Zenés színház

Peller Anna és Peller Károly lesznek az Operabeavató következő vendégei

2025.02.12. 15:45
Ajánlom
Különkiadásokkal búcsúzik a közönségtől az Operabeavató, Dinyés Dániel és Göttinger Pál előadássorozata. Február 15-én az operett kerül terítékre a népszerű programon, ennek megfelelően a műfaj két meghatározó művésze, Peller Anna és Peller Károly lesznek a vendégek. A legutóbbi alkalmon, januárban, a musicalről adott elő a két műsorvezető, akkor Janza Kata és Szabó P. Szilveszter lépett színpadra.

Ahogy arról korábban hírt adtunk, ez év tavaszán véget ér az Operabeavató, a Delta Produkció népszerű előadássorozata, amely kötetlen, stand-upos módon avatja be a nézőket a zenés színház rejtelmeibe. Dinyés Dániel zeneszerző-karmester és Göttinger Pál rendező tizenhét éven át szórakoztatta együtt a közönséget, és bővítette az érdeklődők ismereteit klasszikus zenéről és zenés színházról. A gyorstalpaló része a nyílt próba, ahol Göttinger instruálja a meghívott művészeket. Az áprilisig tartó, különböző zenés műfajokat bemutató különkiadás-sorozat januári, a musical-alkalmán a Fidelio is jelen volt az Átriumban.

operabeavato_horvathmate_10-145747.jpg

Janza Kata, Göttinger Pál és Szabó P. Szilveszter az Operabeavató musical-különkiadásán (Fotó/Forrás: Horváth Máté / Delta Produkció)

A széria valójában azért jött létre, hogy a nézőkhöz közelebb hozza a sokak által rettegett műfajt, az operát.

A musical ezzel szemben nem szorul népszerűsítésre, ezt Dinyés Dániel már előadása elején hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a musical az operához képest igencsak „primcsó” (értsd: primitív) műfaj. Ennek ellenére nem érdemes lenézni, mert egyrészt rejt izgalmakat, hiszen az operából fejlődött ki – ahogy azt a karmester nagyjából 20 perces zenetörténeti stand-upjában kifejtette – , másrészt művelői, a musicalszínészek nem adnak bele kevesebbet, mint az operaénekesek. A musical műfaja egyszerre követel ének- és tánctudást a színészet mellett. Mindezek szemléltetésére azt est vendégeivel, Janza Katával és Szabó P. Szilveszterrel egy-egy szólót próbáltattak el.

operabeavato_horvathmate_25-145747.jpg

Dinyés Dániel és Janza Kata az Operabeavató musical-különkiadásán (Fotó/Forrás: Horváth Máté / Delta Produkció)

Janza Kata Lucia dalát, a Láthatatlant énekelte a Nők az idegösszeomlás szélénből, először színpadi helyzettől mentesen, majd Göttinger instrukcióival: tömegközlekedésen utazva, hazaérve, ahogy ez az Operabeavatóban lenni szokott. Közben Dinyés elmagyarázza, mit jelenhet egy-egy zenei váltás, apró variáció a dalon belül. A klasszikus áriával szemben ugyanis a musicalszólókban mindig egy érzelmi utat jár be a karakter, muszáj, hogy ez a folyamat az éneken keresztül is megvalósuljon. (A dal egyébként itt meghallgatható a színésznő előadásában.)

operabeavato_horvathmate_89-145745.jpg

Szabó P. Szilveszter és Göttinger Pál az Operabeavató musical-különkiadásán (Fotó/Forrás: Horváth Máté / Delta Produkció)

Szabó P. Szilveszternek eggyel nehezebb szám jutott a Jégmosollyal a fülbemászó bossa novánál, a Rebecca-musical, Michael Kunze és Lévay Szilveszter műve, a szikárabb németes vonalat képviseli a musicalek közt. Jutalomjátéknak bizonyult a komor Maxim de Winter grófot teszetosza szerencsétlenként előadni Göttinger röpke rendezése nyomán, Szabó P. Szilveszter örült is a lehetőségnek, hogy egykori nagy szerepét paródiává formálhatja. A musicalanyag teljes kifordításában pedig Janza Kata (aki Mrs. Danvers-t játszotta éveken át, és nyáron a Szegedi Szabadtérin ismét fogja) odaadó partnere volt. De hogy mégiscsak megőrizzék a műfaj becsületét,

az estet az Elisabeth ismert duettjével, a Hogyha kell egy tánccal zárták, mindenki nagy örömére.

Mi tagadás, a két művésznek csodálatos hangja van, és színpadi rutinjuk is lenyűgöző. Aki pedig kedvet kapott hasonló zenés estekhez, az nézze meg az Operabeavató különkiadásait, amíg még lehet!

Február 15-én a musical (Peller Anna és Peller Károly), március 8-án az opera (Miklósa Erika és Szélpál Szilveszter), április 12-én pedig a kabaré (Ullmann Mónika és Kálid Artúr) áll a sorozat középpontjában. A helyszín: az Átrium.

Fejléckép: Peller Anna (fotó: Rózsa Erika) és Peller Károly (fotó: Boldog Attila)

Új sorozattal zárul tizenhét éve után az Operabeavató

Kapcsolódó

Új sorozattal zárul tizenhét éve után az Operabeavató

2025 tavaszán véget ér az Operabeavató, azonban addig még láthatók lesznek A varázsfuvolával foglalkozó részek a Magyar Zene Házában és a januártól áprilisig tartó új, Különkiadás-sorozat az Átriumban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.