Plácido Domingo, ahogy arról mi is hírt adtunk, március végén lett koronavírusos beteg. A 80 éves spanyol énekessel a Corriere olasz lap készített interjút a felépülése után.
Abban a pillanatban, amikor megtudtam, bennem van a vírus, a legrosszabbra gondoltam
– mondta Domingo. „A tér és az idő hatalmasra tágul, amikor az ember arra vár, hogy végre átölelhesse szeretteit. De az elcsöndesedés reflexióra késztet, a betegség és a gyógyulás napjaiban új módon kezdtem látni az életet, rájöttem, hogy semmit sem vehetünk magától értetődőnek, és mindennek megfelelő súlyt kell adni.”
Spanyolországot a járvány különösen súlyosan érintette. Mintegy negyedmillió igazolt fertőzésről tudnak, 150 ezren meggyógyultak, és több mint 27 ezren hunytak el a fertőzés következtében.
Magányosan elmenni, anélkül, hogy a szeretteitől elbúcsúzhatna az ember, a vírus embertelen velejárója. És csak a hozzátartozók gyötrelme marad, akik el sem búcsúzhattak.
Az olasz újságíró az eseményeket a szeptember 11-i terrortámadáshoz hasonlította. Az énekes szerint áll az analógia. „Az ikertornyokkal összeomlott az a világ, amit addig biztosnak hittünk, rá kellett ébrednünk, bárhol is legyünk, mindannyian sebezhetők vagyunk. Az apokaliptikus képek, az ártatlan áldozatok, a Ground Zero félelmetes üressége… Szeptember 11. késszúrás volt világ szívébe. Ez a járvány viszont lassan még azt is felülmúlja, mivel ez esetben egy láthatatlan ellenség elveszi a levegőt a betegektől, és kikapcsolja az életünket” – vélekedett Domingo.
Olaszországban több száz operaház működik, Spanyolországban több tucat, ezek most mind zárva tartanak. „Amit korábban magától értetődőnek tekintettünk, az eltűnt, és rendkívül hiányzik. A vírus az egész színházi évadot felborította, sokak munkáját tette tönkre, és nekem, akárcsak a kollégáimnak, egyik felkérést vonták vissza a másik után” – panaszkodott Domingo, aki egyébként bizakodó. „De biztos vagyok benne, visszatérhetünk a munkánkhoz. És annál izgalmasabb lesz újra színházba lépni!”
Szerinte az előadó-művészeti ág kénytelen lesz most kompromisszumokat hozni: kisebb közönség előtt, a széksorok közötti távolságtartással, csökkentett hosszúságú koncerteket szervezni.
Domingo augusztusban már fellép a legendás veronai arénában, ahol egyedül és két tenortársával, Pavarottival és Carrerasszal számos alkalommal énekelt. A tizennégy ezer férőhelyes amfiteátrum most a szokásos létszám töredékével számol. „Szerencsés vagyok, ötven éven át számos varázslatos estét eltölthettem itt, ebben a történelmi pillanatban mély érzelmi élmény lesz visszatérni ide, különbözni fog az összes többitől. A zenélés boldogsága mellett tisztelgünk azok előtt, akik küzdenek, akik szenvedtek, és azok előtt is, akik nincsenek már köztünk.” Az énekes elmondta, hogy a koncertet a Va’ pensiero kezdetű kórussal nyitják majd a Nabucco című operából. „Verdi dallama melankóliával telt ima, mely mindenkit megérint.”
Az interjú érintette Domingo zaklatási ügyét is. Az énekes azt mondta, félreértették a bocsánatkérő nyilatkozatát, ugyanis továbbra is leszögezi: „soha nem bántalmaztam senkit, és nem avatkoztam be mások karrierjébe. A Los Angeles-i Opera által végzett belső vizsgálat eredménye ezt alá is támasztotta”.
Domingo szerint nem a művészetek fogják az elsődleges prioritást élvezni, ha újraindul az élet, de arra kéri a döntéshozókat, ne felejtsék el, hogy „az ember jóléte nem lehet teljes, ha kizárjuk annak mélyebb dimenzióját, amely összefonódik a művészettel”.
Ha véget érnek a korlátozások, szeretne imádkozni és énekelni a guetariai San Salvador templom magányában, Baszkföldön.
„Abban az országban vannak a gyökereim, ott kerültem közel gyermekkoromban először a zenéhez. Ez az álmom. Azt kívánom, hogy visszatérjen az élet, és a világ szabad legyen a vírustól és a szenvedéstől.”
Fejléckép: Leonardo Alvarez/Getty Images Hungary