A Coopera elsődleges küldetése, hogy a klasszikus komolyzenét minél szélesebb körben népszerűsítése, újra felfedeztesse a hallgatósággal, megszerettesse a ma élő emberekkel, különös tekintettel a fiatal korosztályra. Alapító producere, dr. Vadász Dániel mindig kiemelt figyelmet fordított arra, hogy újító́ ötletekkel reformálja meg a komolyzenére gyakran jellemző rigiditást, annak elefántcsonttoronyba helyezése helyett a szélesebb közönség elérését tekinti fontosnak. A Coopera új kezdeményezése azt szeretné elérni, hogy fontos irodalmi és kultúrateremtő, generációkat nevelő̋ irodalmi művek szolgáljanak alapjául egy-egy létrejövő összművészeti alkotásnak.
„Azt az utat próbáljuk meg folytatni, amit a reformkor és annak mély érzelmű, nemzeti identitást és nyelvet teremtő nagyjai mutatnak számunkra. Megteremteni egy olyan, a ma emberének szóló́, magyar nyelv és irodalomból építkező népi, komolyzenei nyelvet, amely méltó́ lenyomata lehet korunknak.
Úgy érezzük, feladatunk a magyar nyelv, a nemzeti kultúra jövőbe való átmentése és örökítése, ezért újból szükség van a Petőfi-idea feltámasztására,
és ilyen ötletekre, mint a költő eposzparódiájának komolyzenei formába öntése” – mondta dr. Vadász Dániel, a Coopera alapítója.
A szervezők szándéka az volt, hogy egy fiatal, a ma emberéhez szóló alkotócsapat munkájából szülessen meg a Petőfi-mű különös, ironikus és parodisztikus hangvételéből táplálkozó komolyzenei, összművészeti produkció, mely előadás létrehozását a Petőfi és kortársai ideáin alapuló alkotószándék vezérli.
Zeneszerzőként a zenés színházi közönség számára már jól ismert Kovács Adriánt sikerült megnyerni, a librettó szerzője pedig a Coopera Fodor Sándor művén alapuló, Csipike, az óriástörpe című ifjúsági operájának szövegírójaként és a Győri Nemzeti Színház vezető dramaturgjaként is ismert Bereczki Ágota. A készülő színpadi produkció rendezője a sepsiszentgyörgyi származású, UNITER-díjas Zakariás Zalán, a Győri Nemzeti Színház művészeti vezetője lesz. Az előadás látványvilága Cs. Kiss Zsuzsanna és Csíki Csaba tervei nyomán készül. Az operamű és a készülő produkció zenei vezetője Silló István, a győri teátrum zeneigazgatója.
Az új vígopera szereplői között olyan neveket köszönthetünk, mint az érdemes művész, Liszt-díjas Molnár Levente, Mester Viktória, Rácz Rita, Boncsér Gergely, Kendi Lajos, Vadász Zsolt vagy Bakos-Kiss Gábor.
A Petőfi200 emlékév keretében készülő opera buffával a szervezők célja, hogy a fiatal közönség számára új világitásban is bemutassák a nyelv és kultúra megőrzőinek munkásságát.
Szerintünk, egy ilyen új alkotás, amely a mindenkinek tükröt tartó́ humort oly mesterien kezeli, mint Petőfi, ennek a szándéknak a szolgálatában áll,
mindamellett pedig minden korosztály számára elérhető és befogadható́ lehet.” – hangsúlyozta Bocskor-Salló Lóránt, a produkció művészeti vezetője és a Coopera ügyvezető igazgatója.
A produkciót a Győri Nemzeti Színházzal közösen mutatják be, a tervek szerint szeptemberben. A mű és a produkció létrehozását az NKA támogatja.
Fejléckép: Zakariás Zalán, Bereczki Ágota és Kovács Adrián (forrás: Győri Nemzeti Színház, Valkai Réka / Coopera)