Zenés színház

Paradicsomi hangulatban

2009.05.20. 01:24
Ajánlom
A Budapesti Operettszínház és a Pentaton Ügynökség új, nyári premierjében a Neoton Família dalai csendülnek fel. A Szép nyári nap szerzői a Pásztor–Jakab–Hatvany slágergyáros trió mellett Böhm György és Korcsmáros György, a rendező Somogyi Szilárd. A sajtótájékoztatót stílszerűen Csillebércen tartották.

A történet 1973 júliusában játszódik a jugoszláv határ mellett, a bácsszentiváni építőtáborban és paradicsomfeldolgozóban. A pesti tinédzsereket éberen figyeli a tábor mellett a helyi téesz melléküzemágát is vezető Tóth Antal, és helyettese, Panni néni, az orosztanárnő, aki nehéz helyzetbe kerül, mert lánya beleszeret a frissen érettségizett, szociológusnak készülő fiúba, akinek édesapja, 1956-ban disszidált, és maga is renitensnek tűnik. A darab tehát amellett, hogy egyértelműen szórakoztató céllal készült, nem nélkülözi a korabeli történelmi, társadalmi és politikai utalásokat sem, így akár családi történelemóra is lehet az előadás, amelyen a szülők nosztalgiázva saját fiatalságukra emlékeznek, a gyerekek pedig megismerhetik a közelmúltat. A Szép nyári nap ily módon sajátos emlékezés a rendszerváltás 20. évfordulójára.

A musical ötlete 11 évvel ezelőtt, a Hotel Menthol bemutatóját követően pattant ki Böhm György és Korcsmáros György fejéből. (Böhm számára az írás nem nélkülözte a terápiás jelleget sem, mivel katonaként egy konyhai baleset következményeként nagy mennyiségben ráömlött paradicsomos káposzta máig nem múló averziót okozott az étellel szemben.) Az anyag azóta folyamatosan alakult, Lőrinczy Györgyöt, a Pentaton vezetőjét pedig egy éve keresték fel az ötlettel.

A darab karakterei a kifejezetten közreműködő színészekre, Faragó Andrásra, Náray Erikára, Csengeri Ottíliára, Vágó Zsuzsira, Szabó Dávidra, Vágó Bernadettre, Szerényi Lászlóra, Peller Annára, Kerényi Miklós Mátéra, Csonka Andrásra és Dézsy Szabó Gáborra szabottak. A produkciót létrehozó kreatív csapat többi tagja: Kerényi Miklós Gábor dramaturg, művészeti tanácsadó, Barta Andrea díszlet-, Kemenesi Tünde jelmeztervező, Duda Éva koreográfus, Bolba Tamás és Bíró Péter zenei vezetők, valamint Pejtsik Péter, aki a hangszerelést végezte.

A premier július 15-én lesz, a nyáron 15 Szép nyári nap előadás lesz az Operettszínházban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.