Zenés színház

Miklósa Erika alapítványával együttműködve indít posztgraduális képzést a Pécsi Tudományegyetem

2024.02.19. 13:10
Ajánlom
Együttműködési megállapodást kötött a Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje által alapított KvintEsszencia Mesteriskola Alapítvány és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Művészeti Kara (MK). Az együttműködés keretében olyan posztgraduális képzést indít Magyarország első egyeteme az alapítvány által kidolgozott képzési terv alapján, amelynek révén a művészek képzése nem fejeződik be a diploma megszerzésével, hanem mesterkurzusokkal, operastúdiókban való tanulmányokkal, egyéni képzéssel tovább folytatódhat. Az erről szóló keretmegállapodást hétfőn írták alá Pécsett az egyetem Szenátusi Tanácstermében.

Az ünnepélyes aláírási ceremónián Lengyel Péter, a PTE MK dékánja elmondta: „A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának kiemelt célja az oktatás minőségének folyamatos fejlesztése, a képzési lehetőségek bővítése.

A kar Magyarországon egyedülálló módon integrált művészeti képzést biztosít, és az összművészeti koncepció minél szélesebb kibontakozásán dolgozik.

Ennek egyik alátámasztása ez az együttműködés, melynek révén minőségi posztgraduális képzést tudunk indítani a Zeneművészeti Intézetünkben. A minőségre Miklósa Erika világhírű operaénekes, karunk alumnája a biztosíték” – hangsúlyozta a dékán.

20240219-12158672-csortos-szabolcs-kvintesszenci-mesteriskola-pte-egyutmukodesi-megallapodas-alairasa-8672-130648.jpg

Az egyetem és az alapítvány képviselői (Fotó/Forrás: Csortos Szabolcs / PTE)

A KvintEsszencia Mesteriskola Alapítvány alapítója, Miklósa Erika arról beszélt: „Egy olyan képzési tervet, illetve programot dolgoztunk ki Novák Péterrel, amely összhangban áll a PTE Művészeti Kar céljával, elképzeléseivel, és kiváló lehetőséget nyújt a pályájuk megkezdése előtt álló énekművészek számára. Ez a képzési terv komplexen kezeli az énekművészi professzionális pályához szükséges készségek fejlesztését, és nagyban hozzájárulhat a hazai, határon túli vagy külföldi fiatal énekművészek fejlesztéséhez a diploma megszerzése után, valamint a profi, hazai vagy akár nemzetközi színtéren való énekesi pálya építéséhez” – mondta köszöntőjében a Kossuth-díjas operaénekes. Hozzátette: „Ez a szakma nemcsak alapos képzést, de folyamatos önfejlesztést is igényel.

A tudásszerzés soha nem befejezett, ezt igyekeztem már eddig is átadni a tehetséggondozás különféle platformjain.

Az eseményen elhangzott, hogy a kar és az alapítvány közös tervei között szerepel a képzés akkreditációjának kidolgozása, amelynek feltételei a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karon biztosítottak.

A keretmegállapodást Szieben László, az alapítvány kuratóriumi elnöke, Miklósa Erika alapító és Novák Péter kuratóriumi tag, míg a PTE képviseletében Miseta Attila rektor és Decsi István kancellár látta el kézjegyével.

Fejléckép: Miklósa Erika (fotó/forrás: Csortos Szabolcs / PTE)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.