Zenés színház

Nem is ügyefogyott

2021.08.02. 16:35
Ajánlom
Lesz maga juszt is az enyém, Holdvilágos éjszakán, Szerelemhez nem kell szépség – ugye már ön is dúdolja mindegyik slágert? És ha még hozzátesszük a „Fekete Péter öcsém, te kis ügyefogyott” kezdetű nótát, máris helyben vagyunk: a Szabadkai Népszínház 2019-ben bemutatott, azóta is repertoáron tartott, számos sikeres vendégjátékot megjárt előadása, a Fekete Péter a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatkozik be Budapest közönségének.

A nagy világégés idején, 1943 nyarán játszották először Eisemann Mihály zeneszerző, Somogyi Gyula és Zágon István szövegírók háromfelvonásos operettjét a Vígszínházban, ami gyakorlatilag azonnal a teátrum egyik bombasikere lett. A fővárosi nézők közül sokan még bizonyára emlékeznek a Víg 1990-es előadására is, ami az operettet a zenés színházi előadások szűk elitcsapatába röpítette.

A kétbalkezes Pierre Lenoir, azaz Fekete Péter mindent elront és tönkretesz, aminek csak a közelébe megy. A pechszériát közelről figyelve az éles szemű üzletember, Lucien Ouvrier hatalmas bizniszt szimatol: részvénytársasági elnökké teszi az egyetemi hallgatóból kéményseprővé avanzsált Pierre-t. Hiszen ha a balszerencsés csillagzat alatt született fickó mindent rosszul csinál, nyilván a kompániát is csődbe taszítja majd, így juttatva jelentős összegekhez a ravasz „jóakarót”. Csakhogy a gondviselésnek más tervei vannak: Fekete Péter lapjárása hirtelen az üzletben és a szerelemben is kedvező lesz. Vagyis minden jó, mert a vége jó.

A Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadása több szempontból is igen gazdaságos feldolgozása az Eisemann-műnek: Mezei Zoltán rendező az eredetileg húsz szerepet mindössze hat (!) színésszel játszatja el.

Vakmerő ötlet, profi kidolgozás: a klasszikus, jól megcsinált francia komédiák mestereinek, Feydeau-nak és Sardou-nak a műveit joggal juttatja eszünkbe a színészek által diktált elképesztő tempó. Hirtelen el- és feltűnések, szerepcserék és gyorsöltözések adják meg a groteszk alaphangot, miközben a szöveg feldúsított poénáradatára is oda kell figyelni.

A szabadkai produkció szerencsére egy pillanatig sem tekinti realistának az alapanyagot: elrajzolt, stilizált világba repít minket a kerettörténet, amit a díszlet és a jelmez is megtámogat.

Mezei Zoltán rendező az idézőjeleket nagyon is komolyan veszi, amikor egyértelműen a börleszk területére helyezi a játékot: a darab saját korában népszerű stílus ihletésére ezen a színpadon feketén-fehéren kiderül mindenkiről az igazság.

A hat játszó kemény munkáját négytagú zenekar segíti, akik olykor maguk is a színpadi történések részei lesznek, de ebben az égvilágon semmi meglepő nincs: Fekete Péter tornádóként söpör végig a színpadon és a zenekari árkon, ám a nyomában pusztulás helyett kacagás és hangos jókedv marad.

Eisemann – Somogyi – Zágon: Fekete Péter

Közreműködők

Pierre Lenoir: Hajdú Tamás

Lucien Ouvrier: Ralbovszki Csaba

Colette: Fülöp Tímea

Claire: Pámer Csilla

Lefebre: Sziráczky Katalin m.v.

Charlie: Baráth Attila 

Rendező: Mezei Zoltán

Helyszín: Városmajori Szabadtéri Színpad

Időpont: 2021. szeptember 5. 19:00

Jegyvásárlás a Városmajori Szabadtéri Színpad weboldalán

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Fekete Péter (forrás: Városmajori Szabadtéri Színpad)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Könyv

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Klasszikus

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Zenés színház

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.
Klasszikus

Három korszak, három művész, három hangszer – a Trio Energico kamaraestje a Zeneakadémián

Szeptember 27-én a Solti Teremben ad koncertet a Trio Energico, a három fiatal kamaramuzsikus a bécsi klasszicizmus és a romantika korának alapdarabjai mellett egy fájdalmasan szép modern alkotást is játszik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Christian Thielemann a Berlini Állami Opera új főzeneigazgatója

Az intézménynek azután kellett új vezetőt találnia a pozícióra, hogy januárban a korábbi főzeneigazgató, Daniel Barenboim egészségi állapotára hivatkozva lemondott posztjáról.
Zenés színház ajánló

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.
Zenés színház ajánló

A kard vagy a toll szolgálja jobban a hazát? – Koncerthangulatú előadáson elevenedik meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia élete

A szabadakarat>>>> című pop-up produkció alkotói arra tesznek kísérletet, hogy kiterjesszék a magyar zenés színház műfaji kereteit.
Zenés színház gyász

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Zenés színház hír

Kínában is látható Mundruczó Kornél Lohengrin-rendezése

A Bajor Állami Operaházban bemutatott produkció két este kerül színre a Sanghaji Operában. A darab főszerepeiben neves Wagner-énekesek működnek közre.