A vidéki operajátszó intézmények december végi nyílt levele után Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a Kultúra.hu oldalnak nyilatkozott a vitás kérdésekről.
Ahogyan lapunk is beszámolt róla, feszültség alakult ki a vidéki színházak vezetősége és Ókovács Szilveszter között, miután a főigazgató februártól megszünteti a kikérőket, tehát az énekes szólistáknak nincs lehetőségük próbáról hiányozni, ha az egy másik intézmény próbájával ütközik (korábban ilyen esetben a művészek elkérhették magukat). A probléma felmerülése után a főigazgató levélben üzent a színházigazgatóknak, amelyben kompromisszumok vállalására intette őket. Erre a vidéki színházak igazgatói és zeneigazgatói kerekasztal-beszélgetésre hívták Ókovács Szilvesztert, aki azonban az utolsó pillanatban lemondta a részvételt. Ezután az intézményvezetők december végén nyílt levélben fordultak hozzá és párbeszédet kezdeményeztek.
A december 31-én megjelent interjúban Ókovács Szilveszter elmondta, októberben már tisztázta a vitás kérdéseket az igazgatókkal, ám azóta szándékosan félreértik a szavait. Szerinte természetes igény, hogy a próbákon az énekesek jelen legyenek, és a vidéken vezetői szerepben működő karmesterek is ezt várnák, amikor az Operában dolgoznak. Tagadta, hogy nem törekedne az együttműködésre, hiszen az Operában 2024-ig előre meghatározták, hogy pontosan mely napokon tartanak igényt az énekesekre, ezzel pedig a saját kezüket is megkötötték.
Könnyebb dolgunk lenne, ha a próbafolyamat alakulásához igazíthatnánk, ki mikor próbál, mi mégis vállaltuk, hogy kitűzzük e napokat, elveszítve ezzel a rugalmasság lehetőségét.
– nyilatkozta a főigazgató. Ismertette, hogy körülbelül mennyi elfoglaltsággal rendelkeznek az énekesek: mindössze 14 művésznek kötik le a teljes évét, 46-an énekelnek 20-30 előadás között, nekik emellett legalább néhány szabad hónapjuk van évente. 10 énekes előadásainak száma van 10 és 20 között, ők körülbelül másfél hónapon keresztül foglaltak egy évad során.
A főigazgató leszögezte, hogy fontos számára a vidéki operajátszás, de az elsődleges feladata az, hogy a Magyar Állami Operaházat az európai élvonalba vigye, és kitért arra, hogy a fővárosnak természetszerűleg mások az adottságai, mint a vidéki városoknak.
Se Parlament, se Lánchíd, se Puskás Aréna, se ORFI, se Opera nincs máshol, csak a fővárosban.
Ezúttal is kiemelte, hogy az Opera felajánlja éppen nem futó produkcióinak díszletét, jelmezét; nem a vidéki előadások helyett, hanem melléjük, színesíteni a műsort. Az Eiffel Műhelyház díszletműhelye pedig bérgyártásra is alkalmas, és a magánszektornál kedvezőbb áron képes a vidéki színházaknak is rendelkezésére állni, ahogyan külföldi megrendeléseket már teljesítettek is. Az énekeseknek pedig január 23-ig lehetőséget biztosít, hogy felbonthassák az érvényes szerződéseiket, amennyiben ütközés esetén inkább a vidéki produkciót választanák. A főigazgató szerint tehát minden tőlük telhetőt megtesznek a vidéki operajátszásért, és kommunikációs problémák sincsenek az igazgatókkal.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a vidéki operajátszó intézmények vezetőit, akik későbbre ígérték válaszukat.
Fejléckép: Ókovács Szilveszter (forrás: ATV)