Zenés színház

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

2024.09.06. 11:55
Ajánlom
Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet, amely Menotti A telefon című gegoperájával párban látható, az intézmény általános iskolásokat célzó MVM Pikoló Programja részeként szeptember 7-től szerepel az Operaház délutáni kínálatában.

Bastienne, a pásztorlány félelmében, hogy barátja, Bastien elhagyja őt, Colas-tól, a falusi jövendőmondótól kér segítséget. A ravasz varázsló azt javasolja Bastienne-nek, legyen közömbös a fiúval. Később Colas azzal fogadja a lánykérésre készülő Bastient, hogy Bastienne már mást szeret. A megdöbbent fiú a jövendőmondó segítségét kéri, aki egy halandzsa varázsigéjével próbálja megoldani a problémát. A kacér Bastienne ennek ellenére még kicsit kéreti magát, mielőtt a történet boldog véget érne.

Az 1768-ban komponált Bastien és Bastienne alapjául Rousseau 1752-ben bemutatott Le devin du village (A falusi jövendőmondó) című zenés közjátéka, valamint az abból egy évvel később készült paródia, Justine Favart és Harny de Guerville Les Amours de Bastien et Bastienne (Bastien és Bastienne szerelmei) című műve szolgált. A francia pásztorjáték és a német dal műfaját ötvöző darab Mozart harmadik operája és az első, amiben a szerző már a saját hangján szólal meg.

Érdekességei közé tartozik, hogy Colas „Diggi, daggi, schurri, murri…” kezdetű varázslóáriájának halandzsaszövegét is maga a zeneszerző írta,

míg a nyitány főtémája harmincnégy évvel később Beethoven 3. „Eroica” szimfóniájának első tételében köszönt vissza. Mozart gyermekkori művét 1890-ben, Berlinben fedezték fel újra, két évvel később pedig már a Magyar Királyi Operaház is bemutatta. Ifjúsági előadás formájában most 130 év után tér vissza a repertoárra.

ValkaiAndreafotoNagyAttila-115502.jpg

Valkai Andrea (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)

Az új bemutató frissességéről az OPERA fiatal alkotó- és előadói gárdája gondoskodik: az Operaház előszínpadán, a zenekari árok felett látható darabot Valkai Andrea játékmester viszi színre, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetem rendezőasszisztens szakának elvégzését követően öt éve csatlakozott az intézményhez, és ez az első operaházi rendezése. A magyar nyelvű előadás prózai részeinek átdolgozásában Perczel Enikő dramaturg segédkezett, a jelmezeket és a díszleteket Mihály-Geresdi Zsófia, a vetített hátteret Czeglédi Zsombor animációtervező, az itt megjelenő árnyjáték koreográfiáját Kovács Domokos készítette.

A darab főszerepeiben pályakezdő énekesek mutatkoznak be: a kettős szereposztásban Bastient Halász Gergely e.h. és Kósa Lőrinc, Bastienne-t Kapi Zsuzsanna és Fenyvesi Gabriella Rea, Colas-t Zajkás Boldizsár és Aron Ottó Jóhannsson alakítják.

A műsor második felében Gian Carlo Menotti 1947-es A telefon című vidám egyfelvonásos operai gegje látható. Ben, a szerelmes ifjú hiába próbálja megkérni barátnője, Lucy kezét, a minduntalan megcsörrenő telefon egyfolytában megszakítja vallomását, míg a férfi ügyes trükkel ér célt szíve választottjánál.

Almási-Tóth András az Operaház Szfinx-teraszán 2013-ban bemutatott rendezéséből 2021-ben készült színpadi változat az Eiffel Műhelyházban,

ahol az általános iskolásokat célzó Lázár Ervin Programban volt látható. A produkciót most Valkai Andrea dolgozta át az Operaház előszínpadára. A kettős szereposztásban a szerelmeseket ugyancsak Kapi Zsuzsanna és Halász Gergely e.h., valamint Fenyvesi Gabriella Rea és Kósa Lőrinc alakítják, míg a címszereplő Telefont Dargó Gergely formálja meg.

A két előadásban az OPERA Zenekart Teremi Dárius vezényli, aki e két produkcióban mutatkozik be a Dalszínház karmesterasszisztenseként.

A Bastien és Bastienne, valamint A telefon című egyfelvonásosok a 2024. szeptember 7-i premiert követően október 12-én, november 30-án, december 1-jén, 7-én, 8-án és 15-én, továbbá 2025. január 4-én és 11-én láthatók 15:00 órai kezdettel a Magyar Állami Operaházban.

Az előadásról további részletek itt érhetők el. >>>

Fejléckép: Mozart: Bastien és Bastienne, Menotti: A telefon (forrás: Magyar Állami Operaház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Zenés színház ajánló

Szentivánéji álom a művészeti egyetemek összefogásában

Shakespeare és Benjamin Britten művei nyomán színész, operaénekes, képzőművész, levegőakrobata, valamint cirkuszi és kortárstánc hallgatók együttműködésével látható az EGYÜTT! – Szentivánéji álom 2.0 az OPERA Eiffel Műhelyházában.
Zenés színház interjú

Brickner Szabolcs: „Szeretem a gonosz karaktereket”

Giacomo Puccini életét és műveinek fő ihletőit jelentették a nők, akiket csakúgy vadászott és imádott, mint ahogy az operáihoz kereste a történeteket – vallotta a zeneszerző.
Zenés színház hír

Győzteseket hirdettek az I. Országos Operaversenyen

A Magyar Állami Operaház még tanulmányaikat folytató énekeseknek rendezte meg a megmérettetést, június 2. és 7. között az Eiffel Műhelyházban. 7-án este a döntő után kihirdették, kik lettek a három kategória helyezettjei, és kik kapták a különdíjakat.
Zenés színház hír

Rajna Martin társ-művészetivezetőként csatlakozik a Wagner-napokhoz – nyilvános a jövő évi program

Két jelentős jubileumot is ünnepelhetnek a német zeneszerzőzseni rajongói jövőre, a különleges alkalmat dupla Ring-szériával, két Parsifal-előadással, valamint Camilla Nylund és Helmut Deutsch dalestjével teszi felejthetetlenné a Müpa.