Számomra, számunkra a nemzeti összetartozást nem lehet szebben kifejezni, mint a művészettel, anyaországi és határon túli művészek közös alkotásával
– nyitotta meg a Coopera sajtótájékoztatóját Dr. Vadász Dániel producer. A Bánk bán bemutatójával ugyanis a Coopera missziója is teljesül: az operajátszás népszerűsítését, minőségi előadások létrehozását tűzték ki a vidéki színházakkal közös koprodukciókban.
A teljesen új produkció életre hívásához olyan kiemelt művészeket sikerült bevonni, mint a Kossuth- és Jászai-díjas Vidnyányszky Attila, a Liszt-díjas Molnár Levente, a Liszt-díjas Kesselyák Gergely karmester, valamint Kováts Kolos és Kálmándy Mihály Kossuth-díjas operaénekesek.
Erkel darabjának mozgatórugói a női főszereplők: Melinda szerepében a Honthy-díjas Fischl Mónikát, míg Gertrúd szerepében a Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett mezzoszopránt, Mester Viktóriát láthatja majd a közönség.
A produkció első szereposztásában színpadra áll még Boncsér Gergely és Kendi Lajos is.
„Egy nagyon erős alkotói csapatot sikerült magunk mellé állítani, nagyon büszke vagyok rá. A második, vagy akár harmadik szereposztáson még dolgozunk, de a tervünk az, hogy minél több énekessel alkossunk közösen, olyanokkal is, akik még kifejezetten a karrierjük elején állnak. Mivel 100 előadást is megélhet a darab világszerte, bízunk benne, hogy erre bőven lesz lehetőségünk” – mondta el Molnár Levente, aki művészeti vezetőként is részt vesz a folyamatokban.
Az új előadás erdélyi díszbemutatója 2020. augusztus 9-én lesz a csíksomlyói Nyeregben, ahová közel 100 000 embert várnak a szervezők,
anyaországi díszbemutatójára pedig 2020. augusztus 20-án kerül sor, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.
Bán Teodóra, az intézmény igazgatója pedig nagy örömmel fogadta a megkeresést, különös tekintettel arra, hogy az augusztus 20-i előadások mindig kiemelt ünnepként szerepelnek a Szabad Tér Színház nyári évadában.
Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja személyesen nem tudott jelen lenni, gondolatait Dr. Vadász Dániel tolmácsolta: „Rendkívül fontosnak tartom, hogy a nagy nemzeti alkotások és intézmények jelen legyenek a Székelyföldön, hogy itt is láthassák és hallhassák a legnagyobb magyar műveket és legnagyobb magyar előadókat.” Szerinte a Bánk bán megerősítheti az országhatárokat nem ismerő összetartozástudatot.
A Főkonzulátus mellett az erdélyi díszbemutató együttműködő partnere Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzata is. Az első két előadást a Kolozsvári Magyar Opera Zenekarával, Vegyeskarával és Balettkarával közösen hívják létre, a későbbiekben pedig, ahogy a Coopera előadásai kapcsán megszokhattuk, helyi színházak karai csatlakoznak be az énekesek mellé.

A Bánk bán sajtótájékoztatója: Molnár Levente, Vadász Dániel, Vidnyánszky Attila és Kesselyák Gergely (Fotó/Forrás: Nász Nikolett / Co-Opera)
Az augusztusi testvérbemutatók után az előadás elindul mind hazai, mind nemzetközi útjára: Magyarországon többek között a debreceni Csokonai Színházban, a Szegedi Nemzeti Színházban és a Győri Nemzeti Színházban is színpadra állítják. A külföldi turné első állomása az opera hazájába repíti a magyar nemzeti operát: októberben az olaszországi Genova ad otthont az előadásnak.
A Coopera és partnerei mellé állt a Petőfi Irodalmi Múzeum is, akik kiegészítőprogramként, Demeter Szilárd főigazgató ötlete alapján, egy utazókiállítással készülnek, amely a Bánk bán opera és dráma több mint 200 éves történetét mutatja be, ezzel téve igazán összművészetivé a kezdeményezést.