeményezői közül Dragomán György és Vámos Miklós.
Klasszikus

Betiltott zeneműveket játszik a MÁV Szimfonikus Zenekar

Az együttes az Elfojtott hangok fóruma című kezdeményezés keretében április 24-én a BMC-ben olyan szerzők műveit adja elő, akik a 20. század történelmi tragédiái ellenére is maradandót tudtak alkotni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Wildhorn-ősbemutató a Margitszigeten: Látványos zenei ízelítővel mutatkozott be a WONDERLAND musical

A képzelet új dimenziója nyílik meg Frank Wildhorn és Jack Murphy Wonderland musicalében a Margitszigeten, amely az Alice Csodaországban világát álmodja újra a 21. század szemével.
Zenés színház kritika

Egy csonka kézről és egy halálos játékról szólnak a legújabb magyar operák

Groteszk a világ, mit tehetünk mi benne? – ezzel a kérdéssel summázhattuk a Magyar Állami Operaháznak az Eiffel Műhelyházban, április 11-én tartott premierjén felcsendülő két új opera cselekményét.
Zenés színház hír

Ősszel indul az Erkel musicalszínész képzésének újabb évfolyama

A stúdió oktatási modellje szoros együttműködésben valósul meg a színház társulatával, a képzések élő produkciós környezetben, az Erkel Színház próba- és előadási rendjébe illeszkedve zajlanak. Jelentkezni május 15-ig lehet a színház weboldalán.
Zenés színház interjú

Az opera mint újraformálható anyag – független és kísérletező társulat alakult

Édenkert – underground operák című előadásával új, független és színházközpontú operajátszó intézmény lép színre. A Budapesti Független Operaszínház meg akarja mutatni, hogy élő és kortárs műfajt képviselnek, amely képes mindenkit megszólítani.
Zenés színház hír

Jackie Chan operát rendez

A világhírű színész-harcművész pályája első operarendezésére készül, Puccini Turandotját állítja színre a Torre del Lagó-i Puccini Fesztiválon. A produkció július 17. és augusztus 9. között látható.