Zenés színház

Pekingi világszenzáció az Operaházban

2012.06.23. 13:49
Ajánlom
Az Andrássy úti dalszínházban július 4-én és 5-én játsszák a világ egyik modern kori csodájának tartott Pekingi Nemzeti Nagyszínház Vörös Szikla című produkcióját.

A tradicionális kínai opera, a Vörös Szikla zenéjét az egyik legismertebb kínai komponista, Zhu Shaoyu dolgozta át, ötvözve a hagyományos kínai opera, az ősi távol-keleti népzene és a nyugati muzsika motívumait. Az opera alapjául szolgáló történet a kínai irodalom négy legismertebb regénye közül A három királyság történetének darabja. Az írás a 14. században játszódik, a Han Dinasztia idején, amikor három királyság harcolt a Jangce folyó körüli területekért. A Budapestre érkező opera ennek a harcnak egyik leghíresebb momentumát, a Vörös Sziklánál lezajlott csatát mutatja be a közönségnek, ismert kínai énekművészek tolmácsolásában.

47670F86-506D-43B3-9229-7771F7CA8336

A Vörös Szikla

A darab rendezője, Zhang Jigang - aki egyebek mellett a 2008-as Pekingi Olimpiai Játékok nyitó- és záróceremóniájának rendezője is volt - neves kínai jelmez-, díszlet- és látványtervezők csapatával együtt építette fel az opera páratlanul színes látványvilágát. Míg ugyanis a tradicionális kínai színház a letisztultságáról és puritán díszleteiről híres, addig a Vörös Szikla tudatosan alkalmazza a gazdagon díszített jelmezeket, a színes, nagyszabású díszletelemeket, valamint a 21. századi vizuális effektusokat. A produkció 2009-ben óriási sikert aratott a New York-i Times Square-en, a Magyar Állami Operaházban a darab két estén, július 4-én és 5-én lesz látható.

A Pekingi Nemzeti Nagyszínház Paul Andreu francia építész tervei alapján készült, multifunkcionális előadó-művészeti komplexumot 2007-ben avatták fel. A 21 emeletes épületben három nagyterem kapott helyet, összesen kétszázezer négyzetméteren. Az Operacsarnokban 2416-an, a Zeneteremben 2017-en férnek el, a Színházteremben pedig 1040 néző foglalhat helyet. A három nagycsarnok önálló struktúra, amelyeket egyetlen óriási, titánium- és üvegmozaikokból álló, íves tető borít. Erről a kupoláról kapta az épület a "Nagy tojás" becenevet. Távolabbról még lenyűgözőbb a látvány, hiszen a kupolát egy több mint 35 ezer négyzetméternyi mesterséges tó veszi körül, amitől a látvány megkettőződik. A sydney-i operaházhoz hasonló, azonnal felismerhető épületnek tervezett Nemzeti Nagyszínház Peking új szimbólumává vált. Erre utal az elhelyezés is, az épület ugyanis a Tiltott Várostól nem messze, közvetlenül a Nép Csarnoka mögött áll.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.
Zenés színház hír

Átadták az idei Honthy-díjakat az Operettszínházban

Szeptember 2-án tartotta 2024/2025-ös évadnyitót a Budapesti Operettszínház, amelyen beszédet mondott Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a teátrum főigazgatója. Az eseményen sor került a Honthy-díjak ünnepélyes átadására is.
Zenés színház hír

Az egyik legrangosabb nemzetközi operadíjra jelölték a Valuskát

Eötvös Péter utolsó operája az ősbemutatók kategóriájában szerepel az elmúlt évad legnagyobb operai teljesítményeinek odaítélhető International Opera Awards jelöltjei között.
Zenés színház ajánló

A Varázsfuvolával folytatódik az Operabeavató sorozata

Ismét Mozart-operával várja közönségét ősztől az Operabeavató csapata a Magyar Zene Házában Dinyés Dániel és Göttinger Pál vezetésével, ismert és feltörekvő operaénekesek közreműködésével.
Zenés színház interjú

Valóság és absztrakció határán – Almási-Tóth András a Nixon Kínában bemutatójáról

A 2024/25-ös évad elején az Eiffel Műhelyház különleges tereit felhasználva rendezi meg Almási-Tóth András John Adams egyik legsikerültebb és legkülönlegesebb dokumentarista operáját.