A szintén Szegedi Szabadtéri-változatra átírt A víg özvegy kapcsán e hasábokon már előkerült annak a kérdése, hogy mennyire szabad beavatkozni egy klasszikus operettbe - Böhm Györggyel készült interjúnk itt olvasható -, és valószínűleg a Leányvásárról születő kritikák is onnan kezdik majd az elemzést, hogy Vinnai András mennyire nyúlt bele a történetbe dramaturgiailag és szövegileg, Varró Dániel pedig mennyire változtatta meg a slágerszámokat.
De szerencsére jelen esetben nem írunk kritikát, és mivel a filológusi vénával rendelkezőktől sem vennénk el a kenyeret, maradjunk annyiban, hogy a Nősténypiac-Szukabazár-Menyecskekereskedés- Luvnyadiszkont-Spinémarket-Bigebutik-Némberpláza-Hölgyáruház-Oldalbordaabc (vagy amit akarunk, de az egyszerűség kedvéért szimplán csak Leányvásár) nem teljesen ez:
https://www.youtube.com/watch?v=iId2UKypWSk
és még csak nem is ez lesz:
https://www.youtube.com/watch?v=9J0MfiQGl40
Hanem valami egészen más.
Valami olyan, amiben a Dzsilolóból Habroló lesz. (Tényleg, tudják egyébként, mi az a Dzsilolo? Ha hihetünk Fedák Sárinak, akkor Ausztráliában található ez a hely, ugyanis a művésznő a térképet nézegette, és megtetszett neki a fura hangzású név.) Meg húsgolyó. Meg víziló. De a lány azért marad hottentotta.
Amiben a hájzúzó és kutyatáp halmazának van közös metszete. (És ez nem a paleojóga.)
Amiben olyan bókok vannak, mint „A hajód kicsi, de a szíved akkora, mint egy dízelmotor." És olyan bon mot-k, mint „A látvány dacára könnyed lélek vagyok" vagy kváziellentettje, az „Én nem vagyok holmi könnyű nőcske csak azért, mert 46 kiló vagyok."
Amiben a plüssnyuszi, a napszemcsi, a söralátét és a mademoiselle könnyedén bekerülhet ugyanabba a dalszövegbe, ami egyébként egy benzinkúti shopról szól.
Amiben a medúzaárus anyakönyvvezetőnek is beválik, a bonviván néha nem énekelhet, mert leállítják, a primadonna mamája pedig időnként vakkant. (Úgyhogy teljesen normális, hogy a finálé a kutyatánc.)
Amiben könnyedén élnek helyi érdekű - azaz szegedi - poénokkal.
És amiben - innentől pedig félre a bohósággal - ott van Horvai István szellemisége is. Erre a Szegedi Nemzeti Színház nézőterén Hegedűs D. Géza hívja fel súgva a figyelmet: ő az első Horvai-osztályban végzett, csakúgy, mint Schell Judit, majd Nagy Ervin, Keresztes Tamás pedig Hegedűs D. Géza tanítványa volt. 1993-as haláláig Horvai Kapás Dezsővel vitte osztályait a főiskolán, Kapás pedig tökéletesen tisztában volt a színházi működés mechanizmusával. Azzal, hogy a színházcsinálónak az érzelmekre, a zsigerekre kell hatni. Ez a Leányvásár oda hat, jelesül a nevetőizmokra. A nevetés pedig mint tudjuk, izommunka, következésképp fogyasztó hatású. És ehhez még a kezelőorvost vagy a gyógyszerészt se kell megkérdezni.