Zenés színház

Oszvald Marika: "Varázslatos volt az egész pályafutásom"

2015.03.15. 16:44
Ajánlom
A színművész a magyar operett ikonikus alakjaként nyújtott emlékezetes, a műfajt éltető alakításai, valamint páratlanul sikeres művészi munkája elismeréseként Kossuth-díjat vehetett át vasárnap a Parlamentben.

Elárulta, hogy leírhatatlan nagy boldogság volt számára megkapni a Kossuth-díjat, mert visszajelzést jelent, hogy nem volt haszontalan eddigi munkája. "Hidegrázósan, libabőrösen csodálatos volt, amikor megtudtam" - jegyezte meg.

Oszvald Marika színész-énekes családból származik: édesanyja, Halasi Marika elismert szubrett, édesapja, Oszvald Gyula az Operettszínház népszerű bonvivánja volt. Már gyermekkorától a színház és azon belül is az operett világában élt.

"Már fiatal koromban megtanultam azt, hogy ez a pálya nem fenékig tejfel" - fogalmazott. Szülei figyelmeztették, nem biztos, hogy olyan karriert tud befutni, amilyet szeretne, mert az sok mindenen múlik: a hozzáálláson, a kitartáson, az empatikus készségen, a kritika elviselésén, a szorgalmon - sorolta. "Én éreztem magamban ezt az erőt és nem adtam föl" - mondta, hangsúlyozva: nem arra törekedett, hogy sztár legyen, kifejezetten szereti ezt a munkát.

Pályája kezdetét felidézve kiemelte: csodálatos volt, amikor első szerepét eljátszotta és jó kritikát kapott. Azt írták róla: nagyon szép karriert futhat be, ha a színház jól gazdálkodik a tehetségével. "Meg kell hogy mondjam, hogy nagyon jól gazdálkodott a színház a tehetségemmel" - jegyezte meg, hozzáfűzve, hogy nagyon sok igazgatója, rendezője volt, sok koreográfussal dolgozott és mindtől nagy támogatást kapott. Pályáján végigkísérte a szerencse és meg tudta ragadni a lehetőségeket.

Oszvald Marika a Színház- és Filmművészeti Főiskola operett-musical szakán végzett, majd az Operettszínházhoz szerződött, amelynek azóta is tagja.

Mint fogalmazott, pályája egyenletesen, lépésről lépésre haladt előre, nagy kiugrások, bukások nélkül, töretlen volt a karrierje. Bejárta az egész világot az Egyesült Államoktól Japánig. "Megmérettetést jelentett, hogy ott, ahol nem ismerik az embert, hogyan fogadják" - mondta, kiemelve, hogy a világon mindenütt nagyon szeretik az operettet, és lelkesedéssel fogadták a társulatot. A cirkuszhercegnő franciaországi vendégjátéka után megjelent kritikában például azt írták róla: lángba borította az egész színpadot.

Szívesen emlékezik vissza a János vitézre, amelyben első főszerepét játszotta. Mint mondta, Vámos László tanára volt a főiskolán, a rendező remek színész-pedagógus volt és a főiskola után, a színházban is tovább tanította őket. Különleges öröm volt számára, hogy rá osztotta Iluska szerepét a szegedi szabadtéri színpadon, hiszen pár évvel azelőtt édesapja játszotta ugyanott a János vitézt, ami nagy élményként élt benne.

Édesapjával még együtt is játszhatott A mosoly országában. "Ő volt Szu-Csong és én voltam Mi, a húga. Katartikus élmény volt vele együtt játszani, csodálatos tenor volt" - mondta Oszvald Marika, aki édesanyjával is lehetett még egy színpadon.
Jelenlegi munkáiról a színésznő elmondta, hogy a Csínom Palkó című operettet próbálja, amelynek április 24-én lesz a bemutatója. Ezzel párhuzamosan egy prózai darabon is dolgozik egy fiatal társulattal: az Átrium Film-Színházban mutatják be májusban Csehov Sirály című drámáját, Arkagyina szerepére kérte fel a rendező, Fehér Balázs Benő. "Ilyet még nem csináltam, nem is tudom mi lesz. Meg kell harcolnom ezért a dologért, hiszen ez teljesen más műfaj, prózai szerepet korábban nem nagyon játszottam" - jegyezte meg a Oszvald Marika, aki pályája során leginkább szubrettként lépett színpadra.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Színház

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.