Zenés színház

Ősbemutatókkal és klasszikusokkal várja a következő szezont az Operettszínház

2021.06.16. 15:10
Ajánlom
A 2020/21-es évad a folyamatos újratervezés időszaka volt – idézte fel Kiss-B. Atilla főigazgató az elmúlt hónapokat a Budapesti Operettszínház évadbejelentő sajtótájékoztatóján, egyúttal köszönetet is mondott a nézőknek, akik kitartóan támogatták a színházat a nehézségek közepette. A múlt visszaidézése mellett azonban a társulat már a jövőre koncentrál: öt új bemutatóval készülnek a következő évadra.

A szeptember az eredetileg 2021 tavaszára tervezett Nine premierjével kezdődik, amely Federico Fellini önéletrajzi ihletésű filmjének, a 8 és ½ színpadi adaptációja. A sors fintora, hogy a darabot a sorozatos leállások miatt éppen kilenc hónapja próbálják, ám – ahogy Balázs Zoltán, az előadás rendezője fogalmazott – a misztikus kilencesen átlépve a próbaidőszak alatt kizárólag a tartalomra koncentrál, illetve arra, hogy az előadásban hogyan tudják továbbvinni a Fellini-örökséget, miközben valami egyedit alkotnak.

A színpadi tér sem hasonlít semmilyen eddigi operettszínházi előadáséhoz: a színészek szinte áttetsző elemek között mozognak,

és ebben a közegben a három főszereplőnek (Dolhai Attilának, Homonnay Zsoltnak és a magyar szövegeket is jegyző Szomor Györgynek) megvan a lehetősége, hogy teljesen a saját képére formálja Contini alakját.

DSC_6657-140748.jpg

Polyák Lilla és Szomor György a Budapesti Operettszínház sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Art&Lens Photography / Budapesti Operettszínház)

Októberben aztán Lehár Ferenc operettje, A mosoly országa tér vissza a Budapesti Operettszínházba, ezúttal a világhírű Stephen Medcalf rendezésében. A darab eltér a hagyományos operettektől, hiszen amellett, hogy megvan benne az egzotikum és játékosság, valamiféle bánat és melankólia lengi körül. Ehhez Túri Erzsébet álmodott kettős díszletet: a sötétebb tónusú báltermet egy sárgás-pirosas színekben ragyogó, kínai tér váltja, egy örökké mosolygó Buddhával a középpontban. A darabbal egyszersmind a színház új karmestert is avat majd Sándor Szabolcs személyében.

A június 25-i előbemutatót követően, szintén ősztől lesz látható Joseph Stein és Jerry Bock kultikus musicalje, a Hegedűs a háztetőn, melyet Bozsik Yvette álmodott színpadra.

„A nagy ikonikus művek tudatemelő előadások”

– vallja a rendező, aki a saját érzésein keresztül átengedve teremti újjá Tevje világát. Bozsik Yvette az előadással úgy próbál újat alkotni, hogy miközben nem szakad el teljesen a hagyományoktól, mégis reflektál a mára, és kihangsúlyozza a mű legfontosabb üzenetét: próbáljunk meg egységben maradni.

Az évad második felében két ősbemutatóval készül a Budapesti Operettszínház: Kovács Adrián zeneszerző zenedrámáját, a Veszedelmes viszonyokat Kiss Csaba állítja színpadra, akinek ez lesz a második zenés színházi rendezése. A Choderlos de Laclos regénye nyomán készülő előadásban egyszerre van jelen az érzelmesség és a manipuláció, és a legfőbb kérdéssé az válik, hogy mennyire veszélyesek a kiégett emberek, akik szándékosan rombolnak maguk körül.

DSC_6781-142434.jpg

Kocsis Dénes és Gubik Petra a Budapesti Operettszínház sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Art&Lens Photography / Budapesti Operettszínház)

A jövő április egyik legjobban várt előadása kétségkívül a Jekyll&Hyde lesz, amely most először látható budapesti kőszínházban.

Vincze Balázs egy „hiteles és vagány” előadást álmodott színpadra, amely a következő szezonban is futó La Mancha lovagjához hasonlóan részben improvizációkra épülő próbák mentén áll majd össze.

Ez pedig illeszkedik a darab világához is, hiszen Dr. Jekyll éppen az emberi személyiség határait feszegetve keresi a választ arra, hogy mennyire ismerjük önmagunkat, illetve meddig és miként tudjuk elnyomni a bennünk élő gonoszt.

Az új bemutatók mellett a sikerrel futó produkciók is repertoáron maradnak: látható lesz az Abigél, A Szépség és a Szörnyeteg, a Csárdáskirálynő, a Mágnás Miska, a Musicalmesék, az Oszi Boszi, a repülő nagyanyó, valamint a Marica grófnő. Karácsony táján visszatér a Diótörő is, emellett a Kálmán Imre Teátrumban is izgalmas előadások várják a nézőket: többek között a Dorian Gray, A Pendragon-legenda és a Tajtékos dalok. A Raktárszínházban az Anne Frank naplója/A képfaragó, a Szegény Dzsoni és Árnika, valamint a Virágot Algernonnak mellett visszatér a Jövőre, Veled, Itt! és a Lili bárónő is.

A következő évad előadásaira megkezdődött a jegy- és bérletértékesítés, melyről bővebb információ az alábbi oldalról érhető el.

Fejléckép forrása: Art&Lens Photography / Budapesti Operettszínház

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Fokanov Anatolij: „Csak azt vállalom el, amit szeretek”

Harminchárom évvel ezelőtt Rigolettóként debütált Budapesten; hamar, 1992-ben lett az OPERA tagja. Fokanov Anatolijjal éppen akkor egyeztettem egy „életútinterjú” ügyében, amikor kiderült, hogy az örökös tagok sorába választották.
Zenés színház kritika

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.