Zenés színház

Négy musical versenyez a Madách Színház musical pályázatának döntőjében

2021.05.28. 14:55
Ajánlom
Utolsó fordulójához érkezett a Madách Színház harmadik musical pályázata, melyben a legígéretesebb új magyar zenés színházi művet keresik az ítészek.

A verseny utolsó szakaszában 14 pályázó adta be készülő művének teljes zenei anyagát, szövegkönyvét és kottáját, hogy az öttagú zsűri, Kocsák Tibor zeneszerző, Müller Péter író, Szente Vajk színész-rendező, Tihanyi Ákos koreográfus és a Madách Színház igazgatója, Szirtes Tamás teljesebb képet kaphasson az alkotásokról.

A pályázók anyagaiból Valcz Péter és Widder Kristóf harminc perces koncertszerű keresztmetszeteket készít a társulat közreműködésével, melyeket a nézők a színház online platformján, a SzínpadON felületén láthatnak július 5-én és 12-én.

A nyertes pályaművet a Madách Színház repertoárra tűzi a 2021/22-es évadban.

A döntőbe jutott művek:

Derzsi György – Meskó Zsolt: Kazinczy – a tizenötödik
Egressy Zoltán – Szitha Miklós: A tegnap holnapja
Hegyi György – Tóth Péter: Shakespeare Zrt
Kövessy Róbert – Olgyay Gábor – Széll Szilvia: Hegyikristály

A tizenötödik a magyar történelem egy méltatlanul elfeledett alakját, Kazinczy Lajost mutatja be, aki ismert szülei – Kazinczy Ferenc és Török Sophie – árnyékában keresi helyét a világban, ám mártírhalált hal Haynau rémuralma alatt. A számos zenei stílust ötvöző musical nem az egyetlen olyan mű a mezőnyben, amely a műfaj határait feszegeti. A Hegyikristály a jók és rosszak küzdelmét mutatja be egy 20. századi fantasy-világban, jazz és rock hangzást ötvöző zenéken keresztül.

A tegnap holnapja Egressy Zoltán egy régebbi vígjátékának „musicalesített” változata, amely míves szövegekkel invitál időutazásra a Rákosi-korszakba. A Shakespeare Zrt ezzel szemben még régebbre, a 15-16. századba kalauzolja a nézőt, és azzal a népszerű teóriával játszik el, miszerint a neves drámaíró valójában nem létezett, a drámákat egy irodalmi kör tagjai vetették papírra közös álnéven. A musical alkotói még Shakespeare-tangót is írtak a darabhoz.

Fejléckép forrása: Jardek Szabina / Madách Színház

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.