Zenés színház

Nem is ügyefogyott

2021.08.02. 16:35
Ajánlom
Lesz maga juszt is az enyém, Holdvilágos éjszakán, Szerelemhez nem kell szépség – ugye már ön is dúdolja mindegyik slágert? És ha még hozzátesszük a „Fekete Péter öcsém, te kis ügyefogyott” kezdetű nótát, máris helyben vagyunk: a Szabadkai Népszínház 2019-ben bemutatott, azóta is repertoáron tartott, számos sikeres vendégjátékot megjárt előadása, a Fekete Péter a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatkozik be Budapest közönségének.

A nagy világégés idején, 1943 nyarán játszották először Eisemann Mihály zeneszerző, Somogyi Gyula és Zágon István szövegírók háromfelvonásos operettjét a Vígszínházban, ami gyakorlatilag azonnal a teátrum egyik bombasikere lett. A fővárosi nézők közül sokan még bizonyára emlékeznek a Víg 1990-es előadására is, ami az operettet a zenés színházi előadások szűk elitcsapatába röpítette.

A kétbalkezes Pierre Lenoir, azaz Fekete Péter mindent elront és tönkretesz, aminek csak a közelébe megy. A pechszériát közelről figyelve az éles szemű üzletember, Lucien Ouvrier hatalmas bizniszt szimatol: részvénytársasági elnökké teszi az egyetemi hallgatóból kéményseprővé avanzsált Pierre-t. Hiszen ha a balszerencsés csillagzat alatt született fickó mindent rosszul csinál, nyilván a kompániát is csődbe taszítja majd, így juttatva jelentős összegekhez a ravasz „jóakarót”. Csakhogy a gondviselésnek más tervei vannak: Fekete Péter lapjárása hirtelen az üzletben és a szerelemben is kedvező lesz. Vagyis minden jó, mert a vége jó.

A Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadása több szempontból is igen gazdaságos feldolgozása az Eisemann-műnek: Mezei Zoltán rendező az eredetileg húsz szerepet mindössze hat (!) színésszel játszatja el.

Vakmerő ötlet, profi kidolgozás: a klasszikus, jól megcsinált francia komédiák mestereinek, Feydeau-nak és Sardou-nak a műveit joggal juttatja eszünkbe a színészek által diktált elképesztő tempó. Hirtelen el- és feltűnések, szerepcserék és gyorsöltözések adják meg a groteszk alaphangot, miközben a szöveg feldúsított poénáradatára is oda kell figyelni.

A szabadkai produkció szerencsére egy pillanatig sem tekinti realistának az alapanyagot: elrajzolt, stilizált világba repít minket a kerettörténet, amit a díszlet és a jelmez is megtámogat.

Mezei Zoltán rendező az idézőjeleket nagyon is komolyan veszi, amikor egyértelműen a börleszk területére helyezi a játékot: a darab saját korában népszerű stílus ihletésére ezen a színpadon feketén-fehéren kiderül mindenkiről az igazság.

A hat játszó kemény munkáját négytagú zenekar segíti, akik olykor maguk is a színpadi történések részei lesznek, de ebben az égvilágon semmi meglepő nincs: Fekete Péter tornádóként söpör végig a színpadon és a zenekari árkon, ám a nyomában pusztulás helyett kacagás és hangos jókedv marad.

Eisemann – Somogyi – Zágon: Fekete Péter

Közreműködők

Pierre Lenoir: Hajdú Tamás

Lucien Ouvrier: Ralbovszki Csaba

Colette: Fülöp Tímea

Claire: Pámer Csilla

Lefebre: Sziráczky Katalin m.v.

Charlie: Baráth Attila 

Rendező: Mezei Zoltán

Helyszín: Városmajori Szabadtéri Színpad

Időpont: 2021. szeptember 5. 19:00

Jegyvásárlás a Városmajori Szabadtéri Színpad weboldalán

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Fekete Péter (forrás: Városmajori Szabadtéri Színpad)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Klasszikus

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!
Plusz

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.
Könyv

Vámos Miklós: Elgondolkodtató tények, találomra

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal a KSH kiadásában megjelent 2023-as Magyar statisztikai zsebkönyvet ajánlja. Gondolataira a kiadvány egyik szerkesztője, Benedek Szabolcs reagál.
Klasszikus

A magyar zenei örökség nagyszerűségére hívja fel a figyelmet a Concerto Budapest

Felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása a központi motívuma évről évre a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiváljának, melynek programja a romantikától a kortárs zenéig vezet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Világsztár tenor és közönségkedvenc hazai bariton folytatja az Opera szólóestjeinek sorát

Gounod-, Mascagni- és Verdi-operák legszebb részleteivel is készül Kálmándy Mihály november 2-i zongorás áriaestjére, míg a New York-i Metropolitan lírai tenorja, Matthew Polenzani november 17-én lép a közönség elé az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház kritika

Leszámolás a világértelmezéssel – Bécsben is bemutatták Kurtág György operáját

A milánói Scalában tartott ősbemutató és számos további – koncertszerű formában Budapesten is látható – előadás után legutóbb a Bécsi Állami Opera vitte színre Kurtág György első operáját, a Samuel Beckett drámája nyomán írt Fin de partie-t.
Zenés színház ajánló

A televízió is levetíti A helység kalapácsából készült operát

A Coopera 2023-ban életre hívott magyar vígoperáját láthatják a tévénézők október 27-én, vasárnap az M5 műsorán. A Petőfi-emlékév keretében létrejött operát a Csokonai Teátrumban rögzítették idén márciusban.
Zenés színház ajánló

Lukács Gyöngyi és Erwin Schrott énekel az Opera következő dalestjein

Míg az intézmény Kossuth-díjas örökös tagja többek közt Händel, Verdi és Puccini műveiből válogatta Príma Donna-estjének műsorát, az uruguayi születésű basszbariton Mozart-, Liszt-, Tosti-, Ibert- és Guastavino-darabokkal lép a közönség elé.
Zenés színház interjú

Varázslás felsőfokon – beszélgetés a Hamupipőke három Tündérkirálynőjével

Bűbájban igazán bővelkedik a Budapesti Operettszínház új, Hamupipőke-produkciója. Hogy pontosan mitől lesz különleges, arról a novemberi ősbemutató kapcsán a Tündérkirálynőt alakító Bojtos Lucával, Kiss Diánával és Süle Dalmával beszélgettünk.